Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

SARMy opinie, działanie, skutki uboczne

SARMy opinie, działanie, skutki uboczne

Chociaż powstanie SARM-ów wcale nie było związane ze sportem i budowaniem swojej muskulatury, wybitnie anaboliczne działanie tych związków aktywnych szybko zostało zauważone przez sportowców. Czy SARM-y można porównywać do sterydów androgenowych i anabolików? Czy stosowanie SARM jest legalne? Czy ma skutki uboczne? Zapraszam Cię do lektury.

Uwaga – niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Zaznaczam wyraźnie, że nie stanowi on porady ani zachęty do stosowania jakichkolwiek substancji, zwłaszcza tych niebezpiecznych, kontrowersyjnych lub nielegalnych. Treści prezentowane w tym tekście są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych i nie powinny być traktowane jako zalecenia medyczne, terapeutyczne ani zachęta do eksperymentowania.

Wyłączam się z odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z działania opisanych substancji lub informacji zawartych w artykule. Każda osoba ponosi indywidualną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące zdrowia i dobrowolnie podejmuje ryzyko, jeśli decyduje się doświadczać działania nowych substancji lub eksperymentować z nieprzetestowanymi metodami. Zdecydowanie odradzam zażywanie substancji, które nie zostały odpowiednio przebadane na ludziach ani zatwierdzone przez odpowiednie instytucje medyczne.

Podkreślam, że substancje opisane w tym artykule nie zostały jeszcze w pełni przebadane na ludziach, a ich długofalowe skutki nie są znane. Zdrowie i bezpieczeństwo moich czytelników są dla mnie priorytetem, dlatego zalecam konsultację z licencjonowanym lekarzem lub innymi specjalistami przed podjęciem jakichkolwiek działań tj. przyjmowania peptydu, lub innych substancji opisanych w tym tekście.

SARM-y co to jest?

SARM-y to związki aktywne, które mają zdolność oddziaływania na rozlokowane w ciele receptory androgenowe. Wyróżnia się dwa znane SARM-y. Jest nimi Ostaryna i Ligandrol. SARM-y mają wpływ na widoczną redukcję tkanki tłuszczowej i pomagają zbudować beztłuszczową masę mięśniową (efekt pożądany na redukcji) poprzez aktywację receptorów androgenowe do wzrostu tkanki mięśniowej. Brzmi obiecująco?

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Jednym z problemów większości kulturystów jest negatywne oddziaływanie sterydów anabolicznych. Środków, które nie są legalne, mają realny wpływ (i to nawet długofalowy) na zdrowie sportowców i jak nietrudno się domyślić – mogą nie być najlepszym rozwiązaniem na budowanie zdrowej sylwetki. Problem narasta, gdy sportowcy nie mają doświadczenia w stosowaniu tego typu nielegalnych środków i stosują je według sugestii nierzetelnych źródeł. Problem sterydów w świecie kulturystów był, jest i będzie, jednak SARM-y mogą stać się ich alternatywą. Według niektórych danych są obarczone zdecydowanie mniejszym ryzykiem występowania działań niepożądanych, a efekty, chociaż z pewnością nie tak spektakularne, również są bardzo obiecujące. Oba wymienione SARM-y znajdują się na liście zakazanych substancji ujętych przez Światową Agencję Antydopingową.

Zapamiętaj!
  • Chiny w 2019 roku wprowadziły zakaz eksportowania tych substancji poza teren kraju, tym sposobem wiele sklepów z odżywkami utraciło łańcuch dostaw. 
  • W 2008 roku SARM-y zostały zakazane przez WADA (Światowa Agencja Antydopingowa).
  • Warto też zaznaczyć, że SARM-y w Polsce nie są legalnie dostępne. Oznacza to, że ich zakup lub sprzedaż nie są zgodne z prawem. Zostały uznane za substancje dopingujące.

MK 677

MK 677 to jeden z popularniejszych i łatwiej dostępnych SARMów, który ma przyczyniać się do stymulacji GH (hormonu wzrostu), a co za tym idzie, prowadzić do jego zwiększonej produkcji. Jest to jeden z ważniejszych hormonów, które mają duże znaczenie dla budowy mięśni i innych tkanek w ludzkim ciele. MK 677 ma również pozytywny wpływ na gęstość kości i ogólnie – jest uznany za bezpieczny. Nie powinien mieć negatywnych skutków dla innych procesów hormonalnych zachodzących w organizmie człowieka, nie powoduje też katabolizmu i zaburzeń w produkcji testosteronu. MK 6777 ma wpływ nie tylko na budowanie masy mięśniowej, ale i redukowanie tkanki tłuszczowej.

Jak powstały SARM-y i w jaki sposób oddziałują na ciało?

Jak powstały SARM-y i w jaki sposób oddziałują na ciało?

SARM-y zostały odkryte nieumyślnie, przez lekarza, który pochylił się nad badaniami nad lekiem na nowotwór gruczołu krokowego (prostaty). Podczas czasochłonnych badań, profesor odkrył andarynę, cząsteczkę, która jest w stanie stymulować produkcję testosteronu, a co za tym idzie – do rozbudowany tkanki mięśniowej. Lekarz zauważył jednak w andarynie nie środek o działaniu anabolicznym, lecz sposób na pomoc osobom zmagającym się z chorobami, których przebieg ma wpływ na osłabienie mięśni i kilku innych chorób.

SARM-y opinie

SARM-y opinie

Warto jednak podkreślić, że działanie SARM-ów nie zostało jeszcze dokładnie zbadane i potwierdzone. Część osób uważa, że ich skuteczność stoi pod znakiem zapytania, a popularność SARM-ów jest wynikiem działań marketingowych. Inni z kolei uważają, że to doskonały środek wspomagający budowanie masy mięśniowej. Warto zauważyć, że ta druga grupa jest liczniejsza, a efekty po stosowaniu kuracji z SARM-ów są obiecujące, jednak należy mieć na uwadze, że jest to grupa niesteroidowych związków aktywnych, która nie została jeszcze gruntownie przebadana.

SARM-y działanie

SARM-y działanie

Według opinii, SARM-y to świetny i skuteczny środek na redukcję, zwiększający tempo przyrostu masy mięśniowej. Pamiętaj, że nie ma złotego środka w tabletce na wyróżnioną sylwetkę kulturysty, a nawet sięgając po najsilniejsze sterydy, bez ćwiczeń można po prostu tylko przytyć.

SARM-y skutki uboczne

SARM-y skutki uboczne

Chociaż poważne skutki uboczne, w przypadku stosowania SARM-ów nie występują, osoby, które je stosują mogą zmagać się z szeregiem innych objawów. Do takich zalicza się problemy ze snem, zwiększenie enzymów wątrobowych ALT i AST, huśtawki nastroju, bóle głowy, zwiększone ryzyko zawału serca, zwiększone ryzyko wystąpienia udaru i uszkodzenia wątroby.

Niniejszy materiał nie stanowi porady zdrowotnej, suplementacyjnej i treningowej. 

Źródła:

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6326857/

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7304490/

3 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31642815/