Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Dieta na płodność. Zobacz, co poprawia jakość nasienia!

Dieta na płodność. Zobacz, co poprawia jakość nasienia!

Jeśli jesteś mężczyzną, który marzy o zostaniu ojcem, pewnie zastanawiasz się, jakie czynniki wpływają na Twoją płodność. Okazuje się, że jednym z jej kluczowych elementów może być Twoja dieta. Jeżeli ewentualne problemy z płodnością nie wynikają z chorób lub innych czynników niezależnych od Ciebie, warto zwrócić uwagę na to, co jesz i jaki prowadzisz tryb życia jeśli planujesz powiększyć rodzinę. Zobacz, jak powinna być skomponowana dobra dieta na płodność i jakie składniki powinny znaleźć się na talerzu przyszłego taty!

Kilka słów o płodność u mężczyzn

Zacznijmy od pewnego istotnego faktu. W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni nie mają „dni płodnych”. Oznacza to, że są zdolni do spłodzenia potomstwa przez większość swojego życia. Jednak płodność mężczyzn może ulegać zmianom w zależności od wielu czynników, w tym od ich stylu życia i diety. Wiek również ma znaczenie, ale w praktyce mężczyzna pozostaje płodny do późnych lat swojego życia.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Jednak po osiągnięciu 34. roku życia następuje spadek zarówno ogólnej liczby plemników, jak i ich ruchliwości. Wraz z przybliżaniem się do 40. roku życia obserwuje się także zmniejszenie koncentracji plemników o właściwej budowie.

Dieta na płodność. Czy taka istnieje?

Dieta na płodność. Czy taka istnieje?

Twoja dieta może mieć realny wpływ na Twoją płodność. Odpowiednie składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowej produkcji plemników oraz do utrzymania ich zdrowia i sprawności. Tak naprawdę to, co jesz i jak jesz, ma duże znaczenie dla Twojej płodności!

Cynk, selen, kwas foliowy i witamina E to składniki, które szczególnie zasługują uwagę w okresie starania się o dziecko.

  • Cynk bierze udział w procesie wytwarzania nasienia i wpływa na dojrzewanie plemników.
  • Selen stabilizuje struktury białkowe nasienia.
  • Kwas foliowy i witamina E mają pozytywny wpływ na liczebność, ruchliwość i jakość Twoich plemników.

Dieta na płodność – białko i węglowodany

Przy komponowaniu wartościowej diety na płodność warto zwrócić szczególną uwagę na obecność w niej białka i węglowodanów we właściwych proporcjach. W dobrze dopasowanej diecie online znajdziesz idealne zrównoważenie białka zwierzęcego i roślinnego. Dlaczego nie tylko zwierzęcego? Ponieważ białko roślinne także korzystnie wpływa na liczebność i ruchliwość plemników.

Jeśli chodzi o węglowodany, warto wybierać te złożone, unikając cukrów prostych. Stabilny poziom glukozy i insuliny we krwi jest kluczowy dla utrzymania zdrowej płodności!

Dieta na płodność a tłuszcze

Ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i izomerów trans jest zalecane jeśli starasz się lub dopiero planujesz starać się o dziecko. Tym, co polecam z całą odpowiedzialnością, są natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają bowiem korzystnie na jakość Twoich plemników.

Przeczytaj: Omega-3 – właściwości, zalety, suplementacja

Odstaw alkohol, papierosy i inne używki

Jeśli starasz się o dziecko, unikaj używek, takich jak alkohol, papierosy i narkotyki. Te substancje mogą negatywnie wpływać na Twoją płodność i zdrowie reprodukcyjne. Papierosy zawierają wiele toksycznych substancji, w tym kadm, ołów i rakotwórcze związki chemiczne. Palenie papierosów może prowadzić do obniżenia ruchliwości plemników, co utrudnia ich zdolność do dotarcia do komórki jajowej. Nadmierne spożywanie alkoholu obniża poziom testosteronu, co może wpłynąć negatywnie na jakość nasienia i Twoją potencję. Narkotyki mogą z kolei poważnie zaburzyć równowagę hormonalną organizmu, co może mieć negatywny i TRWAŁY wpływ na zdolność reprodukcyjną.

Przeczytaj: Jakie badania krwi dla mężczyzn?

Suplementacja i produkty spożywcze poprawiające Twoją płodność

Suplementacja i produkty spożywcze poprawiające Twoją płodność

W przypadku mężczyzn starających się o dziecko suplementacja może być skutecznym narzędziem w zwiększeniu zdolności prokreacyjnych. Poza samymi suplementami uwzględnij również naturalne źródła witamin i minerałów poprawiających płodność.

  • Kwas foliowy – suplementacja kwasem foliowym jest często zalecana, zwłaszcza w połączeniu z witaminą B12. Pomaga bowiem w utrzymaniu prawidłowego DNA i dojrzewaniu plemników. Foliany (kwas foliowy) znajdziesz również w zielonych warzywach liściastych, takich jak szpinak i brokuły, a także w fasoli i orzechach.
  • Omega-3 – suplementy z kwasami tłuszczowymi omega-3, mogą pomóc w poprawie ruchliwości plemników i ogólnej jakości nasienia. Jeżeli szukasz dobrego suplementu, sprawdź kwasy Omega-3 od Aliness. Kwasy tłuszczowe Omega-3 znajdziesz także w tłustych rybach morskich.
  • L-arginina – ten aminokwas jest bardzo ważny dla produkcji tlenku azotu. Ten z kolei może poprawić krążenie krwi w narządach rozrodczych i wpłynąć na jakość nasienia.
  • Koenzym Q10  – pomaga w ochronie nasienia przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
  • Witamina A – marchew, bataty i inne pomarańczowe i czerwone warzywa i owoce.
  • Witamina E – orzechy, nasiona słonecznika oraz oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy.
  • Witamina C – cytrusy, kiwi i papryka, owoce dzikiej róży.
  • Cynk – mięso drobiowe, pestki dyni, ostrygi (!) i produkty pełnoziarniste.
  • Selen – owoce morza, orzechy brazylijskie i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Dobrze dopasowana dieta online ma duży wpływ na Twoją płodność. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w dostosowaniu swojej diety, nie krępuj się skonsultować to ze mną. Jestem doświadczonym trenerem personalnym online, który pomoże Ci w osiągnięciu swoich celów treningowych i nie tylko – służę także pomocą w dopasowaniu dobrej diety prozdrowotnej!

Pamiętaj! Zdrowe nawyki żywieniowe mogą znacząco wpłynąć na Twoją szansę na zostanie ojcem. Nie zapomnij, że i sam trening personalny również może poprawić Twoje samopoczucie, zdrowie i zdolności reprodukcyjne. Kontrola wagi, redukcja stresu i ogólna poprawa zdrowia ma duży wpływ na działanie hormonów i jakość Twojego nasienia. Sprawdź swoje BMI i zobacz, czy jest w normie!

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8910394/