Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

ZMA a sen – poznaj zalety suplementacji!

ZMA a sen - poznaj zalety suplementacji!

Chociaż suplementacja nigdy nie zastąpi dobrej diety, to każdy trener personalny potwierdzi, że często bez dodatkowego wspomagania nie da się osiągać zakładanych wyników sportowych. Istnieje kilka szczególnie ważnych suplementów diety przeznaczonych dla osób aktywnych. Jednym z nich jest ZMA, który wspomaga Twój organizm podczas nocnej regeneracji, która jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na dobrostan Twojego samopoczucia i kondycji fizycznej. Co to jest ZMA? Jak działa na sen? Sprawdzamy!

Co to jest ZMA?

Kiedy Ty odpoczywasz, całe Twoje ciało intensywnie się regeneruje. W trakcie snu zachodzą kluczowe dla regeneracji układu nerwowego i metabolizmu procesy, co ma wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, ale również wywiera niebagatelny wpływ na kształtowanie siły mięśni. Coraz więcej słyszy się o wpływie ZMA na sen. Jednak, czy wiesz co to jest ZMA?

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

ZMA (zinc, magnesium, aspartate) to trójskładnikowy suplement, który stanowi synergiczne połączenie:

  • cynku,
  • witaminy B6,
  • magnezu.

Wymienione są kluczowymi składnikami, które biorą udział w regeneracji i przemianie białek, węglowodanów i tłuszczy. To substancje, które mają również duży, pozytywny wpływ na równowagę gospodarki hormonalnej.

Sprawdź mój kalkulator kalorii online!

Dla kogo jest ZMA?

Dla kogo jest ZMA?

Chociaż po suplementy ZMA najczęściej sięgają sportowcy, tak naprawdę jest to preparat dobry dla każdego, kto zmaga się z przemęczeniem, niedoborami magnezu, narażeniem na przewlekły stres, intensywnym trybem życia itp.

ZMA poprawia równowagę mineralną i bierze czynny udział w syntezie białek, co może mieć przełożenie na siłę i jakość tkanki kostnej. ZMA mogą więc brać osoby po kontuzjach i złamaniach, ale również zagrożone odwapnieniem i osłabieniem kości. ZMA działa również neuroprotekcyjnie.

Dla sportowców szczególnie atrakcyjną cechą związaną z działaniem ZMA jest również  dostarczanie odpowiednich ilości cynku, które mogą wpływać na stymulowanie produkcji testosteronu. Poza testosteronem cynk pełni ważną funkcję również w innych procesach gospodarki hormonalnej. Jest zalecany np. przy problemach tarczycowych.

Z kolei działanie witaminy B6 zawartej w kompleksie ZMA wpływa na metabolizowanie tryptofanu. To związane uspokajający i relaksujący – ma duży wpływ na jakość snu, Ułatwia zasypianie. Niedobory witaminy B6 mogą jednak wpływać nie tylko na jakość snu, ale również prawidłowe działanie układu immunologicznego i naturalną odporność.

Przeczytaj – Regeneracja mięśni i organizmu – dlaczego to takie ważne?

Chociaż suplement ZMA nie należy do bardzo popularnych, odgrywa bardzo ważną rolę w diecie sportowców, ale też osób, które prowadzą stateczny, umiarkowany aktywnie tryb życia. Systematyczne suplementacja ZMA może wpłynąć pozytywnie nie tylko na proces odchudzania, ale również budowania masy. Dla każdego przyniesie natomiast wymierne korzyści w postaci lepszej jakości snu.

Jeżeli chcesz w końcu widzieć efekty swojej pracy nad sylwetką, skontaktuj się ze mną! W mojej ofercie znajduje się skrojona na miarę dieta online, plany suplementacyjne i fachowe wsparcie doradcze. Prowadzę również trening personalny online – zachęcam do kontaktu!

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2129161/