Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Co to jest SIBO? Sprawdź, czy na to chorujesz!

Co to jest SIBO?

Mimo stosowania prawidłowej, zbilansowanej diety męczą Cię wzdęcia, biegunki, a Twoja sylwetka w okolicach brzucha pozostawia wiele do życzenia? Koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na coraz częściej występującą chorobę, która kryje się pod enigmatyczną nazwą SIBO. Co to jest SIBO, jak je leczyć i jak zdiagnozować?

Co to jest SIBO?

Co to jest SIBO?

SIBO to skrót od Small Intestinal Bacterial Overgrowth. Jest to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Musisz wiedzieć, że bakterie, które zamieszkują Twoje jelita, mają ogromne znaczenie zarówno dla samego procesu trawienia, jak i zachowania zdrowia. Często zdarza się, że różnego rodzaju alergie pokarmowe i skórne wynikają z zaburzeń flory jelitowej. To właśnie dlatego, w takich sytuacjach często podaje się dodatkowo probiotyki.

czyli dobroczynne bakterie, ale też  „typy spod czarnej gwiazdy”, czyli złe bakterie, które jeśli zaczną dominować liczebnie, mogą poważnie zaburzyć florę jelit i spowodować szereg komplikacji. Do takich zalicza się stany zapalne i ogólnie – nieprawidłowe funkcjonowanie procesów trawiennych.

Skąd bierze się brzydki zapach z ust przy SIBO?

Skąd bierze się brzydki zapach z ust przy SIBO?

Zdrowe jelito cienkie z prawidłowo zbalansowaną florą bakteryjną odpowiada za wchłanianie wartości odżywczych z jedzenia i jego trawienie. Fermentacja to zadanie dla jelita grubego.

Jedną z cech charakterystycznych tego schorzenia jest nieprzyjemny, siarkowy zapach z ust. Jeśli w Twoim jelicie cienkim dojdzie do namnożenia „złych” bakterii, proces fermentacji pokarmów może rozpocząć się wcześniej niż powinien. U zdrowego człowieka następuje on dopiero w jelicie grubym. Jeśli jednak całe proces przyspieszą kolonie chorobotwórczych bakterii, fermentacja rozpocznie się wcześniej – w jelicie cienkim. Gazy, które towarzyszą rozkładowi pożywienia, będą zatem cofać się, mogąc powodować przykry zapach z ust.

Objawy SIBO

Objawy SIBO

Skoro już wiesz, co to jest SIBO, musisz poznać również jego główne objawy. Do tych najczęściej występujących, uznawanych za typowe dla SIBO zalicza się np.


• Wzdęcia, nadprodukcję gazów.
• Specyficzny zapach jajka (z ust i z gazów jelitowych), za który odpowiada towarzyszący rozkładowi siarkowodór.
• Biegunki lub odwrotnie — uporczywe zaparcia.
• Bóle brzucha, uczucie bulgotania, przelewania się w brzuchu.
• Opuchnięcie brzucha.
• Częste odbijanie się.

Jak widać, wyżej opisany zespół cech charakterystycznych dla SIBO, jest dość niekomfortowy i dla osób zmagających się z tym problemem i dla otoczenia. Ważne jest jednak to, że masz wpływ na poprawę stanu zdrowia. Ważna jest w tym wypadku właściwie dopasowana dieta (online lub rozpisana stacjonarnie), aktywność fizyczna i właściwa suplementacja.

Suplementacja przy SIBO

Suplementacja przy SIBO

Poza właściwą diagnozą lekarską i dietą online, na pomoc przy wspomaganiu leczenia SIBO przychodzą dobrej jakości suplementy. Jeśli problem SIBO Cię dotyczy, możesz rozważyć stosowanie probiotyków, które pomogą Ci przywrócić prawidłową równowagę flory jelitowej. Poza jogurtem naturalnym i innymi produktami z kulturami bakterii możesz wziąć pod uwagę np. probiotyk Aliness IBS, w którym znajdują się aż 4 szczepy dobroczynnych bakterii (łącznie 5 mld bakterii), które równolegle z dobrze dopasowaną dietą online pomogą Ci przywrócić florę jelitową do prawidłowego poziomu, a co za tym idzie – funkcjonalności. [2]

Czemu choruję na SIBO?

Czemu choruję na SIBO?

Tak naprawdę nie ma jednej, określonej przyczyny SIBO. Do tych, które występują najczęściej, zalicza się np. wyjałowienie flory jelitowej przez długotrwałą antybiotykoterapię bez dodatkowej osłonki jelitowej i stosowanie niektórych leków (np. antydepresantów, leków na bazie ibuprofenu itp.). Nie da się ukryć, że zła dieta również ma duże znaczenie dla stanu Twojego mikrobiomu. Co więcej, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, stres i inne schorzenia układu pokarmowego również mogą powodować rozwój SIBO.

Dieta online przy SIBO

Dieta online przy SIBO

Poza konwencjonalnym leczeniem, ważne jest również prowadzenie dobrze dopasowanej do stanu Twojego zdrowia i potrzeb diety online. Pamiętaj, że jeśli w porę nie zadbasz o dobre odżywianie się i suplementację, drogocenne składniki z diety, takie jak witaminy: B12, A, E, witamina D, K, a także minerały żelazo, cynk, selen itp. nie będą właściwie wchłanianie. To z kolei może prowadzić do poważnych niedoborów. Jeśli już chorujesz na SIBO, pamiętaj o wykonaniu badań krwi na obecność podstawowych witamin i minerałów.

SIBO diagnozuje i leczy lekarz, jednak właściwa dieta online i dopasowana do potrzeb suplementacja są potężnym wsparciem w walce z chorobą. Pamiętaj również, że zdrowa dawka ruchu w postaci treningu personalnego, który jest dostosowany do Twoich możliwości i stanu zdrowia również ma niemałe znaczenie dla poprawy Twojego: wyglądu, samopoczucia i zdrowia.

Źródła:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546634/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4311309/