Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Liczenie kalorii online – czy warto korzystać z kalkulatorów?

Liczenie kalorii online

Każdy organizm jest inny. Aktywny mężczyzna w kwiecie wieku, ciężko pracujący fizycznie będzie miał inne zapotrzebowanie energetyczne niż jego znajomy – w tym samym wieku, który prowadzi pasywny tryb życia i pracuje przed komputerem z domu. Czy w świetle takich porównań liczenie kalorii online ma jakikolwiek sens? Sprawdzamy!

Zalecane dzienne zapotrzebowanie na kalorie a liczenie kalorii online

Jak nietrudno się domyślić, liczenie kalorii online z wykorzystaniem ogólnodostępnych narzędzi z pewnością nie będzie tak precyzyjne, jak indywidualnie skomponowana dieta online, która została opracowana na podstawie szczegółowej ankiety i skrupulatnie zaplanowana na podstawie otrzymanych w niej odpowiedzi.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Można jednak uogólnić i wskazać, jakie mniej więcej zapotrzebowanie kaloryczne będzie optymalne dla dorosłej, zdrowej osoby. Poniżej przedstawiam przykłady. Jednak będą one się różnic – zależne jest to również od płci jak i wagi.

  • Zakłada się, że całkowicie zdrowa osoba, która prowadzi pasywny tryb życia, nie ćwiczy,  nie zmaga się z zaburzeniami hormonalnymi, nie przyjmuje leków i mieszka w naszym klimacie, powinna przyjmować dziennie 1700 – 2400 kcal.
  • Osoby w podobnej sytuacji zdrowotnej, które raz na jakiś czas podejmują aktywność fizyczną powinny przyjmować około 1800 – 2500 kcal dziennie.
  • Z kolei osoby trenujące, które ćwiczą regularnie powinny przyjmować od 2000 do 2600 kcal w ciągu dnia. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na cele treningowe. Jeżeli jesteś na tzw. masie – zalecana liczba kalorii w ciągu dnia będzie wyższa. Jeżeli z kolei ćwiczysz regularnie, ale jesteś w fazie redukcji – mimo intensywnych treningów, zalecana liczba kalorii może być niższa.

Czy w świetle powyższych ogólnych i podkreślam raz jeszcze – szacunkowych – założeń kalorycznych liczenie kalorii online ma jakiś sens?

Zobacz również – Na czym polega dieta online?

Kalkulator BMR - wygodne liczenie kalorii online

Kalkulator BMR – wygodne liczenie kalorii online

Na wielu stronach możesz znaleźć gotowe narzędzia, które mają pomóc Ci w wyliczeniu dobowej liczby kalorii. To tzw. kalkulatory BMR, które mogą być delikatną wskazówką dla osób, które chciałyby orientacyjnie sprawdzić, ile powinny przyjąć kalorii w ciągu dnia. To może być przydatne w zasadzie tylko wtedy, kiedy planujesz np. wybór diety pudełkowej.

Sprawdź artykuł: Odchudzanie – dieta pudełkowa, czy samodzielne gotowanie?

Po co liczy się kalorie?

Po co liczy się kalorie?

Liczba kalorii przyjętych w ciągu dnia zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na energię, która umożliwia utrzymywać w dobrej formie wszystkie funkcje zachodzące w całym układzie organizmu: układzie nerwowym, mózgu, nerkach, wątrobie i pozostałych narządach.

Każda aktywność fizyczna generuje dodatkowe zapotrzebowanie na energię, czyli na kalorie. Im cięższym jest ona wysiłkiem dla organizmu, tym szybsze jest spalanie kalorii i jednocześnie – wyższe na nie zapotrzebowanie. Obcinka kalorii sprawia, że organizm zaczyna sięgać po zapasy i spala tkankę tłuszczową. Z kolei ich nadwyżka powoduje magazynowanie energii “na potem” w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli chcesz utrzymać linię musisz prowadzić doskonale zbilansowaną dietę – podobnie zresztą jest z osiąganiem innych celów – odchudzaniu i budowaniu masy mięśniowej.

Czy liczenie kalorii online ma sens? W mojej ocenie najbardziej praktycznym pomocnikiem w utrzymywaniu właściwej diety są tabele kaloryczne, które prezentują ile kalorii jest w danym produkcie spożywczym. Jako doświadczony trener personalny zdecydowanie bardziej polecam indywidualne podejście i obliczanie zapotrzebowania kalorycznego nie za pomocą gotowych narzędzi, ale doświadczonej osoby – trenera lub dietetyka, który zna Twoje cele treningowe, styl życia, a także ewentualne schorzenia.