Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Słodycze w diecie. Zasada 80/20

Słodycze w diecie

Twoje ulubione słodkości jako jeden ze składników planu dietetycznego? To nie marzenie senne, a jeden z modeli popularnej diety. W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym polega dieta 80/20 i na jakich zasadach ma opierać swoje działanie. Przeczytaj do końca! Dowiesz się, jakie jest moje zdanie na ten temat i co według mnie oznacza dieta bez wyrzeczeń!

Dieta 80/20 – co to jest?

Według koncepcji 80/20 dieta nie musi być źródłem restrykcji i wyrzeczeń. To podejście do żywienia, które stawia na równowagę między wartościowym odżywianiem a przyjemnością płynącą z jedzenia. Zasada jest prosta:

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan
  • 80% Twojego jadłospisu powinno stanowić zdrowe, pełnowartościowe jedzenie. To te produkty, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko – to podstawa Twojego codziennego menu.
  • Pozostałe 20% to czas na “jedzeniowe grzeszki”. Tutaj możesz dać upust swoim kulinarnym zachciankom. Ciastka, frytki, czy ulubione fast foody – te przekąski znajdują swoje miejsce w diecie, ale w umiarkowanych ilościach.
Co moim zdaniem jest dobre w diecie 80/20

Co moim zdaniem jest dobre w diecie 80/20

Jako doświadczony trener personalny online nie jestem w stanie w pełni poprzeć takiego modelu żywienia. Spożywanie pustych kalorii i przetworzonej żywności nie jest dobre dla nikogo. Dobrze dopasowana dieta online może dostarczyć Ci nie tylko niezbędnych składników odżywczych, ale także nie prowadzi do poczucia głodu. Dla wielbicieli słodkości jest naprawdę cała masa pysznych i zdrowych zamienników, które są wartościowe dla Twojego organizmu i procesu odchudzania. Ponadto Twoim wsparciem w trwaniu w diecie może być:

Zatem co uważam za dobre w diecie 80/20?

Dzięki 80/20 dostarczasz organizmowi niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie unikając braku przyjemności z jedzenia. Dla osoby, która odżywiała się w sposób nieprawidłowy, już samo przejście na 80 proc. dobrego, zdrowego planu dietetycznego jest dobre. To świetna trampolina do zakończenia etapu przekąsek i słodyczy w Twoim życiu.

Dodatkową zaletą jest również zachowanie umiaru. Dieta 80/20 pozwala na kontrolowanie ilości spożywanych kalorii „na weselej” bez poczucia winy. To właśnie te 20% pozwala od czasu do czasu zjeść ulubioną przekąskę.

Przeczytaj też: Jak przestać jeść słodycze? Znam 6 skutecznych sposobów!

Pamiętaj jednak, że choć dieta 80/20 pozwala na przyjemności kulinarne, nie jest w 100 proc. zdrowa. Jedzenie słodkich przekąsek, chipsów i fast foodów na pewno będzie miało przełożenie na efekty Twoich celów treningowych. Jeśli potrzebujesz bardziej spersonalizowanego podejścia do diety, chcesz dowiedzieć się, jak dostosować jadłospis do swoich indywidualnych potrzeb, lub masz konkretne cele żywieniowe, to zapraszam do skorzystania z indywidualnie dostosowanej diety online. Sprawdź moją ofertę.