O tym, jak ważna jest regeneracja organizmu, pisałem już wiele razy. Każdy, kto chce osiągać swoje założone cele treningowe, po prostu musi zaakceptować, że regularne treningi będą wpisane w jego rutynę. Jednak po każdym intensywnym wysiłku fizycznym mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom. Aby były w stanie się zregenerować i tym samym zwiększyć swoją objętość, niezbędna jest regeneracja. Czy peptyd PEG-MGF może wpłynąć na jej poprawę?
Uwaga – niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Zaznaczam wyraźnie, że nie stanowi on porady ani zachęty do stosowania jakichkolwiek substancji, zwłaszcza tych niebezpiecznych, kontrowersyjnych lub nielegalnych. Treści prezentowane w tym tekście są przeznaczone wyłącznie do celów informacyjnych i nie powinny być traktowane jako zalecenia medyczne, terapeutyczne ani zachęta do eksperymentowania.
Wyłączam się z odpowiedzialności za ewentualne skutki wynikające z działania opisanych substancji lub informacji zawartych w artykule. Każda osoba ponosi indywidualną odpowiedzialność za swoje decyzje dotyczące zdrowia i dobrowolnie podejmuje ryzyko, jeśli decyduje się doświadczać działania nowych substancji lub eksperymentować z nieprzetestowanymi metodami. Zdecydowanie odradzam zażywanie substancji, które nie zostały odpowiednio przebadane na ludziach ani zatwierdzone przez odpowiednie instytucje medyczne.
Podkreślam, że substancje opisane w tym artykule nie zostały jeszcze w pełni przebadane na ludziach, a ich długofalowe skutki nie są znane. Zdrowie i bezpieczeństwo moich czytelników są dla mnie priorytetem, dlatego zalecam konsultację z licencjonowanym lekarzem lub innymi specjalistami przed podjęciem jakichkolwiek działań tj. przyjmowania peptydu, lub innych substancji opisanych w tym tekście.
PEG-MGF co to jest?
Peptyd PEG-MGF to tzw. peptyd anaboliczny. Powstał w wyniku rozpadu IGF-1, który obserwuje się przy dużym wysiłku fizycznym. Stosowany w formie iniekcji może przyspieszyć regenerację tkanek. Dzięki pegylacji, (stąd przedrostek PEG przed MGF), czas działania peptydu MGF może wynieść nawet do 48 godzin, co idealnie wpisuje się w zalecany okres przerwy po obciążającym treningu. PEG-MGF można stosować przed treningami.
PEG-MGF – efekty działania
Najważniejsze efekty stosowania peptydu PEG-MGF odnoszą się do działania anabolicznego. Stosowanie tego peptydu w połączeniu z ćwiczeniami i odpowiednio zbilansowaną dietą może powodować:
- przyrost masy mięśniowej – PEG-MGF pobudza proliferację i różnicowanie komórek mięśniowych. Działa na poziomie komórkowym!
- szybszą i efektywniejszą regenerację tkanek mięśniowych – wspomaga procesy naprawcze komórek mięśniowych, może zmniejszyć czas zalecanej przerwy między treningami,
- poprawę siły mięśni – stymulowanie wzrostu komórek mięśniowych przekłada się na poprawę wyników sportowych.
- poprawę wyglądu sylwetki – zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zwiększenia masy mięśniowej.
PEG-MGF – wady i zalety
Zalety PEG-MGF
- widoczne efekty w zakresie przyrostu masy mięśniowej,
- lepsze, efektywniejsze treningi z krótszym odstępem na regenerację,
- dłuższy okres trwania MGF – do 48 godzin,
- poprawa wyglądu skóry,
- zwiększenie odporności organizmu.
Wady PEG-MGF
- możliwe wystąpienie skutków ubocznych, w tym zaburzeń hormonalnych,
- zaczerwienienie i obrzęk w miejscu iniekcji,
- w niektórych krajach stosowanie peptydu PEG-MGF uważane jest za doping.
PEG-MGF – dawkowanie
Dawkowanie peptydu PEG-MGF można podzielić na dwa etapy:
Dawka początkowa – na początku zalecane jest stosowanie dawki 100 mg podskórnie 2-3 razy w tygodniu.
Dostosowanie dawki – w zależności od samopoczucia i efektów, dawkę można stopniowo zwiększać aż do 200-300 mcg. Iniekcje można wówczas przeprowadzać częściej – nawet codziennie.
PEG-MGF – możliwe skutki uboczne
Chociaż ogólnie peptyd PEG-MGF uważany jest za bezpieczny, warto mieć na uwadze jego możliwe działania niepożądane. Jednym ze skutków ubocznych związanych z przyjmowaniem tego peptydu jest hipoglikemia. Do kolejnych zaliczamy np. obniżenie ciśnienia, obrzęki nóg i rąk, a także zwiększone ryzyko wystąpienia problemów z krążeniem.
Czy warto stosować peptyd PEG-MGF? Wielu użytkowników tej substancji potwierdza jego dobroczynne działanie na układ mięśniowy i kostny. Efekty działania peptydu są również potwierdzone badaniami. Kilka przykładowych znajdziesz poniżej, w źródłach.
Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18841527/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4798685/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3485521/