Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Co to jest deficyt kaloryczny i jak go osiągnąć?

Co to jest deficyt kaloryczny i jak go osiągnąć?

Deficyt kaloryczny – magiczne słowo-klucz dla osób, które planują zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Żadna, nawet najlepsza dieta online nie przyczyni się do osiągnięcia Twoich celów treningowych bez wejścia na tzw. deficyt kaloryczny. W tym tekście postaram się objaśnić, czym jest deficyt kaloryczny i kiedy możemy o nim mówić.

Co to jest deficyt kaloryczny?

Co to jest deficyt kaloryczny? To bardzo proste! Deficytem kalorycznym nazywamy stan, w którym przyjmujesz mniej kalorii, niż spalasz. Kiedy wchodzisz w stan deficytu kalorycznego, pobudzasz swój organizm do spalania zgromadzonej energii w postaci tłuszczu, a to prowadzi do utraty wagi.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Pamiętaj, że tylko deficyt kaloryczny może doprowadzić do zmniejszenia objętości tkanki tłuszczowej. Jednak do obcinki kalorii również należy podejść z rozwagą. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednio zbilansowane posiłki, możesz doprowadzić do niedoborów, które będą miały negatywny wpływ i na Twoje samopoczucie i na zdrowie i na efekty treningowe,

Dlatego przeczytaj koniecznie: Dieta głodówka dla kobiety, Czy to jest dobry pomysł?

Ile wynosi deficyt kaloryczny dla kobiet i mężczyzn?

Tak naprawdę nie mogę tutaj wskazać konkretnych wyliczeń dla kobiet i mężczyzn. To, jaki deficyt kaloryczny będzie dla nich odpowiedni, jest uzależnione od takich czynników jak: wiek, wzrost, waga, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej.

Żeby łatwiej było Ci ocenić indywidualne zapotrzebowanie na kalorie, sprawdź mój kalkulator kalorii online.

Można ogólnie przyjąć, że dla zdrowych, dorosłych kobiet zapotrzebowanie energetyczne wynosi około 1800-2200 kalorii dziennie, podczas gdy dla mężczyzn oscyluje w przedziale 2200-2800 kalorii dziennie.

Zawsze zakładam, że zdrowa i bezpieczna utrata kalorii jest wynikiem stosowania  deficytu w wysokości około 500-1000 kalorii dziennie.

Czego NIE robić na deficycie?

Czego NIE robić na deficycie?

Pamiętaj jednak, że deficyt kaloryczny nie oznacza głodzenia się czy rezygnacji z jedzenia. To tak naprawdę najgorsze co możesz zrobić, a efekty chwilowej utraty wagi powrócą ze zdwojoną siłą! Deficyt kaloryczny jest dobrze rozplanowanym zarządzaniem podażą kalorii. Dobrze zbilansowana dieta online uwzględniająca deficyt kaloryczny składać się będzie zatem z pożywnych, smacznych, ale niskokalorycznych posiłków. Czego jeszcze NIE robić na deficycie kalorycznym w trakcie diety odchudzającej?

  • Nie tnij drastycznie kalorii! Deficyt w wysokości 500 kcal w zupełności wystarczy do zdrowej utraty wagi.
  • Nie stosuj głodówki i nie omijaj posiłków. Deficyt nie polega na chodzeniu głodnym.
  • Ćwicz! Deficyt kaloryczny można skutecznie wspomóc regularnym treningiem online.
  • Jedź z głową – nie polegaj wyłącznie na produktach niskokalorycznych.

Na koniec pamiętaj, że jeśli jesteś bardzo aktywną osobą (np. pracujesz fizycznie) lub trenujesz intensywnie, musisz dostosować swoje zapotrzebowanie energetyczne do trybu życia, a nie wskazanych wyżej wartości.

Jeżeli masz problemy z samodzielnym rozplanowaniem diety i ustaleniem optymalnego, dziennego zapotrzebowania zachęcam do kontaktu. Jako doświadczony trener personalny online przygotuje dla Ciebie indywidualną dietę online i plan treningowy dopasowany do twoich celów sportowych. To najbardziej bezpieczna z dostępnych opcji!