Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Co to jest BMI i czy warto się nim sugerować?

Co to jest BMI i czy warto się nim sugerować?

Zastanawiasz się, co to jest BMI? BMI, czyli Body Mass Index jest wskaźnikiem liczbowym, który pomaga wstępnie oszacować, czy poziom tkanki tłuszczowej w Twoim ciele jest na odpowiednim poziomie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego BMI nie jest jedynym wyznacznikiem tego, czy Twoja sylwetka jest prawidłowa, a także kiedy wynik BMI powinien zmotywować cię do dokładnego przyjrzenia się swojej diecie i stylowi życia. Co to jest BMI, jak korzystać z kalkulatora BMI?  Sprawdź mój nowy tekst!

Co to jest BMI?

BMI jest jednym z wykorzystywanych przez lekarzy i dietetyków wskaźników, które pomagają oszacować poziom tkanki tłuszczowej w Twoim ciele. Aby obliczyć BMI, należy skorzystać z prostego wzoru matematycznego. Wystarczy podzielić liczbę kilogramów przez wzrost do kwadratu. Można również wykorzystać gotowe kalkulatory online, jak np. mój kalkulator BMI.

Sprawdź również – Kalkulator kalorii online

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Wyniki BMI określane są w przedziałach liczbowych, a normy BMI prezentują się następująco:

  • mniej niż 16 – skrajne wychudzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość skrajna

Wyżej zaprezentowane przedziały zostały ustalone przez Światową
Organizację Zdrowia
. Warto jednak dodać, że wielu specjalistów uważa, że przyjęte arbitralnie przez WHO ramy nie zawsze powinny być wyznacznikiem rzetelnej oceny stanu sylwetki. Dlaczego?

BMI to nie wszystko! Pomiar ilości tłuszczu brzusznego

BMI to nie wszystko! Pomiar ilości tłuszczu brzusznego

Warto pamiętać o tym, że sam wynik BMI jeszcze o niczym nie świadczy. Kulturysta, który buduje beztłuszczową masę mięśniową, będzie ważyć więcej niż osoba z nadwagą tego samego wzrostu. Mało tego!  BMI sportowca może wskazywać nawet na otyłość, mimo że jego sylwetka będzie bardzo dobrze wyrzeźbiona i wolna od nadmiernej tkanki tłuszczowej. To właśnie dlatego nie zawsze BMI jest realnym odzwierciedleniem rzeczywistości.

Najbardziej profesjonalnym podejściem względem oceny stanu faktycznego Twojej sylwetki jest zastosowanie nie tylko BMI, ale również zdjęcie pomiaru ilości tłuszczu brzusznego. Dopiero oba wyniki połączone razem są w stanie określić rzeczywisty i bardziej rzetelny stan fizyczny. Pomiarów może dokonać lekarz, dietetyk, ale również wykwalifikowany trener personalny.

Masa ciała a waga tkanki tłuszczowej i mięśni

Masa ciała a waga tkanki tłuszczowej i mięśni

Chociaż u osób prowadzących zwykły, umiarkowany aktywnie tryb życia obliczanie BMi może okazać się dobrym narzędziem diagnostycznym, tak u sportowców i kulturystów kalkulator BMI może sugerować błędne wnioski.

Osoby budujące masę mięśniową, a także sportowcy, którzy bardzo intensywnie ćwiczą, zazwyczaj mają bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. Zawyżony wskaźnik BMI będzie zatem wynikał z masy mięśni, a nie masy tłuszczu.

Kolejna z grup, u których BMI może nie być wskaźnikiem wymiernym, są kobiety w ciąży i dzieci do ukończenia 14 roku życia. Finalnie – to ogólna ocena i wygląd sylwetki sugeruje zazwyczaj, że warto przejść na dietę online i rozpocząć treningi pod czujnym okiem trenera personalnego online.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje BMI jest w normie – skorzystaj z mojego kalkulatora! Niemniej, niezależnie od wyniku obliczeń zachęcam Cię do bezpłatnej konsultacji. Sprawdzimy, czy Twój styl życia nie wymaga wprowadzenia zmian. W mojej ofercie znajdziesz smaczna i różnorodną dietę online i trening personalny dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych.

Źródła: