Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Obalamy 10 dietetycznych mitów! Niektóre Cię zaskoczą!

Obalamy 10 dietetycznych mitów! Niektóre Cię zaskoczą!

Utrzymanie zróżnicowanej i odpowiednio zbilansowanej diety online jest jedną z podstaw do jakichkolwiek działań, które mają na celu poprawę samopoczucia i wyglądu Twojej sylwetki.  Musisz jednak wiedzieć, że mimo rosnącej świadomości z zakresu zdrowego żywienia, nadal istnieje wiele powielanych mitów na temat utrzymania diety. Pora z nimi skończyć raz na zawsze! W tym tekście obalamy 10 mitów dietetycznych. Czy któryś z nich wygląda znajomo?

10 dietetycznych mitów

Jeżeli do tej pory zmagasz się z wyrzutami sumienia po spożyciu późnego posiłku (tj. po godzinie 18) lub jak ognia unikać laktozy (mimo braku alergii na białko mleka krowiego) – mam nadzieję, że mój tekst pomoże Ci od nowa cieszyć się dietą i ulubionymi daniami.

Do najczęściej powielanych mitów dietetycznych zaliczamy:

1.   Jedzenie po 18 powoduje tycie – MIT!

To jeden z mitów, który krąży niestety nie tylko po internecie, ale jest również powielany przez specjalistów, którzy nie mają aktualnej wiedzy z zakresu dietetyki. Spożywanie posiłków po godzinie 18 nie ma wpływu na proces odchudzania.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Chociaż faktycznie tempo metabolizmu jest najszybsze rano i stopniowo zwalnia wraz z upływem czasu, to spożycie lekkostrawnej kolacji późnym wieczorem jest jak najbardziej wskazane! Posiłek jest szczególnie ważny, gdy np. masz zaplanowany wieczorem trening. Rezygnacja z lekkiej, bogatej w białko kolacji potreningowej przyczyny się nie tylko do zahamowania procesów antykatabolicznych, ale również utrudni regenerację organizmu.

2.	Kawa wypłukuje magnez - MIT/PRAWDA!

2.   Kawa wypłukuje magnez – MIT/PRAWDA!

Umiarkowane picie kawy nie tylko jest zdrowe, ale nawet wskazane! O jej zaletach pisałem w tekście: Picie kawy – zdrowe czy niewskazane? Rozprawiamy się z mitami! W rzeczywistości trzeba mocno się napracować, aby doszło do ubytku magnezu wynikającego z picia kawy. Pamiętaj, że w 100 gramach dobrej kawy znajdują się aż 3 miligramy magnezu, a w 100 gramach kawy typu espresso nawet do 80 mg! Złotym środkiem na redukcję ryzyka ubytku magnezu jest pozostanie przy 2-3 filiżankach dobrej kawy w ciągu dnia.

3.   Woda z cytryną oczyszcza organizm – MIT!

Woda z cytryną nie ma błonnika, a odpowiedzialne za usuwanie toksyn jest jelito grube – podatne na działanie błonnika. Picie wody z cytryną na oczyszczanie organizmu ma taki sam efekt jak picie zwykłej wody.

4.   Białko psuje nerki – MIT!

Do tej pory nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby, że zwiększona podaż białka przyjmowanego wraz z dietą ma realny wpływ na pracę nerek. Chociaż taka zależność była przedmiotem wielu testów i badań – nie wykazano destrukcyjnego wpływu białka na wydolność nerek.

Owoce tylko do południa - MIT!

5.   Owoce tylko do południa – MIT!

Owoce można jeść o każdej porze dnia. Mitem jest to, że ich wysoki ładunek energetyczny i wysoki indeks glikemiczny przyczyniają się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Zdrowa osoba może jeść owoce o dowolnej porze, jednak warunkiem jest utrzymanie założonego bilansu kalorycznego.

6.   Aspartam jest rakotwórczy
(jest to najbardziej przebadany słodzik) – MIT!

Aspartam jest jedną z najlepiej przebadanych substancji słodzących na świecie. Nie szkodzi zdrowiu! O aspartamie napisałem kiedyś bardzo rozległy artykuł,  zachęcam do przeczytania: Słodziki – czy są zdrowe i bezpieczne?

7.   Gluten i laktoza szkodzą – MIT!

Jeżeli nie masz alergii na gluten lub laktozę, nie ma żadnego powodu, aby z nich rezygnować. Mimo że jedzenie bezglutenowe zdobywa coraz większą rzeszę fanów – jest to raczej przejaw dietetycznej mody, niż prawdziwych wskazań. Dieta bezglutenowa jest jadłospisem przeznaczonym dla osób ze zdiagnozowana celiakią, RZS, lub IBS, a dieta bez laktozy dla osób z nietolerancją białka mleka krowiego. Nie ma podstaw, aby zdrowa osoba unikała glutenu i laktozy  w swojej diecie. Mało tego! Unikanie glutenu u osób zdrowych może przynieść więcej szkody dla zdrowia niż pożytku.

Białe pieczywo i ziemniaczki tuczą 
- MIT!

8.   Białe pieczywo i ziemniaczki tuczą – MIT!

Ani   pieczywo, ani makaron, ani ziemniaki nie tuczą. Są świetnym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniają uczucie sytości na długi czas (co jest efektem pożądanym podczas odchudzania). Dlatego nawet jeśli się odchudzasz, nie rezygnuj z ich w swoim menu!

9.   Laktoza jest Twoim wrogiem – MIT!

Coraz częściej słyszy się, że laktoza jest szkodliwa. Tymczasem nie ma żadnych popartych badaniami dowodów na to twierdzenie. Jeżeli nie masz alergii na laktozę, czyli niedoboru enzymu nazywanego laktazą, nie ma żadnych powodów, aby nie spożywać produktów mlecznych. Wręcz przeciwnie. Produkty mleczne są jednym z ważniejszych elementów w wartościowej, zdrowej diecie. Takie stanowisko jest zgodne z wytycznymi Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

10.   Aby schudnąć, trzeba jeść co 3 godziny, 5 posiłków dziennie – MIT!

To kolejny z mitów! Do schudnięcia niezbędne jest nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości makroskładników w ciągu dnia, ale również zachowanie ujemnego bilansu kalorycznego. Tak naprawdę nie ważne, czy Twoja dieta składa się z trzech, czy pięciu posiłków dziennie. Najważniejsze jest ich spożywanie o określonych porach i przestrzeganie ich kaloryczności.

Sprawdź mój kalkulator kalorii online.

Jak widzisz, istnieje wiele mitów na temat diety. Krążące po internecie i powielane złe informacje, które nie są zgodne z aktualną wiedzą z zakresu dietetyki, mogą wywołać niemałe zamieszanie w Twojej głowie. Dlatego jeżeli chcesz rozpocząć prowadzenie zdrowego trybu życia i uwzględnić w nim trening personalny online oraz zbilansowana dietę – zachęcam do kontaktu! Jako trener personalny online z wieloletnim doświadczeniem pogodę Ci w osiągnięciu celów!