Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jak chronić wątrobę? Dieta i suplementy

Jak chronić wątrobę? Dieta i suplementy

Nie wiesz, jak dbać o wątrobę? To bardzo niedobrze! Wątroba jest jednym z ważniejszych organów w Twoim ciele. Jest odpowiedzialna za szeroko rozumiane odtruwanie go z toksyn. Stanowi formę filtra zatrzymującego większość szkodliwych substancji, które docierają do krwi z pożywieniem lub inną drogą (do krwioobiegu), np. przez wdychanie itp. Chociaż do najpopularniejszych funkcji wątroby zalicza się zdolność do rozkładania alkoholu – ma do spełnienia również wiele innych bardzo ważnych zadań. Przeczytaj mój tekst! Dowiesz się, jak dbać o wątrobę, aby służyła Ci przez jak najdłuższy czas!

Wątroba – jak o nią dbać?

Tak naprawdę, zanim zorientujesz się, że Twoja wątroba wymaga pomocy, może minąć sporo czasu. To narząd, który jest pozbawiony nerwów czuciowych, a co za tym idzie – nawet przy zaawansowanym stanie zapalnym, nie będzie boleć. Poza żółtaczką – chorobą zakaźną, która ma bezpośredni, degeneracyjny wpływ na wątrobę, szkodzą jej również inne rzeczy.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Do głównych kwestii, które możesz wyeliminować i za jakie Twoja wątroba z pewnością Ci podziękuje, będzie zmiana diety i stylu życia. Na wątrobę negatywny wpływ mają:

 • używki,
 • złe przyzwyczajenia żywieniowe (tłuste potrawy, żywność wysokoprzetworzona, nadmierne objadanie się) – mogą doprowadzić do stłuszczenia wątroby,
 • nie przykładanie uwagi do jakości jedzenia (toksyny, metale ciężkie, pleśń),
 • narażanie się na zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby (stosunki bez zabezpieczenia, wykonywanie usług kosmetycznych w gabinetach bez autoklawu, wykonywanie tatuaży w wątpliwych miejscach),
 • długotrwałe stosowanie silnych leków (z tego nie zawsze można zrezygnować).

Można zatem dojść do wniosku, że zdrowa, lekkostrawna i dobrze zbilansowana dieta online w połączeniu z ćwiczeniami – może działać prewencyjnie przed ewentualnymi schorzeniami wątroby.

Nie bez znaczenia pozostają suplementy diety, które odpowiednio dopasowane – mogą skutecznie ochraniać ten organ. O takich suplementach mowa? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Skuteczne suplementy na wątrobę - NAC
(kliknij w obrazek)

Skuteczne suplementy na wątrobę – NAC

Na rynku jest wiele suplementów, które dobroczynnie wpływają na funkcjonowanie wątroby. Do najważniejszych, których głównym zadaniem jest ochrona wątroby zalicza się L-cysteinę w postaci NAC. NAC to aktywna postać L-cysteiny. Zalet ze stosowania NAC jest naprawdę dużo.

 • NAC jest niezbędny do produkcji glutationu,
 • działa antyoksydacyjnie,
 • wspomaga budowanie odporności,
 • pełni niezwykle ważną funkcję podczas detoksykacji – realnie odciąża wątrobę i nerki.

Wśród zalet  wynikających z regularnego stosowania NAC można wymienić również wiele innych prozdrowotnych właściwości. Więcej na temat tego suplementu dowiesz się z mojego tekstu – NAC – co to takiego?

Inne suplementy na wątrobę
(kliknij w obrazek)

Inne suplementy na wątrobę

Do pozostałych suplementów, które warto stosować dla poprawy stanu zdrowia wątroby zalicza się:

 • Witaminy z grupy B – witaminy B4 regulują poziom trójglicerydów i cholesterolu w wątrobie – zapobiegają jej stłuszczeniu. Witamina B2 przyspiesza tempo  regeneracji wątroby. B9 poprawia wydajność pracy wątroby.
 • Kurkumina – składnik zawarty w kurkumie o właściwościach przeciwutleniających i zmniejszających stany zapalne. Kurkumina dba o drogi żółciowe.
 • Ostropest plamisty – przyjmowany w postaci suplementu lub pity w formie ziołowego naparu jest bogaty w sylimarynę.  Działa przeciwzapalnie, jest antyutleniaczem i poprawia procesy trawienne.
 • Karczoch –  obniża zły cholesterol, działa antybakteryjnie, poprawia trawienie. Stosowany długoterminowo  odciąża wątrobę w jej pracy.
 • Cykoria – cykoria pobudza apetyt, wspomaga produkcję czerwonych krwinek, a także pobudza wątrobę do produkcji żółci niezbędnej do procesów trawiennych i detoksykujących.

Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie wybrać dobry produkt, możesz spokojnie sięgnąć po kompleks składników prozdrowotnych. W ofercie Aliness znajdziesz nie tylko NAC, ale również Liver Regeneration Complex, który łączy opisane przeze mnie składniki i dostarcza wielu innych.

Zobacz jak działa – Kalkulator BMI

Jeśli chcesz zadbać o swoje samopoczucie i wygląd – sprawdź moją ofertę. Przygotuję dla Ciebie indywidualną dietę online i plan treningowy dopasowany do Twoich celów i możliwości fizycznych. Mogę również przygotować kompleksowy harmonogram suplementacji, która pomoże poprawić zdrowie i efekty treningowe.

Jako doświadczony trener personalny online – pomogę Ci osiągnąć cel – niezależnie od tego, czy jest to odchudzanie, trening na masę, czy może ogólna dieta online na poprawę zdrowia.