Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Masz problem ze zmęczeniem? 4 możliwe powody

Masz problem ze zmęczeniem

Masz problem ze zmęczeniem? Przyczyn takiego stanu może być wiele i co najważniejsze – mogą być bardzo różnorodne – od błahych, które łatwo i szybko można zmienić/skorygować, po poważniejsze, związane ze stanem Twojego zdrowia. W tym artykule postaram się przedstawić Ci kilka czynników, które mogą mieć wpływ na przewlekłe uczucie zmęczenia. Sprawdź!

Za mało kalorii w diecie

Jeżeli masz problem ze zmęczeniem być może nie dojadasz, a jeśli jesz regularnie to kaloryczność Twoich posiłków nie jest dopasowana do wydatku energetycznego, który Twój organizm zużywa w ciągu dnia. Kaloryczność diety to temat bardzo złożony. Musi być ona dopasowana do wielu czynników:

  • Twojego trybu życia
  • Twoich celów treningowych
  • Twojego stanu zdrowia
  • Twojego wieku, płci itp.
Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Jeśli w ciągu dnia czujesz przewlekłe zmęczenie z trudem wstajesz rano, a w ciągu dnia miewasz silne „spadki formy” – jedną z przyczyn może być właśnie podstawa, czyli źle zbilansowana dieta.

Źle prowadzony trening

Źle prowadzony trening

Kolejną z możliwych przyczyn Twojego zmęczenia może być przetrenowanie. Brak regeneracji po treningu, heroiczne ćwiczenia, za dużo ćwiczeń cardio – to czynniki, które mogą wpłynąć na zmęczenie nie tylko po treningu, ale i kilka dni po nim. Aby uniknąć przetrenowania, koniecznie pilnuj swojego planu treningowego. Jeśli nie potrafisz stworzyć go samodzielnie, pomoże Ci w tym trener personalny (online, lub na siłowni).

Przeczytaj też – Jak trening wpływa na hormony?

Brak snu

Brak snu

To, jak ważny jest sen dla reperacji ciała, powinien wiedzieć każdy, komu zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Jedną z dość oczywistych przyczyn chronicznego zmęczenia, ale jednocześnie takich, które są bagatelizowane jest zbyt mało przespanych godzin w nocy. Dla dorosłej, zdrowej osoby sen powinien trwać przynajmniej 7 godzin w ciągu doby. Ważne jest by spać w ciemnym, dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Jeśli masz problemy ze snem, możesz spróbować wspomóc się naturalnymi suplementami np. olejkiem CBD.

Problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne

Jeśli od dawna masz problemy  ze zmęczeniem, przyczyną może być również Twoje zdrowie. Chociaż każdy z wyżej wymienionych czynników ma pośredni wpływ na zdrowie, to czasami właśnie brak sił i energii jest objawem istniejącej już choroby [1]. Jeśli problem ze zmęczeniem jest przez Ciebie zauważalny i dokuczliwy – skontaktuj się z lekarzem! Zleci on prawdopodobnie podstawowe badania krwi i na ich podstawie skieruje Cię do dalszej diagnostyki. Zmęczenie może być skutkiem wielu schorzeń – nie ma sensu ich wymieniać, a dr. Google nigdy nie jest dobrym doradcą. Dlatego jeżeli masz wątpliwości – koniecznie wybierz się do lekarza!

Jeśli masz problem ze zmęczeniem przyczyną może być również zbyt mało ruchu. Wbrew pozorom pasywny tryb życia plus zła dieta mogą wpłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie. Jeżeli zatem masz problem ze zmęczeniem – skontaktuj się ze mną! Pomogę Ci dopasować indywidualną dietę online i plan treningowy na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań. „Męcząc się” na siłowni, pożegnasz się ze zmęczeniem, poprawisz stan swojego zdrowia i wygląd ciała. Brzmi interesująco? Skontaktuj się ze mną.

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1402370/