Myślisz, że drżenie mięśni podczas treningu jest sygnałem świadczącym o efektywności wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń? Okazuje się, że nie zawsze… Czasami takie uczucie towarzyszy nieprawidłowej technice wykonywanych ćwiczeń, ale też może być sygnałem wysyłanym przez organizm o innych nieprawidłowościach o różnorodnym podłożu. Zobacz, co może oznaczać drżenie mięśni podczas treningu!
Drżenie mięśni podczas treningu – co może oznaczać?
Wiele osób błędnie uważa, że drżenie mięśni podczas aktywności fizycznej oznacza, że wykonywane ruchy są bardzo efektywne, a odczuwalne delikatne drżenie ciała jest sygnałem świadczącym, że mięśnie pracują tak, jak powinny. Niestety najczęściej drżenie mięśni podczas treningu świadczy o możliwych nieprawidłowościach. Do przyczyn takiego stanu można zaliczyć np.:
Złą technikę wykonywania ćwiczeń
Kiedy nie zachowujesz prawidłowej postawy ciała podczas wykonywanych ćwiczeń siłowych, możesz odczuwać drżenie pojedynczych partii mięśni. To sygnał, aby lepiej przyjrzeć się technice wykonywania ćwiczeń, poprawić postawę, zmienić pozycję nóg, pleców, dłoni itp.
Brak odpowiedniej regeneracji
Jeżeli drżenie mięśni podczas treningu pojawia się już na samym początku aktywności, np. po wykonaniu pierwszej krótkiej serii, może to oznaczać, że Twój organizm nie zregenerował się jeszcze w pełni po poprzedniej aktywności. O tym, jak ważna jest regeneracja po treningu, pisałem już wiele razy:
Zobacz – Regeneracja mięśni i organizmu – dlaczego to takie ważne?
Jeżeli mimo dbania o krótkie przerwy po cięższych treningach drżenie mięśni wraca, być może potrzebujesz dłuższej przerwy lub zmiany rutyny treningowej. Dlatego, jeśli wymieniony problem Cię dotyczy, zobacz co to jest Deload i jaki ma wpływ na efekty treningu.
Zbyt intensywne ćwiczenia
”Galaretowate” nogi lub ręce podczas kolejnej serii wykonywanych ćwiczeń mogą świadczyć o tym, że Twój plan treningowy jest niedostosowany do Twoich możliwości i jest zbyt intensywny. Jeżeli drżenie mięśni podczas treningu jest jednym z problemów, z jakimi zmagasz się podczas wykonywania ćwiczeń – zachęcam do skorzystania z mojej oferty. Znajduje się w niej zarówno indywidualnie dopasowana dieta online, jak i plany treningowe online.
Problemy ze zdrowiem
Czasami zdarza się, że nawet najmniejsza wysiłkowa aktywność fizyczna powoduje drżenie mięśni. Nie jest to jednak objaw fizjologiczny i może stanowić powód do niepokoju. W sytuacji, w której każdy wysiłek fizyczny powoduje, że czujesz, że masz nogi lub dłonie „z galarety”, skonsultuj to z lekarzem. Czasami schorzenia takie jak np. SM, czy rzadka choroba Minora, mogą powodować drżenie mięśni na skutek uszkodzenia i nieprawidłowości pracy układu nerwowego.
Co zrobić, aby mięśnie nie drżały?
Jeżeli zbyt często odczuwasz drżenie mięśni podczas treningu, spróbuj zmienić swoją rutynę treningową:
- zadbaj o regenerację,
- zmień plan treningowy: może lepsza będzie mniejsza liczba powtórzeń w serii?
- skup się na dobrej rozgrzewce, nie zaczynaj treningu od bardzo dużych obciążeń,
- dopasuj obciążenie do możliwości.
Jak widzisz, drżenie mięśni po treningu może być przyczyną wielu kwestii. Jeżeli chcesz, aby Twój trening był efektywny i jednocześnie nie stanowił tak ekstremalnego wyzwania dla Twojego organizmu – zachęcam do sprawdzenia mojej oferty. Jako doświadczony trener personalny online prowadzę konsultacje, przygotowuję plany treningowe online i jestem w stanie dopasować sycącą i różnorodną dietę online odpowiadającą Twojemu stylowi życia. Sprawdź pełną ofertę.