Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Otyłość i nadwaga – kiedy się pojawiają?

Otyłość i nadwaga – to dwie sytuacje, w których poziom tkanki tłuszczowej jest za wysoki. Jedna z nich jest stanem alarmującym o zbliżającym się, poważnym problemie, druga – jednostką chorobową, którą należy leczyć. Jeśli masz nadwagę, czyli kilka nadprogramowych kilogramów i nie zrobisz nic, aby schudnąć – grozi Ci otyłość. Jak jej uniknąć? Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy o otyłości? O tym przeczytasz w moim tekście!

Alarmujące doniesienia

Według raportu od World Obesity Federation szacuje się że do 2025 roku aż 2,7 mld ludzi na całym świecie będzie zmagało się z nadwagą lub otyłością. Jest to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Według danych Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce już ponad 23% społeczeństwa jest otyłe! to prawie ⅓ naszej populacji!

Nadwaga i otyłość a BMI

BMI, czyli BMI, czyli wskaźnik Body Mass Index to prosty wzór matematyczny, który pomaga oszacować poziom tkanki tłuszczowej względem wzrostu. Chociaż BMI to tylko szacunkowa wskazówka o prawidłowości Twojej masy ciała – korzystają z niego lekarze, dietetycy i trenerzy personalni.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

BMI określają następujące normy:

  • mniej niż 16 – skrajne wychudzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – otyłość skrajna

Jeśli wynik Twojego BMI jest wyższy od 24 – oznacza to, że masz nadprogramowe kilogramy, które warto zgubić. Jeżeli natomiast BMI wynosi od 30 wzwyż – masz otyłość, która wymaga natychmiastowych działań – w tym kontroli u lekarza.

Na mojej stronie znajdziesz praktyczny kalkulator BMI online, który pomoże sprawdzić, czy poziom Twojej tkanki tłuszczowej jest w normie.

Kiedy pojawia się nadwaga?

Kiedy pojawia się nadwaga?

Przy nadwadze ciało gromadzi coraz większe ilości komórek tłuszczowych. Dzieje się tak, kiedy kaloryczność Twoich posiłków jest wyższa od wydatków energetycznych. Nadwaga to stan przedotyłościowy. To tak naprawdę pierwszy etap prowadzący do poważnego schorzenia, który powinien zmobilizować Cię do podjęcia działań zmierzających do zmiany stylu życia i żywienia. Nadwaga to najlepszy moment na wdrożenie diety online i treningu personalnego. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie Ci wrócić do zdrowej sylwetki i zachować dobre zdrowie.

Sprawdź mój kalkulator kalorii online

Nadwagę najłatwiej zaobserwujesz na brzuchu i w jego okolicach – to miejsce, w którym najczęściej gromadzi się tkanka tłuszczowa.

Co to jest otyłość?

Otyłość może wynikać z jednostki chorobowej (np. problemów hormonalnych, problemów behawioralnych, terapii steroidowych, zespołu Cushinga itp.), lub być spowodowana nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej. W tym drugim przypadku problemu można pozbyć się za pomocą odpowiedniej diety online i zalecanych przez trenera personalnego ćwiczeń. Osoby otyłe przed rozpoczęciem odchudzania powinny wykonać pakiet badań krwi.

O otyłości można mówić, kiedy wskaźnik BMi wynosi ponad 30. Kolejnym z etapów diagnozowania tej choroby zalicza się wizytę u lekarza i wykonanie pomiarów tkanki tłuszczowej z użyciem specjalnego narzędzia i specjalistycznych wag. W przypadku otyłości poziom tkanki tłuszczowej wynosi powyżej 30-35% u kobiet i 20-25% u mężczyzn.

Jeśli planujesz przejść na dietę online i zmienić swoją sylwetkę – zachęcam do kontaktu. Przekonasz się, że zdrowa, dobrze zbilansowana i dopasowana do potrzeb dieta nie wiąże się z uczuciem wiecznego głodu i skazaniem na niesmaczne, monotonne menu. Zobacz, jak spektakularne są przemiany moich podopiecznych- zachęcam do kontaktu!

Źródła:

https://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=4278&lang_id=1

https://www.worldobesity.org/resources/resource-library/world-obesity-day-missing-the-targets-report