Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Co to jest bigoreksja? Jak się objawia, przyczyny, leczenie

Co to jest bigoreksja?

Zastanawiasz się, co to jest bigoreksja? Nie zdziwię się, jeśli nigdy o niej nie słyszałeś, jest to bowiem temat nie tylko mało popularny, ale nierzadko – wstydliwy. Jeśli zaczynasz czuć niezdrowy zapał do ćwiczeń, frustrujesz się, kiedy nie możesz trenować i skracasz, lub usuwasz ze swojego planu treningowego okres regeneracji – sprawdź koniecznie, co to jest bigoreksja!

Co to jest bigoreksja?

Czym jest bigoreksja? Można stwierdzić, że jest to zespół kilku cech. Do pierwszych zalicza się obsesyjne myślenie o diecie i ćwiczeniach, ale w przeciwieństwie do anoreksji – dążenie do budowania masy ciała, a dokładnie rzeźbienia i rozbudowy tkanki mięśniowej – nie jej utracie. Wiele kobiet nie wie, co to bigoreksja – jest to bowiem choroba psychiczna, która najczęściej dotyka mężczyzn [1].

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Po czym poznać bigoreksję?

Między pasją a obsesją jest naprawdę cienka granica. Osoby, które stopniowo wydłużają swoje treningi i starają się dopasować wszystkie aspekty życia do ich planu, nierzadko zaniedbując jednocześnie relacje międzyludzkie, rodzinne, a nawet obowiązki zawodowe – mogą cierpieć na bigoreksję, zwaną również dysmorfią mięśniową.

Problem z diagnozowaniem tej choroby polega na tym, że naprawdę niewielka część społeczeństwa wie, co to jest bigoreksja. Z kolei mniejsza świadomość jest równoznaczna z brakiem specjalistycznej wiedzy o tym, jak sobie pomóc i gdzie szukać wsparcia.

Jak zachowuje się osoba, która choruje na bigoreksję?

Jak zachowuje się osoba, która choruje na bigoreksję?

Podobnie, jak w przypadku anoreksji, bigorektycy nieustannie kontrolują masę swojego ciała, objętość mięśni i niezdrowo przesuwają granice treningów. Nigdy nie są zadowoleni ze swojego wyglądu, nie reagują na ocenę innych i nie przyjmują jej do wiadomości – szczególnie jeśli słyszą, że przesadzają…

Skoro już wiesz, co to jest bigoreksja, pewnie uważasz, że osoba, która tak chorobliwe trenuje i rozbudowuje do przesady swoje ciało, lubi je eksponować? Nic bardziej mylnego! Bigorektycy wstydzą się tego, jak wyglądają. Uważają się cały czas za nie perfekcyjnych, zbyt chudych, niedoskonałych i starają się zakrywać swoją sylwetkę pod warstwą luźnych ubrań.

Bigoreksja – co to jest? Skutki uzależnienia od ćwiczeń

Bigoreksja – co to jest? Skutki uzależnienia od ćwiczeń

Chociaż ruch to zdrowie to jednak tak, jak wszystko w nadmiarze – może poważnie zaszkodzić. Osoby zmagające się z bigoreksją i jednocześnie nie wiedzące co to jest bigoreksja – nie potrafią sobie pomóc, stopniowo doprowadzając swoje ciało do wyczerpania, przetrenowania, a tym samym osłabienia wydajności kolejnych ćwiczeń. Bigorektyk na tym etapie wpada w prawdziwą pułapkę. Nierzadko sięga po sterydy, by poprawić swoją wydolność, masę mięśniową, siłę i móc dalej ćwiczyć. Tak, jak w przypadku innych nałogów, bigoreksja może doprowadzić do utraty najbliższych osób, zerwania wszelkich więzi społecznych, utraty pracy, pogorszenia stanu zdrowia, a nawet śmierci.

Leczenie tej choroby powinno rozpocząć się od zrozumienia tego, co to jest bigoreksja i skonsultowania się z psychiatrą, który może zalecić odpowiednią psychoterapię. Dobrze jest również skorzystać z wiedzy trenera personalnego (online lub stacjonarnie), który może pomóc dopasować zdrową, regenerującą dietę, która pokryje zapotrzebowanie wyczerpanego treningami organizmu. Na szczęście jest to choroba uleczalna, ale do dojścia do pełni zdrowia potrzeby jest czas, cierpliwość i wsparcie bliskich.

źródło:

1 Recognition and Treatment of Muscle Dysmorphia and Related Body Image Disorders https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1323298/