Peptyd GHK-Cu, podobnie jak opisywany przeze mnie Epitalon jest substancją, która może przeciwdziałać widocznym skutkom starzenia się organizmu — przynajmniej tak uważają naukowcy, którzy nad badaniami wpływu GHK-Cu na ludzkie ciało poświęcili wiele czasu. Jeśli interesuje Cię działanie GHK-Cu – zachęcam do zapoznania się z tym tekstem. Dowiesz się, jak dokładnie działa GHK-Cu i jakich efektów można się po nim spodziewać.
Uwaga – niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Zaznaczam wyraźnie, że nie stanowi on porady ani zachęty do stosowania jakichkolwiek substancji, zwłaszcza tych niebezpiecznych, kontrowersyjnych lub nielegalnych. Treści prezentowane w tym tekście są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych i nie powinny być traktowane jako zalecenia medyczne, terapeutyczne ani zachęta do eksperymentowania.
Wyłączam się z odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z działania opisanych substancji lub informacji zawartych w artykule. Każda osoba ponosi indywidualną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące zdrowia i dobrowolnie podejmuje ryzyko, jeśli decyduje się doświadczać działania nowych substancji lub eksperymentować z nieprzetestowanymi metodami. Zdecydowanie odradzam zażywanie substancji, które nie zostały odpowiednio przebadane na ludziach ani zatwierdzone przez odpowiednie instytucje medyczne.
Podkreślam, że substancje opisane w tym artykule nie zostały jeszcze w pełni przebadane na ludziach, a ich długofalowe skutki nie są znane. Zdrowie i bezpieczeństwo moich czytelników są dla mnie priorytetem, dlatego zalecam konsultację z licencjonowanym lekarzem lub innymi specjalistami przed podjęciem jakichkolwiek działań tj. przyjmowania peptydu, lub innych substancji opisanych w tym tekście.
GHK-Cu – co to jest?
GHK-Cu jest ludzkim peptydem, który ma zdolność wiązania miedzi. GHK-Cu to glicyna-l-histydyna-l-lizyna, czyli tripeptyd, który można znaleźć bezpośrednio w krwi, a dokładniej w osoczu. GHK-Cu jest peptydem, który został odkryty przez badaczy już w 1973 roku. Naukowcy zauważyli, że GHK, który występuje również naturalnie w ludzkim organizmie, ma silne działanie regenerujące. Kolejne lata badań, w tym te najnowsze, przynoszą obiecujące wyniki.
Okazuje się, że peptyd GHK-Cu zapobiega neurodegeneracji, która nasila się wraz z wiekiem i powoduje wiele typowych dla seniorów schorzeń — zaburzeń pamięci, spadku koncentracji i ogólnie — zaburzeń funkcji poznawczych. Aktualnie, peptyd GHK-Cu dostępny jest w formie substancji do iniekcji i cieszy się wśród użytkowników dobrymi rekomendacjami i faktyczną skutecznością. Peptyd GHK-Cu znaleźć można w produktach do pielęgnacji włosów i skóry — jest szczególnie skuteczny w preparatach na nadmierne wypadanie włosów.
GHK-Cu – efekty działania
Peptyd GHK-Cu ma holistyczne znaczenie dla całego układu nerwowego człowieka. Wykazano, że może on zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych i skutecznie zwalcza stres oksydacyjny, który powoduje nadmiar wolnych rodników. To właśnie one, kiedy nie są utrzymane na optymalnym poziomie, powodują niszczenie zdrowych komórek ciała, co prowadzi m.in. do szybszego starzenia się, złego samopoczucia i problemów z utrzymaniem wagi.
Wykazuje się również, że GHK-Cu posiada zdolności do zwiększenia syntezy kolagenu, pobudzania naczyń krwionośnych oraz nerwów do rozbudowy i regeneracji, poprawiania syntezy elastyny i zwiększenia skuteczności fibroblastów w skórze. Prozdrowotne działanie GHK-Cu zauważyć można szczególnie po poprawie kondycji skóry, płuc, tkanek kostnych, wątroby i żołądka.
Do najbardziej zauważalnych efektów stosowania GHK-Cu zalicza się poprawę elastyczności i gęstości skóry, zmniejszanie zmarszczek, wygładzanie i napinanie skóry, przyspieszanie gojenia się ran i zabezpieczanie skóry przed działaniem promieni słonecznych UV. Co więcej, realne korzyści ze stosowania GHK-Cu zauważą również osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów, a także zmniejszeniem ich gęstości i siły.
GHK-Cu wady i zalety
Zalety
- poprawia wygląd i kondycję skóry
- zwiększa siłę włosów, przeciwdziała ich wypadaniu
- silnie regeneruje niemal wszystkie tkanki w organizmie
- działa neuroprotekcyjnie
- jest w stanie zregenerować wątrobę
- zapobiega utracie funkcji poznawczych wraz z wiekiem
- poprawia samopoczucie i odporność
- naprawia DNA
Wady
- może nadmiernie pobudzać apetyt
- może powodować uczucie opuchnięcia i wzdęcia
- może powodować senność
GHK-Cu dawkowanie
W przypadku stosowania peptydu GHK-Cu w celach poprawy wyglądu skóry i kondycji włosów zakłada się, że rekomendowana dawka wynosi 1,5 – 2 mg dziennie. GHK-Cu najczęściej stosuje się cyklami, których okres trwania wynosi 30 dni. Nie zaleca się powtarzania kuracji częściej niż 1 raz w ciągu 12 miesięcy. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń specjalistów odnośnie dawkowania, bowiem peptyd GHK-Cu można przedawkować, co grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. GHK-Cu przyjmuje się najczęściej w postaci iniekcji podskórnych.
GHK-Cu możliwe skutki uboczne
GHK-Cu uznawany jest za środek bezpieczny. Niezwykle ciężko go przedawkować (śmiertelna dawka wynosi 21 000 – 23 000 mg). Do skutków ubocznych można zaliczyć bolesność i zaczerwienienie miejsca po iniekcji, a także zwiększenie apetytu, z nadmierną senność i wzdęcia.
Jeśli istnieje „cudowny” preparat, który jest w stanie szybko poprawić wygląd skóry, paznokci i włosów, ale również zregenerować ciało od środka, peptyd GHK-Cu można z pewnością zaliczyć do takich substancji. Jest to jeden z peptydów wykorzystywanych w branży beauty, kosmetyce i medycynie estetycznej — z sukcesami.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073405/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4508379/