Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Czekolada w diecie – co musisz o niej wiedzieć?

Czekolada w diecie - co musisz o niej wiedzieć?

Uważasz, że czekolada i dieta odchudzająca nie idą ze sobą w parze? Okazuje się, że jest ona produktem jak najbardziej pożądanym, który poza walorami smakowymi dostarczy Ci wielu cennych składników. Jednak zanim z przyjemnością skosztujesz czekolady – sprawdź, czym powinna się wyróżniać. Bo nie każda czekolada jest Twoim sprzymierzeńcem!

Jaka czekolada na diecie?

Jak już wspomniałem na wstępie, nie każda czekolada jest produktem korzystnym dla Twojego zdrowia i dla przebiegu Twojej diety. Co więcej – wybór czekolady dosładzanej, czyli np. mlecznej lub jeszcze gorzej – białej – może skutecznie zniszczyć efekty prowadzonej diety online – nawet mimo równolegle wykonywanych ćwiczeń. Zatem, która czekolada jest dozwolona, a nawet pożądana w Twoim menu? Wyłącznie możliwie mało przetworzona i gorzka. Za prawdziwą gorzką czekoladę uznaje się tę, która ma zawartość kakao przekraczającą 85 proc.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

To właśnie kakao ma korzystny wpływ nie tylko na nastrój, ale również na zdrowie! Jeżeli podczas prowadzenia restrykcyjnej diety online poczujesz nieposkromioną ochotę na coś słodkiego – po kostkę gorzkiej czekolady możesz sięgnąć bez większych wyrzutów sumienia.

Jeżeli nie wiesz, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne sprawdź mój kalkulator kalorii online!

Czekolada gorzka w diecie a wpływ na nastrój

Czekolada gorzka w diecie a wpływ na nastrój

Kakao, z którego tworzy się gorzką czekoladę, ma dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze – poprawia nastrój. Według jednego z badań naukowych [1] stwierdzono, że codzienne spożywanie gorzkiej, 85-procentowej czekolady zmniejszyło złe samopoczucie w grupie badanych. Co ciekawe – podobnych efektów nie zaobserwowano już w drugiej grupie badanych, którzy spożywali czekoladę o niższej zawartości kakao (70 proc.).

Czekolada gorzka a zachowanie równowagi flory jelitowej

Ziarna kakaowca są bogactwem prozdrowotnym flawonoidów. To związki, które skuteczni chronią organizm przed stanami zapalnymi wywołanymi przez tzw. stres oksydacyjny. To stan, w którym wolne rodniki zwiększają swoją ilość i zaczynają niszczyć zdrowe komórki organizmu. Badania [2] wykazują, że kakao może chronić przed problemami ze strony układu jelitowego występującymi na skutek stresu oksydacyjnego.

Czekolada powoduje trądzik?

Jeśli masz wrażliwy organizm, Twoja skóra może jako pierwsza manifestować ewentualne błędy żywieniowe. Przyjęło się, że jedzenie czekolady może nasilać trądzik. Okazuje się, że faktyczne – mleczne, lub inne słodkie czekolady np. z nadzieniem – mogą nasilać objawy schorzeń dermatologicznych, jednak nie dotyczy to spożywania czekolady gorzkiej!

Gorzka czekolada a efekty dietetyczne

Gorzka czekolada a efekty dietetyczne

Poza zaletami dla zdrowia, jedzenie gorzkiej czekolady może przynieść również wymierne korzyści dla przebiegu Twojej diety.

Czekolada ciemna z wysoką zawartością kakao zmniejsza apetyt i dodatkowo zwiększa poczucie sytości. Jest wysokoenergetyczna. To świetny sposób na rozwiązanie problemu z apetytem na coś słodkiego, kiedy jesteś na diecie odchudzającej.

Czekolada gorzka jest również bogata w błonnik! Już 100 gramów prawdziwej, gorzkiej czekolady zawiera około 10 gramów błonnika. Ponadto jest świetnym źródłem witamin z grupy B, A, E i K, a także minerałów: wapnia, magnezu, potasu i selenu.

Zachowaj umiar!

Pamiętaj jednak, że mimo wymienionych walorów odżywczych i prozdrowotnych gorzkiej czekolady, jest ona również produktem wysokokalorycznym. Dlatego nie przesadzaj z jej ilością! W zupełności wystarczą dwie kostki dziennie!

Zobacz też: Jak poradzić sobie z podjadaniem? Kilka skutecznych metod

Jeżeli nie wiesz, czy możesz włączyć do swojej diety czekoladę – zachęcam do kontaktu! Jako doświadczony trener personalny online pomogę Ci osiągnąć Twoje cele! Niezależnie dokąd zmierzasz, czy jest to utrata kilogramów i walka z nadwagą lub otyłością, czy też np. przygotowanie się do zawodów lub trening na tzw. masę – chętnie pomogą Ci dotrzeć do celu.

Dlatego sprawdź moją ofertę i skorzystaj z najlepszej, bo indywidualnej diety online.

Źródła:

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286321002746

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5456306/