Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jak radzić sobie z zaparciami? Czego unikać, a co stosować?

Jak radzić sobie z zaparciami?

Zaparcia są najczęściej efektem nieprawidłowo dopasowanej do potrzeb diety. Mogą również wynikać z braku aktywności lub mieć podłoże chorobotwórcze. Niezależnie od etiologii zaparć — są one bardzo niekomfortowym i zdrowym zjawiskiem. Zalegająca masa jest bogata w toksyny, które powinny szybko opuścić Twoje ciało, zamiast zalegać w jelitach. Czy są skuteczne sposoby na zaparcia? Oczywiście! Zachęcam do lektury mojego tekstu!

Nawodnienie

Nawodnienie

Z doświadczenia wiem, że wielu moich podopiecznych zmagało się z zaparciami z powodu niedostatecznego nawodnienia. Dopiero przy planowaniu indywidualnej diety online okazuje się, że osoba, dla której jadłospis tworzę piła wcześniej zdecydowanie zbyt mało płynów. Co ciekawe — nawet osoby zmagające się z retencją wody powinny pić dużo, aby szybko się jej pozbyć!

Przeczytaj koniecznie — Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie?

Rola wody w Twoim ciele jest nieoceniona. Niemały wpływ ma również na przebieg procesów trawiennych. Specjaliści zalecają, żeby zdrowi mężczyźni wypijali ok. 3 litry płynów dziennie, a kobiety ok. 2,5 litra płynów na dobę. Pamiętaj, że nawadniasz się nie tylko wodą — zupa, kawa, czy jogurt lub kefir również nawadniają Twoje ciało.

Zbyt mało wody w organizmie może zaburzać procesy trawienne. Jeśli wypijesz zbyt mało płynów, Twój organizm będzie sięgał po zapasy (głównie z jelita grubego). Efektem tego są zaparcia.

Pełnowartościowe produkty w diecie

Wysokiej jakości produkty spożywcze w Twojej diecie mają realne znaczenie dla redukowania ryzyka występowania zaparć. Jednym ze skutecznych sposobów na ich uniknięcie jest stosowanie tzw. diety bogatoresztkowej.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Jej założenia opierają się głównie na włączeniu do jadłospisu produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Do przykładowych produktów, które mogą pomóc Ci w redukcji zaparć, zaliczyć można np. 

 • kasze,
 • razowe i ciemne pieczywo,
 • otręby,
 • nasiona (np. siemię lniane),
 • warzywa i owoce.
Błonnik kontra zaparcia

Błonnik kontra zaparcia

Błonnik pokarmowy jest składnikiem, który skutecznie zapobiega zaparciom. Włączenie do swojej diety pokarmów bogatych w błonnik usprawnia procesy trawienne, wspomaga pracę jelit i ogólnie — poprawia procesy metaboliczne. Badania wykazują również, że regularne spożywanie błonnika może mieć działanie antynowotworowe (okrężnicy i jelita grubego)[1]. Produktami obfitujące w błonnik są np.:

 • kasza gryczana i jęczmienna,
 • ryż brązowy,
 • pieczywo żytnie, grahamki, pełnoziarniste,
 • otręby (działa jak miotełka, czyszczą jelita ze złogów).

Produkty mleczne — kefir, jogurty

Na zaparcia bardzo dobrze działają również produkty spożywcze zawierające bakterie kwasu mlekowego. To substancja, która wspomaga trawienie — w nadmiarze może powodować biegunki. Kefir, maślanka, jogurty naturalne to nabiał fermentowany — prozdrowotny dla mikroflory jelit.

Aktywność fizyczna

Czasami już sam trening na siłowni, jogging i każda inna aktywność fizyczna przyczyniają się do redukcji zaparć. Regularne uprawianie sportu pobudza perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii i zwiększa apetyt. W mojej ofercie znajdziesz indywidualny plan treningowy online dopasowany do Twojego stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i celów. Jeśli jednym z Twoich problemów są zaparcia, możesz liczyć na to, że przepisana przeze mnie dieta online w połączeniu z treningiem personalnym pomogą Ci na zawsze pożegnać się z zaparciami.

Unikanie słodyczy

Unikanie słodyczy

Słodycze, a w szczególności czekolada działają silnie zatwardzająco. Rezygnując z niezdrowych słodkości, możesz liczyć na to, że Twój organizm podziękuje Ci poprawą metabolizmu i lepszymi funkcjami trawiennymi. Czego ze słodyczy najlepiej unikać? Zatwardzająco działają:

 • ciastka,
 • cukierki,
 • czekolada,
 • słodkie napoje gazowane,
 • słodkie wypieki np. drożdżówki etc.

Jeśli interesuje Cię smaczna, zdrowa i sycąca dieta na zaparcia — skontaktuj się ze mną! W mojej ofercie znajdziesz atrakcyjne plany dietetyczne i treningowe dla par, indywidualne, a także atrakcyjną ofertę dla służb mundurowych. Pożegnaj na zawsze uczucie ciężkości w brzuchu i problemy związane z zaparciami!

[1] https://www.webmd.com/diet/features/fiber-cancer