Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jak poprawić libido? Sprawdź, co wpływa na popęd seksualny

Jak poprawić libido?

Libido to inaczej popęd seksualny. Chociaż jest to pojęcie z dziedziny psychologii seksualnej, może mieć również podstawy w reakcjach, jakie zachodzą w Twoim organizmie, a te w wielu przypadkach zależą od czynników zewnętrznych. Tego, jak się odżywiasz, czy uprawiasz aktywność fizyczną i jak się czujesz psychicznie. Dowiedz się, jak poprawić libido bez stosowania farmakoterapii.

Libido u kobiet a cykl menstruacyjny

Zdarza się, że spadek libido u kobiet wynika z reakcji zachodzących w ich organizmie. Najczęściej winne są temu hormony. Spadek libido u kobiet może mieć miejsce kilka razy w miesiącu i najczęściej związany jest z cyklem menstruacyjnym. To normalne!

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Czasami zmniejszenie popędu jest również związane z ciążą lub przebytym porodem i okresem karmienia i może wynikać z gwałtownych zmian hormonalnych. Ponadto, libido u kobiet jest regulowane przez wiele innych czynników, takich jak stres, zmęczenie, relacje interpersonalne czy dobre samopoczucie ogólne.

Jak poprawić libido? Zacznij od badań!

Jak poprawić libido? Zacznij od badań!

Jeśli odczuwasz problemy z libido, warto zacząć od wizyty u lekarza, który może przeprowadzić odpowiednie badania i pomóc zidentyfikować przyczyny tego problemu. W zależności od wyników może zaproponować odpowiednie leczenie lub skierować na konsultację do seksuologa. Celem wykluczenia przyczyn fizycznych, lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak:

  • Badanie poziomu hormonów – poziom hormonów płciowych (np. testosteron, estrogeny) może oddziaływać na libido, dlatego badanie poziomu tych hormonów może być pomocne w diagnostyce problemów z popędem.
  • Badanie poziomu cukru we krwi – nieprawidłowy poziom cukru we krwi może wpływać na libido u kobiet i mężczyzn.
  • Badanie poziomu tarczycy – problemy z tarczycą mogą mieć wpływ na popęd seksualny.
  • Badanie poziomu cholesterolu – wysoki poziom cholesterolu może obniżać popęd seksualny.
  • Badanie ogólnego stanu zdrowia – w tym badania krwi i moczu, które mogą wykazać inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Przeczytaj też: Jakie badania krwi dla mężczyzn?

Ponadto, w przypadku podejrzenia zaburzeń emocjonalnych lub psychicznych, lekarz może skierować na konsultację do psychologa lub psychiatry.

Dieta i aktywność fizyczna

Na libido ma również wpływ właściwy styl życia: zbilansowana dieta online i aktywność fizyczna. Jeżeli zwrócisz uwagę na wymienione niżej aspekty, możesz liczyć na to, że zachowasz popęd seksualny na dobrym poziomie. Jeżeli zaburzenia libido nie wynikają z czynników zdrowotnych, zadbaj o czynniki, takie jak:

  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mogą poprawić ukrwienie, a także wyzwolić endorfiny, które wpływają pozytywnie na samopoczucie i poziom libido.
  • Zbilansowana dieta – dieta online bogata w warzywa, owoce, orzechy, owoce morza i białko może pomóc w poprawie popędu seksualnego. Warto unikać jedzenia tłustych, przetworzonych produktów, które mogą zaburzać pracę gospodarki hormonalnej.
  • Regularny sen – brak snu i zmęczenie mogą wpływać na poziom libido. Warto zadbać o regularny sen i w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji przed snem.

Zobacz też: Regeneracja mięśni i organizmu — dlaczego to takie ważne?

  • Redukcja stresu – stres może wpływać negatywnie na popęd seksualny.

Przeczytaj też: Masz problem ze zmęczeniem? 4 możliwe powody

Pamiętaj też, że poprawa libido może wymagać czasu i cierpliwości. W złożonych przypadkach można skonsultować się z lekarzem i podejść do tego problemu całościowo, uwzględniając różne aspekty zdrowia i stylu życia.

Suplementy na libido

Suplementy na libido

Chociaż nie ma jednoznacznych badań na to, że wymienione niżej suplementy mogą pomóc Ci w pozbyciu się problemów z libido, trzeba przyznać, że skutecznie je wspomagają.

Kwasy OMEGA- 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważne dla zdrowia serca i układu krwionośnego, a także wpływają na zmniejszenie stanów zapalnych w Twoim ciele. Niektóre badania sugerują, że zmniejszenie stanów zapalnych  może wpłynąć pozytywnie na funkcję seksualną u mężczyzn związaną z zaburzeniami erekcji. [1]

Witamina D3

Niektóre badania sugerują, że niedobór witaminy D3 może wpływać negatywnie na funkcję seksualną, jednak bezpośrednie związki między suplementacją witaminy D3 a poprawą libido nie zostały jednoznacznie potwierdzone. [2]

Cynk

Niedobór cynku może wpłynąć negatywnie na poziom hormonów płciowych, co z kolei może wpłynąć na funkcje seksualne. [3]

Jedz orzechy!

Orzechy są bogate w białko, tłuszcze, błonnik i witaminy, które są ważne dla ogólnego zdrowia organizmu. Regularne spożywanie orzechów jest nie tylko zdrowe dla ogółu organizmu, ale może też pośrednio wpłynąć na poprawę libido.

Ćwiczenia złożone na libido!

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej, w tym regularne wykonywanie ćwiczeń złożonych takich jak np. martwy ciąg, przysiady itp. może przyczynić się do zwiększenia wydzielania endorfin i testosteronu, a to może wpłynąć na poprawę libido. Co więcej, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w poprawie jakości snu, zredukować stres i ogólnie – poprawić samopoczucie, co również sprzyja poprawie popędu.

W kontekście poprawy ogólnego zdrowia i samopoczucia – skorzystaj z mojej oferty! Jako doświadczony trener personalny online pomogę Ci w doborze odpowiednich ćwiczeń i diety. Ustalimy wspólnie Twoje cele treningowe, które przyczynią się do poprawy ogólnego zdrowia i samopoczucia, wyglądu i poprawią jakość Twojego życia – na każdej płaszczyźnie!

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5680513/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29973697/