Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jakie ćwiczenia na łydki są najlepsze?

Jakie ćwiczenia na łydki są najlepsze?

Zastanawiasz się jakie ćwiczenia na łydki są najlepsze? Dlaczego warto je trenować? Mięśnie łydek to grupa mięśni odpowiedzialna za unoszenie pięty i zginanie stawu skokowego. Trening łydek jest rutyną nie tylko kolarzy i biegaczy, ale też ćwiczeniem zajmującym ważne miejsce w planach treningowych wielu osób  – w tym amatorów. Dowiedz się, jakie są najlepsze ćwiczenia na łydki i dlaczego trening tej grupy mięśniowej jest tak ważny.

Jakie są ćwiczenia na łydki? Korzyści z regularnego treningu

Regularne ćwiczenia łydek przynoszą wiele korzyści, m.in.:

  • Wzrost siły i wytrzymałości – mocne łydki ułatwiają chodzenie, bieganie, skakanie i wiele innych codziennych czynności.
  • Poprawa sylwetki – wyrzeźbione łydki nadają nogom estetyczny wygląd i poprawiają proporcje sylwetki.
  • Zwiększenie gęstości kości – ćwiczenia łydek stymulują wzrost gęstości kości i zmniejszają ryzyko osteoporozy.

Przeczytaj też: Jak zbudować pośladki nie budując ud? | Trener online

Ile razy w tygodniu ćwiczyć łydki?

Tak naprawdę częstotliwość ćwiczeń łydek zależy od poziomu zaawansowania, celów treningowych i zdolności regeneracyjnych Twojego organizmu.

Spersonalizowana współpraca online! Kliknij i wybierz swój plan w promocji!
  • Osobom początkującym zalecam zazwyczaj 2-3 treningi łydek w tygodniu z co najmniej 24-godzinnymi przerwami między nimi.
  • Osoby zaawansowane, takie jak doświadczeni sportowcy mogą ćwiczyć łydki 3-4 razy w tygodniu, dzieląc partie mięśniowe i ćwicząc je naprzemiennie.

Zapamiętaj! Ważniejsza od ilości jest jakość treningów! Ćwiczenia powinny być wykonywane poprawnie technicznie, z odpowiednią intensywnością i doborem obciążenia.

Jakie ćwiczenia na łydki wybrać? Zanim się dowiesz, poznaj budowę tej partii ciała

Mięśnie łydek składają się z dwóch dużych mięśni:

  • Mięśnia brzuchatego łydki – większego, położonego bardziej powierzchownie, odpowiedzialnego za zginanie stawu skokowego podeszwowego (unoszenie pięty).
  • Mięśnia płaszczkowatego łydki  – mniejszego, położonego głębiej, wspomagającego mięsień brzuchaty łydki w zginaniu stawu skokowego podeszwowego.

Oprócz tych dwóch głównych mięśni, w skład łydek wchodzą również mniejsze mięśnie:

  • Mięsień podkolanowy wspomagający zginanie stawu kolanowego i skokowego podeszwowego.
  • Mięsień strzemiączkowy stabilizujący staw skokowy.
  • Mięsień długociągły palców – zginający staw skokowy podeszwowy i palce stopy.

Jakie ćwiczenia na łydki są najlepsze?

Zastanawiasz się jakie proste ćwiczenia na łydki możesz wykonać w domu?  Do wyboru masz wiele różnych ćwiczeń, które mogą wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie łydek. To mogą być np.:

  • Wspięcia na palce – stań prosto ze stopami na szerokość barków. Unieś pięty nad ziemię, tak abyś stanął na palcach stopy. Powoli opuść pięty z powrotem na ziemię.
  • Wspięcia na palce w pozycji siedzącej – siedząc na krześle, unieś pięty nad ziemię, tak abyś stanął na palcach stopy. Następnie opuść pięty z powrotem na ziemię.
  • Wspinaczka po schodach – wchodzenie po schodach na palcach to świetne ćwiczenie na łydki, które można wykonywać w dowolnym miejscu.
  • Wykroki – Ćwiczenie angażujące nie tylko łydki, ale również mięśnie nóg i pośladków.

Jeżeli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty, wykonuj ćwiczenia na łydki 2-3 razy w tygodniu. Możesz zwiększyć intensywność ćwiczeń, dodając obciążenie (np. ćwiczenia z gumą do ćwiczeń) lub zwiększając liczbę powtórzeń i serii. Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po treningu.

Przeczytaj też: Trening interwałowy – przynosi spektakularne efekty?

Jeżeli chcesz uzyskać optymalne rezultaty, stosuj zdrową dietę online i dbaj o odpowiednią regenerację.  Jeśli jesteś początkujący, sprawdź moją ofertę! Jako trener personalny online chętnie udzielę Ci porad dotyczących prawidłowego wykonywania ćwiczeń i ułożę plan treningowy online.