Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Leki na odchudzanie? Nie polecam! Analogi GLP-1 liraglutyd i semaglutyd

Leki na odchudzanie? Nie polecam! Analogi GLP-1 liraglutyd i semaglutyd

Czy wiesz, że leki, które pierwotnie były przeznaczone dla diabetyków, stały się popularnym rozwiązaniem na drodze do odchudzania? Niestety coraz częściej można je zamówić online zdobywając e-recepty na internetowych platformach medycznych.

Analogi GLP-1, takie jak liraglutyd czy semaglutyd, szturmują rynek, obiecują szybką i skuteczną utratę wagi. Jednak, czy są one naprawdę tak bezpieczne i skuteczne, jak się wydaje? Przeczytaj koniecznie!

Jak działają analogi GLP-1?

Po każdym posiłku nasze jelita wysyłają sygnał w postaci glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Ten hormon działa jako regulator poziomu cukru we krwi, stymulując organizm do wydzielania insuliny, co z kolei obniża poziom glukozy we krwi. GLP-1 również przyczynia się do uczucia sytości, hamując apetyt i spowalniając proces trawienia.

Spersonalizowana współpraca online! Kliknij i wybierz swój plan w promocji!

Syntetyczne analogi GLP-1, takie jak liraglutyd, semaglutyd i dulaglutyd, zostały opracowane w celu naśladowania działania tego naturalnego hormonu, co teoretycznie powinno przynieść korzyści w terapii otyłości i cukrzycy typu 2. 

Mimo wszystko nie jest to dobra metoda na odchudzanie zdrowej osoby. Dlaczego?

Leki na odchudzanie. Dlaczego mówię: nie?

Leki na odchudzanie. Dlaczego mówię: nie?

Stosowanie leków do odchudzania takich jak Ozempic czy Wegovy  może powodować poważne działania niepożądane, takie jak problemy z układem pokarmowym, które zgłasza nawet do 50% pacjentów, zwiększone ryzyko zapalenia trzustki oraz reakcje alergiczne.

Nienaturalne podawanie GLP-1 może zaburzać równowagę hormonalną organizmu, a to w efekcie prowadzi do insulinooporności oraz problemów z regulacją poziomu cukru we krwi.

Kolejnym zagrożeniem, o którym zdaje się wiele osób zapomina jest możliwość uzależnienia psychicznego od tych leków. Osoby, które stosują analogi GLP-1, mogą stać się zależne od efektów ich działania a brak wyrobionych nawyków dobrej diety i planu treningowego często skutkuje powrotem do wyjściowej wagi po zakończeniu kuracji.

Należy również zaznaczyć, że większość badań dotyczących tych leków koncentruje się na ich zastosowaniu w leczeniu cukrzycy, a długoterminowe skutki stosowania analogów GLP-1 w celach odchudzających pozostają wciąż nieznane.

Przeczytaj też: Zdrowe odchudzanie – porady trenera online

Liraglutyd i Semaglutyd – charakterystyka

Liraglutyd, występujący pod nazwą handlową np. Saxenda jest to pierwszy analog GLP-1, który uzyskał zatwierdzenie do stosowania w terapii otyłości. Liraglutyd może pomóc w utracie masy ciała, ale jego stosowanie wiąże się z takimi objawami jak: nudności, wymioty oraz ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

Semaglutyd (np. Ozempic, Wegovy) jest nowszym analogiem GLP-1, który wykazał większą jeszcze skuteczność w redukcji masy ciała w porównaniu do liraglutydu. Mimo że może przynosić korzyści w terapii otyłości, również wiąże się z ryzykiem działań niepożądanych, takich jak np. problemy z układem pokarmowym.

Pamiętaj! Użycie analogów GLP-1 jako jedynego narzędzia do odchudzania prowadzi do zaniedbania zdrowych nawyków żywieniowych i zaprzestania aktywności fizycznej.

Przeczytaj też: Skuteczne porady treningowe dla każdego

Postaw na zmianę nawyków!

W drodze do szczupłej sylwetki, najważniejsza jest trwała zmiana stylu życia, a nie leczenie farmakologiczne. I chociaż analogi GLP-1 mogą dać Ci krótkoterminowe korzyści w redukcji masy ciała, ich długoterminowe stosowanie w terapii odchudzającej nie jest do końca zbadane!

Decydując się na indywidualnie dopasowaną dietę online i plan treningowy, nie tylko poprawisz swój wygląd, ale również podejdziesz do swojej przemiany w sposób holistyczny. Regularne ćwiczenia, dobrze dopasowany plan treningowy online oraz zdrowe odżywianie wpływają korzystnie na kondycję fizyczną, wzmacniają siłę i wytrzymałość organizmu. Dbanie o zdrową dietę online i aktywność fizyczną przyczynia się do lepszego samopoczucia, co przekłada się na wyższą jakość życia.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551568/