Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Dieta w refluksie – jak powinna wyglądać?

Dieta w refluksie - jak powinna wyglądać?

Jeśli zmagasz się z problemem refluksu, zastosowanie właściwej diety jest jednym z niezbędnych elementów współtowarzyszących leczeniu farmakologicznemu. Refluks uważany jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Stres, częste spożywanie pokarmów wysokoprzetworzonych, ale też wiele innych współistniejących chorób – to czynniki, które mogą prowadzić do refluksu. Czy wiesz, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w refluksie? Zachęcam do przeczytania mojego artykułu.

Co to jest refluks?

Co to jest refluks?

Zanim przejdziemy do określenia, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta refluksowa i co jeść w refluksie, w pierwszej kolejności warto opisać, czym jest refluks. Refluks jest chorobą układu pokarmowego i polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Towarzyszy mu uczucie niesmaku, nadkwaśności i nierzadko również nieprzyjemny zapach z ust. Refluks żołądkowo-przełykowy ma również swoją angielską nazwę skrótową – GERD (Gastro Esophageal Reflux Disease).

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Efektem nieleczonego refluksu mogą być bolesne nadżerki w przełyku, a w cięższych przypadkach nawet zapalenie przełyku. To uszkodzenia powstałe w wyniku narażenia błony śluzowej na działanie żrących kwasów żołądkowych.

Co ciekawe, osoby z refluksem najczęściej zmagają się z przykrymi dolegliwościami po przyjęciu obfitego lub zbyt tłustego posiłku. To właśnie dlatego, aby zapobiegać nasileniu się objawów refluksu, bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio skomponowanej diety refluksowej.

Zobacz: Kalkulator kalorii online

Dieta w refluksie - czego unikać?

Dieta w refluksie – czego unikać?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na moją dietę online, czy postarasz się samodzielnie stawić czoła wyzwaniom żywieniowym – jeśli masz refluks, musisz przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Wielu chorych, którzy ściśle przestrzegają lekkostrawnej, refluksowej diety jest w stanie doprowadzić nawet do całkowitego zaleczenia refluksu! Jak powinna wyglądać dobra dieta w refluksie?

 1. Zrezygnuj z kawy, alkoholu i bardzo mocnych herbat – mogą one powodować bardziej intensywne wydzielanie kwasu żołądkowego. Alkohol jest substancją, która  działa drażniąco na błonę śluzową żołądka.
 2. Rzuć palenie – w refluksie działa ponownie jak alkohol.
 3. Unikaj kwaśnych owoców i kiszonek.
 4. Nie pij kakao i unikaj produktów z nim w składzie.
 5. Zrezygnuj również z czekolady i wyrobów czekoladopodobnych.
 6. Nie pij gazowanych napojów, które mogą potęgować efekt cofania się treści pokarmowych do przełyku.
 7. Zrezygnuj z ostrych przypraw, które nasilają produkcję soków żołądkowych.
 8. Postaraj się nie gotować zup na kostkach bulionowych i wywarach z mięsa.
 9. Unikaj pieczywa razowego i żytniego. Staraj się nie jeść gruboziarnistych kasz, surowych warzyw i warzyw strączkowych.

Sprawdź: Kalkulator peptydowy online

Jaka powinna być dieta w refluksie?

Jaka powinna być dieta w refluksie?

Jadłospis dla osób zmagających się z problemem refluksu powinien uwzględniać nisko przetworzone składniki, musi być bogaty w minerały i witaminy. Powinna to być dieta lekkostrawna, ukierunkowana na neutralizację kwasu solnego w żołądku. Opiera się ona zatem na szeregu określonych produktów spożywczych o ukierunkowanym działaniu.

 1. Jedz mniejsze posiłki 5 do 6 razy dziennie, unikaj przejadania się.
 2. Stawiaj na pokarmy łatwo przyswajane, proste, nie poddawane intensywnej obróbce.
 3. Gotuj na parze i duś zamiast smażyć i piec.
 4. Unikaj produktów, które wymagają intensywnego żucia i gryzienia (nie dajesz w ten sposób żołądkowi bodźca do produkcji kwasów trawiennych).
 5. Jedz dużo białka. Zwiększ jego podaż do nawet 1,5 gramów białka na 1 kilogram masy ciała. Biało ma wyjątkowe właściwości – nie tylko doskonale odżywia organizm, ale również wiąże soki trawienne.
 6. Sięgaj po zdrowe tłuszcze.
 7. Pozyskuj węglowodany z kaszy jęczmiennej, mannej, ziemniaków, ryżu i dojrzałych owoców.

Pamiętaj, że najlepsza dieta w refluksie powinna pociągać za sobą zmianę stylu życia. Staraj się rzucić używki, ruszaj się (ale nie po posiłku), staraj się nie leżeć w ciągu dnia (szczególnie po posiłku), nie noś bardzo obcisłej odzieży i zainwestuj w profilowaną poduszkę w kształcie klina, która zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Jeśli chcesz wiedzieć również, jak suplementować się przy refluksie i jaki jadłospis dzienny stosować – zgłoś się do mnie po dietę online i plan suplementacji.