Jeszcze do całkiem niedawna panował mit, że osoby zmagające się z cukrzycą nie powinny ćwiczyć i wykonywać innych czynności, które miałyby prowadzić do nadmiernego zmęczenia organizmu. To mit! Jest wręcz przeciwnie! Aktywność fizyczna stanowi integralną i niezbędną składową leczenia cukrzycy. Dowiedz się, jak bezpiecznie ćwiczyć przy cukrzycy i o czym jeszcze należy pamiętać.
Czy przy cukrzycy można ćwiczyć?
Osoby z cukrzycą nie tylko mogą trenować, ale nawet powinny podejmować regularną aktywność fizyczną! Wdrożenie treningu online do swojej rutyny życia może wręcz pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, poprawia ogólne samopoczucie, a także – co szczególnie ważne – może zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń?
Zanim wdrożysz w życie odpowiednią dietę i trening personalny online, konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym. Jeżeli specjalista nie będzie widział przeciwwskazań (a prawdopodobnie tak będzie) możesz zacząć ćwiczenia.
Niektóre formy aktywności fizycznej, takie jak regularne spacery, joga lub pływanie, mogą być dobrym wyborem dla osób z cukrzycą typu II. Jednak osoby z cukrzycą typu I lub II, które chcą ćwiczyć bardziej intensywnie, powinny być świadome ryzyka możliwej hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi) i muszą monitorować poziomy cukru we krwi przed, w trakcie i po treningu.
Przeczytaj również: Jakie badania krwi dla mężczyzn?
Trening przy cukrzycy – zalety
Realizowanie założonego planu treningowego u osób zmagających się z cukrzycą ma wiele zalet. Do najistotniejszych zaliczyć można na przykład:
- kontrolowanie masy ciała – zmniejszenie ryzyka rozwoju otyłości i niedowagi,
- poprawę metabolizmu,
- zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę,
- poprawę sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia (również psychicznego),
- poprawienie profilu lipidowego.
Zobacz też: Dieta odchudzająca z niskim indeksem glikemicznym. Co jeść?
Na co musisz zwrócić szczególną uwagę?
Do niebezpiecznych objawów cukrzycy zaliczane są: kwasica ketonowa, hipoglikemia, hiperglikemia, zaburzenia widzenia, czy ból w klatce piersiowej.
- Kwasica ketonowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Może ona wystąpić, gdy Twój organizm nie ma wystarczającej ilości insuliny niezbędnej do wykorzystania glukozy jako źródła energii. W takiej sytuacji zaczyna spalać tłuszcz, co prowadzi do powstania ketonów, które gromadzą się we krwi. Kwasica ketonowa objawia się m.in. nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, zaburzeniami oddychania i świadomości.
- Hipoglikemia występuje wtedy, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski. Może to prowadzić do drżenia dłoni, potów, omdleń, zaburzeń widzenia, uczucia niepokoju i dezorientacji.
- Hiperglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, a poziomy przekraczające 300 mg/dl przez dłuższy czas (ponad 2 godziny) mogą prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych, czy nerek.
Pamiętaj o pomiarach!
Przed, w trakcie i po treningu musisz pamiętać o konieczności systematycznego kontrolowania glikemii. Chociaż trening fizyczny może poprawić jej parametry – warto sprawdzić, czy wykonywane ćwiczenia nie powodują nadmiernego zmniejszenia poziomu cukru we krwi.
Podsumowując – osoby z cukrzycą powinny trenować pod okiem doświadczonego trenera personalnego online. Jeżeli ich lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, utrzymanie aktywności fizycznej jest jak najbardziej zalecane.
Jeżeli interesuje Cię indywidualnie dopasowana do Twoich potrzeb dieta online, lub chcesz otrzymać profesjonalny i bezpieczny plan treningowy online – zachęcam do skorzystania z mojej oferty. Znajdziesz w niej wszystko, czego możesz potrzebować np. podczas odchudzania.
- Źródła, bibliografia: Barbara Frączek, Jarosław Krzywański, Hubert Krysztofiak, PZWL Wydawnictwo Lekarskie