Smażenie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na przyrządzanie potraw. Mimo że jest ono znacznie mniej zdrowe od pieczenia czy gotowania na parze, trudno z niego całkowicie zrezygnować. Jakiego rodzaju tłuszcze najlepiej nadają się do smażenia? Z których lepiej zrezygnować?
Tłuszcze polecane do smażenia
- Oliwa z oliwek — to jeden z niewielu olejów roślinnych, który w ograniczonym zakresie może być wykorzystywany do smażenia w postaci extra virgin. Temperatura dymienia na poziomie 160 stopni Celsjusza pozwala na podsmażanie sporej ilości produktów. Chcąc smażyć w wyższych temperaturach, postawić należy na rafinowaną oliwę z oliwek. Do zalet tego tłuszczu zaliczyć można także obecność witaminy A, D, E oraz K. Oliwa z oliwek bardzo dobrze sprawdza się w profilaktyce chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych. Jak pokazują wyniki badań, wprowadzając ją do codziennej diety online, skutecznie uniknąć można nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Związane jest to z wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów — tokoferoli oraz polifenoli.
- Olej rzepakowy rafinowany — w takiej postaci posiada on wysoką temperaturę dymienia na poziomie 250 stopni Celsjusza. Do jego zalet zaliczyć można również bardzo dobry stosunek kwasów tłuszczowych Omega — 3 do Omega — 6 (1:2). Co więcej, olej rzepakowy rafinowany bogaty jest w prowitaminę A, witaminę E oraz witaminę K. Zawiera on bardzo małą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Olej kokosowy extra virgin — posiada on całe mnóstwo zastosowań. Dobrze sprawdza się zarówno w kuchni, jak i do pielęgnacji włosów czy paznokci. Olej kokosowy ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Zawiera on tłuszcze nasycone, które najlepiej sprawdzają się w wysokiej temperaturze. Temperatura dymienia w przypadku oleju kokosowego wynosi 200 stopni Celsjusza.
Tłuszcze, których nie powinno się używać do smażenia
- Masło — posiada ono niską temperaturę dymienia wynoszącą zaledwie 135 stopni Celsjusza. Podczas dłuższego smażenia, masło zaczyna degradować do otoczenia, przyczyniając się do wydzielania się z potraw szkodliwych dla zdrowia substancji oraz powstawania wolnych rodników, które mogą przyczyniać się do przyspieszania procesów starzenia i sprzyjać rozwojowi nowotworów.
- Masło klarowane — mianem tym określa się tłuszcz pozbawiony wody, białka oraz pozostałych składników. Na skutek procesu klarowania masła, temperatura jego dymienia wzrasta aż do 200 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdza się ono do smażenia potraw, ale jego skład pozostawia wiele do życzenia. Masło klarowane jest bowiem bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Jego regularne spożywanie prowadzić może do wzrostu stężenia „złego” cholesterolu oraz stosunków LDL — cholu do „dobrego” cholesterolu, jakim jest HDL — chol.
- Margaryna — do smażenia nie powinno się używać między innymi margaryn twardych, przeznaczonych do pieczenia. Zawierają one bowiem kwasy tłuszczowe trans pochodzenia przemysłowego, jakie powstają na skutek katalitycznego uwodornieni olejów roślinnych. Margaryny miękkie są natomiast bogate w podatne na utlenianie kwasy wielonienasycone.
- Smalec — mimo że jest on stabilny termicznie i mało podatny na degradację antyoksydacyjną oraz generuje mniej wolnych rodników niż inne oleje, nie należy od do najzdrowszych. Na sklepowych półkach często spotkać można się ze smalcem częściowo uwodornionym. Proces ten sprzyja tworzeniu się tłuszczy trans. Co więcej, po obróbce termicznej smalec jest bogaty w oksycholesterol, czyli utleniony cholesterol mający szkodliwy wpływ na zdrowie organizmu.