SARMy opinie, działanie, skutki uboczne

SARMy opinie, działanie, skutki uboczne

Chociaż powstanie SARM-ów wcale nie było związane ze sportem i budowaniem swojej muskulatury, wybitnie anaboliczne działanie tych związków aktywnych szybko zostało zauważone przez sportowców. Czy SARM-y można porównywać do sterydów androgenowych i anabolików? Czy stosowanie SARM ma skutki uboczne? Jeśli nie masz pojęcia, czym są SARM-y – koniecznie przeczytaj mój tekst. Jeśli rozważasz ich stosowanie – tym bardziej! Zapraszam Cię do lektury.

SARM-y co to jest?

SARM-y co to jest?

SARM-y to związki aktywne, które mają zdolność oddziaływania na rozlokowane w ciele receptory androgenowe. Wyróżnia się dwa znane SARM-y. Jest nimi Ostaryna i Ligandrol. SARM-y mają wpływ na widoczną redukcję tkanki tłuszczowej i pomagają zbudować beztłuszczową masę mięśniową (efekt pożądany na redukcji) poprzez aktywację receptorów androgenowe do wzrostu tkanki mięśniowej. Brzmi obiecująco?

Jednym z problemów większości kulturystów jest negatywne oddziaływanie sterydów anabolicznych. Środków, które nie są legalne, mają realny wpływ (i to nawet długofalowy) na zdrowie sportowców i jak nietrudno się domyślić – mogą nie być najlepszym rozwiązaniem na budowanie zdrowej sylwetki. Problem narasta, gdy sportowcy nie mają doświadczenia w stosowaniu tego typu nielegalnych środków i stosują je według sugestii nierzetelnych źródeł. Problem sterydów w świecie kulturystów był jest i będzie, jednak SARM-y mogą stać się ich alternatywą. Według niektórych danych są obarczone zdecydowanie mniejszym ryzykiem występowania działań niepożądanych, a efekty, chociaż z pewnością nie tak spektakularne, również są bardzo obiecujące. Oba wymienione SARM-y znajdują się na liście zakazanych substancji ujętych przez Światową Agencję Antydopingową.

MK 677

MK 677 to jeden z popularniejszych i łatwiej dostępnych SARMów, który ma przyczyniać się do stymulacji GH (hormonu wzrostu), a co za tym idzie, prowadzić do jego zwiększonej produkcji. Jest to jeden z ważniejszych hormonów, które mają duże znaczenie dla budowy mięśni i innych tkanek w ludzkim ciele. MK 677 ma również pozytywny wpływ na gęstość kości i ogólnie – jest uznany za bezpieczny. Nie powinien mieć negatywnych skutków dla innych procesów hormonalnych zachodzących w organizmie człowieka, nie powoduje też katabolizmu i zaburzeń w produkcji testosteronu. MK 6777 ma wpływ nie tylko na budowanie masy mięśniowej, ale i redukowanie tkanki tłuszczowej. Pamiętaj jednak żeby stosować ten SARM według określonego cyklu.

Ostaryna

Jednym z SARM-ów jest ostaryna, która, jak donoszą różne źródła, przy krótkotrwałym stosowaniu ma nie powodować negatywnych skutków ubocznych. Co więcej, nie ma jeszcze określonych narzuconych wytycznych względem jej dawkowania. Część osób przyjmuje ją w cyklach – podobnie jak w przypadku sterydów anabolicznych i androgennych. Ostaryna ma wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej i przyrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej.

LGD-4033

LGD-4033 (Ligandrol) ma powodować wyraźnie odczuwalne przyrosty masy mięśniowej, jednak nie ma już wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej. Z uwagi na fakt, że Ligandrol jest środkiem lepiej przebadanym od Ostaryny, szacuje się, że do osiągnięcia zadowalających efektów powinno się stosować około 2 do 5 mg środka na dobę w okresie jednego miesiąca.

Jak powstały SARM-y i w jaki sposób oddziałują na ciało?

Jak powstały SARM-y i w jaki sposób oddziałują na ciało?

SARM-y zostały odkryte nieumyślnie, przez lekarza, który pochylił się nad badaniami nad lekiem na nowotwór gruczołu krokowego (prostaty). Podczas czasochłonnych badań, profesor odkrył andarynę, cząsteczkę, która jest w stanie stymulować produkcję testosteronu, a co za tym idzie – do rozbudowany tkanki mięśniowej. Lekarz zauważył jednak w andarynie nie środek o działaniu anabolicznym, lecz sposób na pomoc osobom zmagającym się z chorobami, których przebieg ma wpływ na osłabienie mięśni i kilku innych chorób.

SARM-y opinie

SARM-y opinie

Warto jednak podkreślić, że działanie SARM-ów nie zostało jeszcze dokładnie zbadane i potwierdzone. Część osób uważa, że ich skuteczność stoi pod znakiem zapytania, a popularność SARM-ów jest wynikiem działań marketingowych. Inni z kolei uważają, że to doskonały środek wspomagający budowanie masy mięśniowej. Warto zauważyć, że ta druga grupa jest liczniejsza, a efekty po stosowaniu kuracji z SARM-ów są obiecujące, jednak należy mieć na uwadze, że jest to grupa niesteroidowych związków aktywnych, która nie została jeszcze gruntownie przebadana.

SARM-y działanie

SARM-y działanie

Według opinii, SARM-y to świetny i skuteczny środek na redukcję, zwiększający tempo przyrostu masy mięśniowej. Oczywiście w akompaniamencie prawidłowo zbilansowanej diety online i planu treningowego. Pamiętaj, że nie ma złotego środka w tabletce na wyróżnioną sylwetkę kulturysty, a nawet sięgając po najsilniejsze sterydy, bez ćwiczeń można po prostu tylko przytyć.

SARM-y skutki uboczne

SARM-y skutki uboczne

Chociaż poważne skutki uboczne, w przypadku stosowania SARM-ów nie występują, osoby, które je stosują mogą zmagać się z szeregiem innych objawów. Do takich zalicza się problemy ze snem, zwiększenie enzymów wątrobowych ALT i AST, huśtawki nastroju, bóle głowy, zwiększone ryzyko zawału serca, zwiększone ryzyko wystąpienia udaru i uszkodzenia wątroby.

Chociaż SARM-y nie są nielegalne, Chiny w 2019 roku wprowadziły zakaz eksportowania tych substancji poza teren kraju, tym sposobem wiele sklepów z odżywkami utraciło łańcuch dostaw. Mimo tego SARM-y nadal są ogólnodostępne. Przed podjęciem decyzji o ich stosowaniu, pamiętaj, że nie jest to jeszcze dokładnie zbadana substancja i przyjmujesz ją na własne ryzyko.

Niniejszy materiał nie stanowi porady zdrowotnej, suplementacyjnej i treningowej.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6326857/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7304490/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31642815/

Porady treningowe