Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Depresja – suplementy zmniejszające ryzyko jej rozwoju

Depresja - suplementy zmniejszające ryzyko jej rozwoju i wspierające leczenie

Depresja dotyczy coraz większej grupy osób. Co ważne – powoli przestaje być tematem tabu. Może to wynikać z faktu rosnącej świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Chociaż depresja jest bardzo złożoną jednostką chorobową, istnieje kilka czynników, które mają wpływ na jej rozwój. W tym artykule zaprezentuję kilka suplementów diety, które mogą mieć wpływ na wspomaganie przebiegu leczenia i które mogą działać prewencyjnie.

Depresja – co to jest?

Depresja to poważna choroba, którą cechuje długotrwałe, przewlekłe uczucie przygnębienia, smutku, utraty zainteresowania codziennymi aktywnościami oraz innymi objawami, które wpływają na funkcjonowanie i jakość życia osoby cierpiącej na to schorzenie. Jest to poważne zaburzenie, które wymaga wsparcia i leczenia przez wykwalifikowanego specjalistę.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Co powoduje depresję?

Poza przyczynami niezwiązanymi z funkcjonowaniem organizmu takimi jak np.: przykre wydarzenia z życia, przewlekły stres, niepowodzenia itp. jest wiele obszarów w mózgu, które mogą mieć wpływ na rozwój depresji. Wykazano, że w przebiegu depresji diagnozuje się również zmiany związane z działaniem:

  • Nerwowego układu limbicznego – to właśnie tutaj znajdują się hipokamp, amygdala i ciało migdałowate. Zmiany w ich funkcjonowaniu mogą wpływać na regulację emocji, pamięć i reakcję na stres. Szczególnie ważny jest hipokamp, który ma znaczenie dla procesów pamięciowych i regulacji nastroju.
  • Neuroprzekaźników – depresja jest często związana z zaburzeniami równowagi neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina. Te neuroprzekaźniki odgrywają kluczową rolę w regulacji nastroju, emocji i funkcji poznawczych.
  • Plastyczności neuronalnej – zdolność mózgu do modyfikowania swojej struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia życiowe. Osoby z depresją mogą mieć zmniejszoną plastyczność neuronalną, co wpływa na zdolność do przystosowania się do stresu i radzenia sobie z nim.
  • Stresu i układu hormonalnemu – długotrwałe narażenie na stres może wpływać na układ hormonalny, w tym na osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Nadmierne wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu) może wpływać na regulację nastroju i wywoływać objawy depresji.
  • Neuroanatomii – badania wykazują, że osoby z depresją mogą mieć zmniejszenie objętości niektórych obszarów mózgu, takich jak istota szara przednia, która jest związana z kontrolą nastroju, motywacją i poznawaniem.

Leczenie depresji

Depresja jest złożonym zaburzeniem psychicznym, a jej rozwój wynika  z połączenia wielu czynników biologicznych, genetycznych, społecznych, ale też środowiskowych. Leczenie depresji wymaga pomocy doświadczonego specjalisty. Poza koniecznością odbycia terapii u psychologa lub psychiatry nierzadko konieczne jest również wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, a nawet hospitalizacji.

Jakie suplementy mogą wspomagać leczenie depresji?
(kliknij w obrazek)

Jakie suplementy mogą wspomagać leczenie depresji?

Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań, osoby zmagające się z depresją mogą rozważyć również dodatkową suplementację. Szczególnie polecane są:

Omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3, zwłaszcza EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), są składnikami tłuszczów, które występują w rybach i niektórych innych źródłach. Niektóre badania sugerują, że suplementacja omega-3 może pomóc w łagodzeniu objawów depresji i poprawie nastroju.

Zobacz też: Omega-3 – właściwości, zalety, suplementacja

Witamina B12 i kwas foliowy

Witamina B12 i kwas foliowy są zaangażowane w prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór tych składników może powodować zmęczenie i złe samopoczucie, które mogą wpłynąć na nastrój.

Sprawdź też: Co to jest anemia? Sposoby na walkę z niedoborem żelaza!

Witamina D

Witamina D3, nazywana także „witaminą słońca”, jest ważna dla wielu procesów w organizmie, w tym dla zdrowia mózgu. Niedobór witaminy D był związany z większym ryzykiem wystąpienia depresji.

Czytaj więcej: Dlaczego witamina D jest taka ważna?

Magnez

Magnez odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Niektóre badania sugerują, że suplementacja magnezu może pomóc w łagodzeniu objawów depresji, zwłaszcza u osób z niskim poziomem tego pierwiastka.

Sprawdź: TOP 5 suplementów prozdrowotnych

Cynk

Cynk jest pierwiastkiem, który odgrywa rolę w wielu procesach metabolicznych w organizmie, w tym w regulacji nastroju. Niedobór cynku może wpływać na samopoczucie i nastrój.

Przeczytaj: ZMA a sen – poznaj zalety suplementacji!

Na koniec pamiętaj, że aktywność fizyczna i dobrze dopasowania dieta mogą mieć korzystny wpływ na Twoje samopoczucie. Jednak nie każda osoba z depresją może liczyć na cudowne działanie suplementów, diety i treningu. Dlatego chcę podkreślić, że ważne jest, aby podejść do tego tematu indywidualnie i zawsze w pierwszej kolejności szukać pomocy u lekarza.