Zastanawiałeś się kiedyś, czy żucie gumy do żucia jest zdrowe? A gdybym Ci powiedział, że nie tylko jest zdrowe, ale ma też działanie wspomagające odchudzanie? Klucz do sukcesu tkwi w umiarze i dokładnym wyborze gumy do żucia, którą planujesz żuć. W tym artykule postaram się przedstawić Ci wszystkie zalety płynące z żucia gumy — oczywiście tej z dobrym składem. Zainteresowany? Zachęcam do przeczytania mojego tekstu!
Jak wybrać dobrą gumę do żucia?
Jeśli chcesz cieszyć się z zalet gumy do żucia (a są nimi nie tylko zdrowe zęby i dziąsła), musisz szczególnie dobrze przyjrzeć się jej składowi. W zasadzie najważniejszą z rzeczy jest to, żeby był wolny od cukrów i w umiarkowaną ilością substancji takich jak:
- sorbitol
- aspartam
- ksylitol
Powyższe, spożywane w nadmiarze, mają efekt przeczyszczający. Jednak pamiętaj, że w przypadku gum do żucia nadmiar oznacza raczej całe lub kilka opakowań niż np. 3-5 gum na dobę. Jeśli chcesz sprawdzić skład gumy do żucia — zerknij na jej opakowanie.
Żucie gumy a dieta
Celem każdej diety odchudzającej jest redukcja kalorii. Jeżeli kochasz jeść i ciężko Ci przetrwać do godziny wyznaczonego posiłku z Twojej diety online, guma do żucia może w tym pomóc. Co więcej, udowodniono, że żucie gumy może zredukować spożycie kalorii nawet o 10%! [1].
To, co równie ważne — żucie gumy na diecie odchudzającej (ale nie tylko) redukuje napięcie i zmniejsza stres. To właśnie dlatego wiele osób, które rzucają palenie, często sięga po gumy do żucia, które w pewnym stopniu zmniejszają uczucie głodu nikotynowego i napięcia związanego z chęcią sięgnięcia po papierosa. Z dietą odchudzającą i redukcyjną jest podobnie! Przy dużej obcince kalorii możesz czuć się rozdrażniony, zestresowany i niespokojny — guma do żucia nie tylko pomoże Ci zjeść mniej w ciągu dnia, ale również zmniejszy negatywne skutki psychiczne związane ze zmianą jadłospisu.
Przeczytaj również — Refeed Day — co to jest?
Guma do żucia i jej wpływ na procesy trawienne
Żucie gumy aktywuje do pracy ślinianki, które proces przeżuwania odbierają automatycznie za impuls inicjujący produkcję śliny niezbędnej do żucia i zmiękczania pokarmów. W ślinie człowieka znajdują się również enzymy trawienne. Jest nim dokładnie amylaza ślinowa, która przyspiesza rozkład skrobi, ale też α-D-glukozydaza, maltaza, rybonukleinoza i lipaza językowa, dzięki której ulegają rozkładowi tłuszcze (np. te z mleka). Nietrudno się domyślić, że żucie gumy i połykanie dzięki niej większych ilości śliny może przyspieszać procesy trawienne — a to bardzo ważne przy odchudzaniu.
Żucie gumy a zdrowie jamy ustnej
Kolejną z zalet wynikających z żucia gumy jest zdrowa jama ustna. Nie traktuj gumy jako słodkiej przekąski, czy niezdrowego jedzenia. Jeśli wybierzesz tę bez cukrów i będziesz żuć ja regularnie — po każdym posiłku Twój dentysta z pewnością to doceni! Guma do żucia nie tylko pomaga jeszcze lepiej usunąć resztki z jedzenia z zębów i przestrzeni międzyzębowych, ale również przywraca w jamie ustnej prawidłowe pH.
To właśnie niesprzyjające, kwasowe środowisko sprzyjające rozwojowi próchnicy. Substancje zawarte w ludzkiej ślinie mają naturalne właściwości stabilizujące pH. To chroni nie tylko przed gromadzeniem się płytki nazębnej w dużej mierze odpowiedzialnej za rozwój próchnicy.
Żuj i spalaj kalorie!
Czy żucie gumy spala kalorie? Zdania są podzielone. Według jednych naukowców żucie gumy nie wpływa bezpośrednio na zwiększone spalanie kalorii [2]. Z kolei inne artykuły dowodzą, że żucie gumy przez godzinę spala w tym czasie 11 kcal [3]. Czy są to rzetelne i wiarygodne źródła? To ciężko ocenić, oba nie są uznane za badania naukowe. Ja apeluję o zdrowy rozsądek i ukierunkowanie swoich nadziei związanych z utratą wagi w stronę odpowiednio zbilansowanej diety i treningu online, a nie w żuciu gumy. Jednak jedno jest pewne — jest to czynność nieszkodliwa i zdrowa! W mojej ocenie może jak najbardziej delikatnie wspomóc odchudzanie.
Żuj gumę, ale z umiarem! Jeśli masz zdrowe zęby, nie musisz martwić się o ewentualne, negatywne skutki żucia gumy. Jeśli natomiast masz plomby (szczególnie te starego typu — amalgamatowe) lub nosisz aparat ortodontyczny — rób to z rozwagą. Dentyści uważają, że nadmierne żucie gumy może przyspieszać proces zużywania wypełnień starego typu. Jeśli nie masz problemów z uzębieniem — żuj na zdrowe!
Źródła:
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17118491/
[2] https://www.newsweek.com/chewing-gum-calories-energy-burned-study-exercise-948219