Odżywka białkowa to nieodłączny element diety każdej osoby uprawiającej sport. Jej głównym zadaniem jest pomoc w dostarczeniu odpowiedniej ilości tego makroskładnika i uzupełnienie jego niedoborów. Czym kierować się przy wyborze odżywki białkowej? Z jakiego rodzaju produktami tego typu możemy mieć do czynienia? Jakie są ich główne zalety?
Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze odżywki białkowej?
Idealna odżywka białkowa — czyli jaka? Powinna być ona przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Kupując ją pod uwagę warto wziąć kwestie, takie jak: jakość składu (brak domieszek niskiej jakości białek roślinnych), wykorzystane do produkcji barwniki, aromaty oraz substancje słodzące, relacja jakości do ceny (w tym celu, warto porównać podstawowe parametry, takie jak chociażby zawartość protein) oraz opinie na temat danego produktu, jakie znaleźć można w sieci. Trener personalny online może pomóc w wyborze odpowiedniej odżywki białkowej.
Rodzaje odżywek białkowych
Na sklepowych półkach spotkać możemy się z następującymi rodzajami odżywek białkowych:
Koncentrat białka serwatkowego (WPC)
Tym, co wyróżnia ten produkt jest zawartość białka na poziomie 70 — 80%. Pochodzi ono z mleka i zawiera niewielką ilość węglowodanów oraz tłuszczów. Białko tego typu jest pozyskiwane przez mikro — oraz ultrafiltrację. Charakteryzuje się ono bardzo dobrym smakiem. Idealne do stosowania w ciągu całego dnia, a nawet przed snem dodając do białka pewną ilość tłuszczu.
Hydrolizat białka serwatkowego (WPH)
Wyrób tego typu zawiera od 90 do 95% białka. To najczystsze, a zarazem najszybciej przyswajalne białko serwatkowe. Uzyskuje się je w procesie hydrolizy rozbijającej długie łańcuchy peptydowe na krótkie. Odżywka zawiera jedynie śladowe ilości tłuszczy i węglowodanów.
Izolat białka serwatkowego (WPI)
Odżywka tego typu zawiera około 90% szybko wchłanialnego białka. Jest ona uboga w tłuszcze i węglowodany. Białko pozyskiwane jest tutaj w niskiej temperaturze. Świetnie nadaje się do wypicia po treningu.
Kazeina micelarna
To długo wchłanialne białko, które najczęściej występuje w nabiale. Cechuje je również długi czas trawienia. W znaczącej części przypadków, białko tego typu jest stosowane na noc.
Do nieco mniej popularnych rodzajów odżywek białkowych zaliczają się natomiast:
Białko jajeczne
To produkt wolno wchłanialny, który jest stosowany przed snem. Zawiera on około 60 — 70% białka.
Białko wołowe
Wyroby tego typu zawierają około 90% białka. Nie należy do najtańszych białek. Białko wołowe może mieć pozytywny wpływ na nasz układ kostny / stawy poprzez podwyższoną wartość kolagenu. Jednak przed zakupem warto zapoznać się z profilem aminokwasowym produktu.
Białko sojowe
Znajdują one zastosowanie w przypadku wegan. Jest to wyrób szybko wchłanialny, który zawiera około 80% białka.
Jak stosować odżywkę białkową?
Jak już zostało wspomniane, aby stosowanie odżywki białkowej przyniosło wymierne rezultaty, sposób jej przyjmowania powinien być odpowiednio dopasowany do osobistych potrzeb. Odżywkę białkową zazwyczaj stosują osoby, które mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka w ciągu dnia z jedzenia. Dlatego pierwsze co to powinniśmy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli nie będziemy mogli przejeść określonej ilości mięsa, ryb czy nabiału (źródło białka) to na ratunek przychodzi nam odżywka białkowa, którą możemy stosować, np. gdy kończymy trening siłowy, na noc lub jako dodatek do posiłku przykładowo do omleta. Podsumowując dieta, a dopiero później białko w celu uzupełniania braków, a nie na odwrót białko bez diety.
Zalety stosowania odżywek białkowych
Dlaczego warto stosować odżywki białkowe? Stanowią one najlepszy sposób na uzupełnienie codziennego jadłospisu w łatwo przyswajalne białko. Odżywkę białkową traktować można jako zamiennik posiłku lub dodatek do diety. Bardzo dobrze sprawdza się ona także u osób walczących z nadprogramowymi kilogramami. Odżywka białkowa przyspiesza bowiem proces utraty tkanki tłuszczowej.