Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Pierwsze kroki na siłowni. Jak zacząć?

Pierwsze kroki na siłowni. Jak zacząć?

Często to nie brak chęci, lecz lęk przed nieznanym staje Ci na drodze w realizacji swoich planów. Czy stawiasz właśnie pierwsze kroki na siłowni i czujesz się nieswojo? A może dopiero przed Tobą pierwsza wizyta na sali fitness? Stworzyłem specjalnie dla Ciebie poradnik, w którym dowiesz się jak zacząć treningi na siłowni! Zapraszam do lektury!

Trening w domu to nie wszystko!

Mimo że na co dzień, z sukcesami, przeprowadzam treningi personalne online, które możesz wykonać swobodnie w zaciszu swoich czterech ścian, musisz wiedzieć, że nie wszystkie ćwiczenia możesz wykonać bez sprzętu. Ponadto, zaraz po dobrze dopasowanej diecie online to właśnie regularna rutyna treningowa ma wpływ na utrzymanie zdrowej sylwetki.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Z kolei osoby przygotowujące się do zawodów raczej nie obejdą się bez różnorodnego profesjonalnego sprzętu, który dostępny jest właśnie na siłowni. Jak zatem dobrze przygotować się na rozpoczęcie treningów poza domem i jak zachować się podczas pierwszej wizyty na siłowni?

Pierwsze kroki na siłowni – poprowadzę Cię za rękę!

Pierwsze kroki na siłowni – poprowadzę Cię za rękę!

Pierwszym co musisz zrobić to pozbycie się wstydu i strachu. Wiedz, że już sam fakt, że decydujesz się zadbać o swoje zdrowie i wygląd jest godne szacunku i zapewniam Cię, że nikt Cię nie wyśmieje i nie będzie dziwnie się nie Ciebie patrzył. Na siłowni każdy poważny człowiek jest skupiony na sobie i realizacji poszczególnych założeń ze swojego planu treningowego. Jeśli zatem pójdziesz na siłownię z dobrym nastawieniem i determinacją – to mogę już spokojnie przyznać, że masz wszystko, co potrzebne, by osiągnąć sukces! Jest jeszcze kilka rzeczy, o których musisz pamiętać i które mieć przy sobie.

Co zabrać na siłownię?

Co zabrać na siłownię?

Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy, które musisz spakować do torby na fitness:

  1. Wygodny strój i sportowe buty. Jeśli chodzi o ubranie, wybieraj dzianiny sportowe, z poliestru z dodatkiem elastycznego elastanu lub lycry. Buty muszą być typowo sportowe, nie powinno być to ciężkie obuwie. Unikaj ubrań z bawełny, ponieważ wolno schną i gromadzą wilgoć. Zabierz też ze sobą niewielki ręcznik – wchodzisz z nim na salę ćwiczeń!
  2. Butelka wody niegazowanej.
  3. Opcjonalnie – słuchawki z muzyką. Wybieraj swoje ulubione piosenki, które mają energetyczny rytm. Oczywiście nie wnikam tu w Twoje gusta muzyczne i nie sugeruję, by słuchać „Eye of the Tiger” z filmu Rocky, bardziej mam na myśli to, żeby np. spokojne ballady zamienić na coś szybszego. Z pewnością znajdziesz coś takiego w swoich ulubionych kawałkach.

Nie bierz ze sobą: gazet, telefonów i koleżanek, czy kolegów „na plotki”. Siłownia to miejsce ćwiczeń, więc idziesz na nią, by ćwiczyć. Najlepsza opcja to programowe wykonanie zaplanowanych ćwiczeń i wyjście z siłowni. Bez zbyt długich przerw między seriami spędzonych z nosem w komórce, czy angażującymi rozmowami ze znajomymi.

Nie bój się pytać!

Nie bój się pytać!

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć i do czego służy dany sprzęt – nie wstydź się pytać! Najlepszą osobą, która powinna Ci wszystko dokładnie wyjaśnić, jest trener na siłowni, z którym możesz omówić swoje cele treningowe i który (bezpłatnie lub odpłatnie) pomoże Ci ustalić, jak i na czym ćwiczyć.

Jeśli masz jakąś kontuzję lub zmagasz się z innym problemem zdrowotnym – koniecznie o tym wspomnij! Jeśli to Twój pierwszy raz na siłowni lub po raz pierwszy decydujesz się na skorzystanie z nowego sprzętu – koniecznie poproś o asekurację i nadzór przy wykonywaniu ćwiczeń.

Prawidłowa technika to klucz do sukcesu. Dzięki wskazówkom dowiesz się, jak oddychać, jak kontrolować swoje ruchy, a także jak zająć prawidłową postawę podczas ćwiczeń. Jeśli otoczenie wydaje Ci się otwarte – możesz zawsze spytać osobę ćwiczącą obok Ciebie, do czego służy dany przyrząd, lub czy pomoże Ci wykonać bezpiecznie ćwiczenie.

A jeśli nie ma trenera?

A jeśli nie ma trenera?

Są również siłownie, na których nie ma codziennie trenera, który pomógłby Ci przygotować plan ćwiczeń. Jako osoba, która nieskromnie może nazwać się specjalistą w tej dziedzinie – mogę pomóc Ci w przygotowaniu planu treningowego online z włączeniem w niego ćwiczeń na siłowni. Opowiem dokładnie, co do czego służy i z gotowym rozkładem ćwiczeń będziesz mógł pojawić się na siłowni!

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Pamiętaj, że prawidłowa dieta (np. online) to aż 70% sukcesu. Bez prawidłowo skomponowanego menu, które uwzględnia regenerujący posiłek po treningowy, możesz nie osiągnąć zamierzonego celu – mimo regularnych ćwiczeń! Kolejną kwestią jest rutyna. Bez regularności w chodzeniu na siłownię – nie osiągniesz tego, co planujesz.

Wyznaczonych treningów na siłowni, podobnie jak dawek leków, nie da się nadgonić. Jeśli nie pójdziesz na trening dwa razy w jednym tygodniu, to na nic się zda, że w kolejnym pójdziesz nadprogramowe 2 razy. Ciąg ćwiczeń został przerwany, a dłuższe lub częstsze treningi mogą tylko Ci zaszkodzić. Na koniec  – nie zapomnij o regeneracji! Po treningu musisz dobrze zjeść i odpocząć.

Pomogę Ci w ustaleniu i unormowaniu rutyny treningowej i stworzę dopasowaną do Twoich faktycznych potrzeb dietę online! Zobaczysz, że nawet po kilku treningach personalnych online i poznaniu możliwości swojego ciała i granic swojej wytrzymałości, zdecydowanie łatwiej będzie Ci pójść na siłownię.