Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie, czyli tzw. retencja jest zjawiskiem, które zazwyczaj nie pozostaje niezauważone. Opuchnięte nogi, nadprogramowe kilogramy, uczucie obrzmienia i ciężkości.  To tylko kilka efektów nagromadzenia wody w organizmie. Czy wiesz, jak skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z ciała? O czym może świadczyć skłonność do retencji? Zachęcam do przeczytania!

Przyczyny zdrowotne retencji wody

Chociaż zatrzymanie wody w organizmie, samo w sobie nie jest niebezpieczne dla zdrowia, to może czasami być efektem schorzeń. Do katalogu chorób, których jednym z objawów może być retencja, zalicza się np. choroby nerek, serca, wątroby i kłopoty hormonalne — choroby tarczycy, insulinooporność itp. 

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

U kobiet retencja wody jest częściej diagnozowana niż u mężczyzn. Wpływ na to ma naturalny cykl miesiączkowy. Wiele kobiet podczas owulacji i tuż przed spodziewaną miesiączką narzeka na obrzmienia ciała, twarzy i dodatkowe kilogramy. Podobnie jest w okresie ciąży, w którym zatrzymanie wody jest naturalnym, fizjologicznym objawem, którego nie trzeba się obawiać.

Zobacz — Dlaczego tyje podczas okresu?

Inne przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Inne przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Poza czynnikiem hormonalnym i chorobowym są również inne powody zatrzymania wody w organizmie. Do takich zaliczyć można np. nieprawidłowe nawadnianie (jest nim zwykle picie zbyt małej ilości płynów w ciągu doby), brak aktywności fizycznej, a także złą dietę. Co to znaczy w tym wypadku zła dieta? Pod tym pojęciem kryje się wiele znaczeń, ale do najważniejszych zaliczyć można np.:

  • zbyt duże spożywanie soli (nadmiar sodu w organizmie)
  • niedostateczne nawodnienie
  • spożywanie żywności typu fast food
  • nadużywanie lub częste spożywanie alkoholu
  • sięganie po żywność wysoko przetworzoną (parówki, kiełbasy, wędliny z nieciekawym składem, niezdrowe przekąski, konserwy).

Przeczytaj również — Czy sól morska jest lepsza niż sól kuchenna?

Powodem zatrzymania wody w organizmie nierzadko jest również terapia farmakologiczna np. leczenie immunosupresyjne. Wiele leków przepisywanych przez lekarza ma efekt uboczny w postaci zatrzymania wody. Niestety nie da się tego uniknąć, można jedynie łagodzić skutki tego stanu. Kolejnym z czynników, które mogą objawiać się zatrzymaniem wody na skutek farmakoterapii, może być przyjmowanie kuracji antykoncepcyjnej, która jeśli jest niedopasowana — może przyczynić się do gromadzenia wody w Twoim ciele.

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu?

Na retencję wody jest skuteczny sposób. Można albo zapobiegać jej pojawieniu się przyjmując prewencyjnie dużo płynów i prowadząc zdrową, zrównoważoną dietę, albo działać na bieżąco, kiedy tylko zauważysz, że Twoje ciało staje się opuchnięte.

Do najskuteczniejszych sposobów walki z retencją zaliczyć można, poza wymienionym już spożywaniem odpowiedniej ilości płynów, wprowadzenie na stałe do swojej rutyny aktywności fizycznej. Może to być zarówno trening na siłowni (lub w domowym zaciszu), aktywność outdoorowa, pływanie na basie i każda inna forma ruchu.

  1. Aktywność fizyczna pobudza wiele układów w Twoim ciele, w tym układ limfatyczny, który przyspiesza poruszanie się limfy i tym samym zapobiega jej zastaniu i obrzękom. Co więcej, podczas wysiłku Twoje ciało się poci, usuwając tym samym wodę.
  2. Możesz również wspomagać się np. piciem naparów lub naturalnych soków np. z pokrzywy. Naturalne zioła skuteczne na retencję poza pokrzywą, to również mniszek lekarski, pietruszka, czarny bez i koper włoski. Możesz pić z nich ziołowe napary lub przyjmować je w formie tabletek — suplementów diety o działaniu moczopędnym.
  3. Finalnie — to właśnie zdrowa, zbilansowana dieta ma realne znaczenie dla samopoczucia, wygląd sylwetki, zdrowia i redukcji ryzyko zatrzymania wody w Twoim ciele. 

Jak widzisz, retencja wody to nic strasznego. Z moimi wskazówkami możesz szybko pozbyć się nadmiaru wody, zapobiec jego ewentualnemu pojawianiu się w przyszłości, a także poprawić szybko wygląd swojej sylwetki. Zachęcam do sprawdzenia mojej oferty!