Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Dlaczego warto jeść kiwi?

Dlaczego warto jeść kiwi?

Kiwi to jeden z owoców, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę. W jego zielonym słodko-kwaśnym wnętrzu znajdziesz bogactwo najcenniejszych dla Twojego zdrowia składników odżywczych. Jednak to nie wszystko! Chcesz wiedzieć jak prawidłowo jeść kiwi? Przekonasz się, że większość osób robi to źle! Koniecznie przeczytaj mój tekst!

Co musisz wiedzieć o kiwi?

Kiwi to egzotyczny owoc funkcjonujący również pod nazwą agrest chiński. W sklepie najczęściej spotyka się odmianę Agrest deliciosa, ale dostępne są również mini kiwi (A. kolomikta), odmiana chińska (A. chinesis), rzadziej A. polygama. Z ciekawości, zwróć uwagę na jego rodzaj przy następnych zakupach!

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Kiwi wywodzi się z Chin. Z uwagi na potrzeby klimatyczne, w Polsce nie jest możliwa jego uprawa. Z zewnątrz pokryty jest brązową, cienką skórą z delikatnym meszkiem. Często przed spożyciem jest ona usuwana, a jak się okazuje – to bardzo duży błąd!

Jak prawidłowo jeść kiwi?

Jak prawidłowo jeść kiwi?

Być może Cię zaskoczę, ale masa cennych składników odżywczych i antyoksydantów zawarta jest właśnie w mechatej skórce kiwi. Niewiele osób wie o tym, że skóra dojrzałego kiwi jest smaczna i całkowicie jadalna. Przed spożyciem pamiętaj tylko o dokładnym umyciu kiwi. Nie obieraj go. Dodawaj kiwi pokrojone w kawałki do koktajli, deserów i innych posiłków.

Dowiedz się również – Czy cukier brązowy jest zdrowszy niż cukier biały?

Kiwi w diecie online – zalety

Kiwi w diecie online – zalety

Kiwi jest nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe! To prawdziwa kopalnia witaminy C. Owoc kiwi zawiera nawet więcej witaminy C niż cytryna. Dla przykładu:

  • 100g kiwi = ~95 mg witaminy C
  • 100g cytryny = ~50 mg witaminy C

Poza kwasem askorbinowym (czyli witaminą C), kiwi ma również sporo potasu i karotenoidów — prekursorów witaminy A. Co więcej, kiwi jest również bardzo dobrze tolerowane przez osoby z insulinoopornością. To owoc o niskim indeksie glikemicznym (39-48), ma bardzo niską zawartość fruktozy. Kiwi jest również jednym ze smacznych składników diety odchudzającej – szacuje się, że jedno średnie kiwi ma jedynie 45 kcal.

Przeczytaj również – Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Terapeutyczne zalety kiwi

Terapeutyczne zalety kiwi

Kiwi, poza tym, że jest owocem, który doskonale uzupełni Twoja dietę online, ma również skuteczne działanie terapeutyczne. Z uwagi na zawartość melatoniny – składnika, który obecny jest w naturalnych suplementach diety ułatwiających zasypianie, może być świetnym rozwiązaniem na wzbogacenie diety osób, które zmagają się z bezsennością. Regularne spożywanie kiwi może zatem przynieść wymierne efekty w postaci łatwiejszego zasypiania, ale również lepszej jakości snu. Będzie bardziej regenerujący [2].

Niektóre badania dowodzą również, że substancje zawarte w kiwi mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Wynikać one mogą z silnego działania antyoksydacyjnego, poprawie metabolizmu i wysokiej zawartości witaminy C [3].

Jeżeli interesuje Cię dieta online – odchudzająca, poprawiająca zdrowie, na masę – wysoce prawdopodobne, że znajdziesz kiwi w swoim jadłospisie. Z uwagi na bogaty profil składników odżywczych, niski indeks glikemiczny i małą liczbę kalorii, bardzo często uwzględniam ten owoc w dietach moich podopiecznych.

Nie lubisz kiwi? Nie szkodzi! Pamiętaj, że każdy plan treningowy i dieta online z mojej oferty są zawsze dopasowane idealnie do Twoich potrzeb, preferencji smakowych, stylu życia i celów treningowych. Skontaktuj się ze mną – znajdę dla Ciebie najlepsze rozwiązanie!

Źródła:

[1] The nutritional and health attributes of kiwifruit: a review (nih.gov)

[2] Effect of kiwifruit consumption on sleep quality in adults with sleep problems – PubMed (nih.gov)

[3] Kiwifruit and Cancer: An Overview of Biological Evidence – PubMed (nih.gov)