Zaparcia są najczęściej efektem nieprawidłowo dopasowanej do potrzeb diety. Mogą również wynikać z braku aktywności lub mieć podłoże chorobotwórcze. Niezależnie od etiologii zaparć — są one bardzo niekomfortowym i zdrowym zjawiskiem. Zalegająca masa jest bogata w toksyny, które powinny szybko opuścić Twoje ciało, zamiast zalegać w jelitach. Czy są skuteczne sposoby na zaparcia? Oczywiście! Zachęcam do lektury mojego tekstu!
Nawodnienie
Z doświadczenia wiem, że wielu moich podopiecznych zmagało się z zaparciami z powodu niedostatecznego nawodnienia. Dopiero przy planowaniu indywidualnej diety online okazuje się, że osoba, dla której jadłospis tworzę piła wcześniej zdecydowanie zbyt mało płynów. Co ciekawe — nawet osoby zmagające się z retencją wody powinny pić dużo, aby szybko się jej pozbyć!
Przeczytaj koniecznie — Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie?
Rola wody w Twoim ciele jest nieoceniona. Niemały wpływ ma również na przebieg procesów trawiennych. Specjaliści zalecają, żeby zdrowi mężczyźni wypijali ok. 3 litry płynów dziennie, a kobiety ok. 2,5 litra płynów na dobę. Pamiętaj, że nawadniasz się nie tylko wodą — zupa, kawa, czy jogurt lub kefir również nawadniają Twoje ciało.
Zbyt mało wody w organizmie może zaburzać procesy trawienne. Jeśli wypijesz zbyt mało płynów, Twój organizm będzie sięgał po zapasy (głównie z jelita grubego). Efektem tego są zaparcia.
Pełnowartościowe produkty w diecie
Wysokiej jakości produkty spożywcze w Twojej diecie mają realne znaczenie dla redukowania ryzyka występowania zaparć. Jednym ze skutecznych sposobów na ich uniknięcie jest stosowanie tzw. diety bogatoresztkowej.
Jej założenia opierają się głównie na włączeniu do jadłospisu produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Do przykładowych produktów, które mogą pomóc Ci w redukcji zaparć, zaliczyć można np.
- kasze,
- razowe i ciemne pieczywo,
- otręby,
- nasiona (np. siemię lniane),
- warzywa i owoce.
Błonnik kontra zaparcia
Błonnik pokarmowy jest składnikiem, który skutecznie zapobiega zaparciom. Włączenie do swojej diety pokarmów bogatych w błonnik usprawnia procesy trawienne, wspomaga pracę jelit i ogólnie — poprawia procesy metaboliczne. Badania wykazują również, że regularne spożywanie błonnika może mieć działanie antynowotworowe (okrężnicy i jelita grubego)[1]. Produktami obfitujące w błonnik są np.:
- kasza gryczana i jęczmienna,
- ryż brązowy,
- pieczywo żytnie, grahamki, pełnoziarniste,
- otręby (działa jak miotełka, czyszczą jelita ze złogów).
Produkty mleczne — kefir, jogurty
Na zaparcia bardzo dobrze działają również produkty spożywcze zawierające bakterie kwasu mlekowego. To substancja, która wspomaga trawienie — w nadmiarze może powodować biegunki. Kefir, maślanka, jogurty naturalne to nabiał fermentowany — prozdrowotny dla mikroflory jelit.
Aktywność fizyczna
Czasami już sam trening na siłowni, jogging i każda inna aktywność fizyczna przyczyniają się do redukcji zaparć. Regularne uprawianie sportu pobudza perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii i zwiększa apetyt. W mojej ofercie znajdziesz indywidualny plan treningowy online dopasowany do Twojego stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb i celów. Jeśli jednym z Twoich problemów są zaparcia, możesz liczyć na to, że przepisana przeze mnie dieta online w połączeniu z treningiem personalnym pomogą Ci na zawsze pożegnać się z zaparciami.
Unikanie słodyczy
Słodycze, a w szczególności czekolada działają silnie zatwardzająco. Rezygnując z niezdrowych słodkości, możesz liczyć na to, że Twój organizm podziękuje Ci poprawą metabolizmu i lepszymi funkcjami trawiennymi. Czego ze słodyczy najlepiej unikać? Zatwardzająco działają:
- ciastka,
- cukierki,
- czekolada,
- słodkie napoje gazowane,
- słodkie wypieki np. drożdżówki etc.
Jeśli interesuje Cię smaczna, zdrowa i sycąca dieta na zaparcia — skontaktuj się ze mną! W mojej ofercie znajdziesz atrakcyjne plany dietetyczne i treningowe dla par, indywidualne, a także atrakcyjną ofertę dla służb mundurowych. Pożegnaj na zawsze uczucie ciężkości w brzuchu i problemy związane z zaparciami!