Podczas 9 miesięcy ciąży, macica i tkanka łączna, która zespala pionowe mięśnie brzucha ulegają dużemu rozciągnięciu. Mięśnie proste są połączone kresą białą, która jest odpowiedzialna za właściwe ułożenie i utrzymanie mięśni względem siebie. Po przyjściu dziecka na świat, intensywne działanie hormonów (oksytocyny) wspomaga kurczenie się macicy i jej powrót do poprzednich rozmiarów. Podobnie jest z kresą, która może, ale nie musi wrócić do poprzedniej formy. Jeśli do tego nie dojdzie, mówi się wówczas o rozstępie mięśni prostych brzucha. Jak się go diagnozuje, jakie są objawy i co można na to poradzić?
Rozstęp mięśni prostych – objawy
Rozstęp mięśni prostych charakteryzuje się najczęściej zaokrąglonym brzuchem, mimo utraty kilogramów po ciąży. Jest on szczególnie widoczny, gdy spróbujesz zrobić „brzuszek”.
Zatrzymaj swoją postawę w połowie drogi do kolan, zachowując kąt około 30 stopni między podłogą a plecami. Jeśli masz rozstęp mięśni brzucha zauważysz charakterystyczny, wystający klin.
Rozejście kresy należy jednak sprawdzić i potwierdzić u lekarza lub fizjoterapeuty. Czym objawia się rozstęp mięśni brzucha? Jego objawy mogą mieć tylko charakter estetyczny, ale też spowodować szereg komplikacji zdrowotnych – jakich?
- Problemy z nietrzymaniem moczu
- Bóle pleców
- Dolegliwości bólowe sięgające okolic nadbrzusza
- Dyskomfort związany z nieprzyjemnym uczuciem ciągnięcia, odczuwalnym szczególnie podczas pochylania się do przodu
Co najważniejsze – jest grupa kobiet, które są bardziej niż inne podatne na rozstęp mięśni po porodzie. Do nich zaliczają się mamy w ciąży mnogiej, kilka przebytych ciąż (każda kolejna pogarsza stan kresy białej), poród cesarskim cięciem, zbyt szybki powrót do aktywności po porodzie. To kilka z przykładowych czynników, które mogą mieć wpływ (ale nie muszą) na rozejście się mięśni prostych. Pamiętaj, że to lekarz lub fizjoterapeuta sprawdza, czy rozejście kresy białej jest na tyle duże, że wymaga wdrożenia rehabilitacji i innych środków zaradczych. Konieczny jest bowiem nie tylko wywiad lekarski i badania palpacyjne, ale również badanie USG jamy brzusznej. Sam fakt, że po porodzie Twój brzuch nie wrócił jeszcze do stanu sprzed ciąży jeszcze o niczym nie świadczy!
Przeczytaj również –
Karmienie piersią a odchudzanie
Ćwiczenia na rozstęp mięśni brzucha po porodzie
Wiele kobiet błędnie myśli, że aby zmniejszyć rozstęp mięśni brzucha po porodzie wystarczy regularnie wykonywać brzuszki. To błąd! Osłabione mięśnie brzucha w połączeniu z rozejściem kresy białej można naprawić wykorzystując prawidłowo dopasowane ćwiczenia i jednoczesne wspieranie się innymi środkami wspomagającymi, takimi jak np. kinesiotaping. Do najpopularniejszych ćwiczeń na rozstęp mięśni brzucha po porodzie zalicza się ćwiczenia aktywizujące mięśnie poprzeczne brzucha, czyli np.
- Półdeskę, lub deskę bokiem
- Koci grzbiet połączony z właściwą technika oddechową
- Kołyska, czyli płynne poruszanie miednicą w każdej pozycji Twojego ciała
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie powinny wyglądać takie ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych – skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę opanować Ci prawidłową technikę ćwiczeń.
Sprawdź jeszcze – Jakie badania dla kobiet warto wykonać!
Pamiętaj, że aby zacząć ćwiczenia na rozstęp mięśni prostych po porodzie, Twój lekarz musi dać Ci „zielone światło” na możliwość podjęcia aktywności fizycznej. Warto również skontaktować się z fizjoterapeutą i jeśli dotychczas używałaś – przestać nosić pas poporodowy, który “rozleniwia Twoje mięśnie”.
W powrocie nie tylko do zdrowia, ale i dobrego samopoczucia przyda Ci się również
zrównoważona dieta, ogólny, nastawiony na poprawę kondycji
plan treningowy uwzględniające Twoje problemy z rozstępem mięśni prostych, a także wsparcie lekarza i fizjoterapeuty. Czasami rozejście jest na tyle duże, że jedyną pomocą może być operacja chirurgiczna. Warto jednak przed nią spróbować metod nieinwazyjnych.