Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jakie suple dla fighterów? Suplementacja w sztukach walki!

Jakie suple dla fighterów? Suplementacja w sztukach walki

Sztuki walki to jeden ze sportów, które wyróżniają się niezwykłym dynamizmem. Wymagają wytrzymałości, świetnej kondycji i doskonałej wydajności. Nietrudno zatem się domyślić, że regularne treningi i szlifowanie techniki ćwiczeń to tylko początek drogi do poznawania sztuki walk. Nie mniejszą rolę odgrywa również odpowiednio dopasowana dieta oraz dodatkowa suplementacja. Przy tak intensywnym wysiłku, przyjmowanie niezbędnych minerałów, witamin i innych substancji wraz z dietą może być niewystarczające, dlatego z pomocą nadchodzą dobre suplementy i odżywki. Które polecam osobom trenującym sztuki walki? Przeczytaj mój tekst!

Monohydrat lub jabłczan kreatyny

Kreatyna ma bardzo korzystny wpływ na rozbudowę i odbudowę tkanek. Przyjmowana przez osoby trenujące sztuki walki (i nie tylko) ma działanie antykataboliczne, przyspiesza regenerację, wzmacnia siłę  i wpływa na lepszą wydajność i intensywność treningów.

Spersonalizowana współpraca online! Kliknij i wybierz swój plan w promocji!

Przeczytaj też – Kreatyna – efekty, jak działa, formy, dawkowanie

Kreatyna jest bardzo ciekawym suplementem. Nie dość, że można zaliczyć ją do najlepiej przebadanych środków na rynku suplementów sportowych, to jeszcze nie trzeba robić specjalnych przerw w jej stosowaniu. Monohydrat kreatyny jest skuteczny i bardzo bezpieczny i można stosować go cały czas!

Beta-alanina

Kolejnym z suplementów, jakie szczególnie polecam osobom trenującym sztuki walki, jest beta -alanina. To jeden z niezbędnych aminokwasów – budulec białka. Do jej zadań zalicza się również wpływ na zwiększenie poziomu karnozyny w  mięśniach, a to prowadzi do budowania masy mięśniowej. Do kolejnych z bardzo ważnych i cennych dla osób trenujących sztuki walki zadań  beta – alaniny jest pośredni wpływ na neutralizację kwasu mlekowego w mięśniach po treningu. Co to oznacza dla Ciebie? Mniej dokuczliwy ból po treningu i szybszą regenerację.

Pamiętaj! Im mniej kwasu mlekowego w mięśniach po treningu, tym również większa wytrzymałość na kolejnych treningach, większa szybkość i wydajność ćwiczeń.

Kofeina w sztukach walki
(kliknij w obrazek)

Kofeina

Na rynku znajdziesz również skoncentrowane suplementy z dużą dawką kofeiny. Tej substancji nie trzeba przedstawiać. Kofeina daje mocnego kopa do działania – wpływa na pobudzenie całego układu nerwowego! Przyspiesza krążenie, zwiększa wydolność, poprawia koncentrację i skupienie. Suplementy kofeinowe pomagają walczyć ze zmęczeniem, sennością i znużeniem. Jeśli interesuje Cię dobry suplement z kofeiną – skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci w opracowaniu najlepszego planu suplementacyjnego i wskażę, po jakie preparaty warto sięgnąć.

Hupercyna A

Sztuki walki wymagają nie tylko siły i kondycji, ale również  koncentracji i szybkości w podejmowaniu decyzji. Hupercyna A jest suplementem, który działa neuroprotekcyjne, nootropowo, poprawia jakość i długość snu itp. Hupercyna A znana była już w starożytnej medycynie chińskiej. W szerokim spektrum zastosowań Hupercyny znajduje się:

  • poprawa pamięci,
  • poprawa koncentracji,
  • a także wspomaganie skurczów mięśni,

co sprzyja jeszcze lepszej kontroli nad ciałem i lepszej koordynacji.

Ashwagandha w sztukach walki

Ashwagandha

Ashwagandha  jest naturalnym, niezwykle silnym adaptogenem. Zwalcza stres, obniża kortyzol, pomaga zatrzymać katabolizm masy mięśniowej po treningach, a także pomaga w przygotowaniu ciała do bardziej intensywnych, cięższych ćwiczeń. Ashwagandha może być stosowana przed  i po treningu, a nawet przed snem. Pozwoli to na zmniejszenie mikrouszkodzeń mięśni podczas aktywności fizycznej, co w przypadku osób trenujących sztuki walki nie jest priorytetem (jak np. u kulturystów).

Aminokwasy EAA

O aminokwasach EAA pisałem ostatnio w jednym z moich blogowych tekstów: Aminokwasy EAA – co to jest, właściwości i jak stosować?

 Suplementy EAA uzupełniają niedobory niezbędnych aminokwasów egzogennych (Twoje ciało nie wytwarza ich samodzielnie), potrzebnych do poprawy kondycji, sylwetki i wyników sportowych. Ale nie tylko! Pełnię zalet z ich stosowania poznasz po zagłębieniu się w lekturę mojego tekstu (link wyżej).

Nawadnianie

Podczas treningów sztuki walki bardzo ważne jest regularne nawadnianie. Na trening koniecznie zabierz ze sobą dużą butelkę wody. Możesz zmieszać w niej opisane wyżej aminokwasy EAA, które na bieżąco będą uzupełniać niedobory aminokwasów, które bardzo szybko “zużywają się” podczas treningów (np. leucyna, walina, lizyna, tryptofan itp.).

Dieta

Ostatnia, ale nie mniej ważna jest dobrze zbilansowana dieta online. Nie tylko w sztukach walki, ale w zasadzie w każdym innym sporcie podstawą do treningów i osiągania kolejnych wyników są substancje odżywcze dostarczane do komórek organizmu wraz z pożywieniem.

Jadłospis osoby trenującej sztuki walki musi obfitować w niezbędne mikro- i makroelementy, niezbędne witaminy, cenne minerały, ale też dużo białka. Co ważne – białko w diecie sportowca jest podstawą! W pierwszej kolejności przyjmujesz je w pożywieniu, a dodatkowo w postaci suplementu – nigdy odwrotnie!

Przeczytaj również – Najlepsze źródła białka w diecie!

Jeśli trenujesz sztuki walki i masz problem z dalszym rozwijaniem swojego ciała – mogę przygotować dla Ciebie dobrze dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb plan suplementacyjny i odpowiednią dietę online. Zachęcam do skorzystania z mojej oferty. Jako trener personalny online mogę pomóc Ci w przygotowaniu do zawodów, osiągnięciu wymarzonej sylwetki lub w poprawie samopoczucia i zdrowia. Sprawdź pełną ofertę!

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5469049/