Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Inozytol w leczeniu PCOS

Inozytol w leczeniu PCOS

PCOS, inaczej zespół policystycznych jajników, to jedna z głównych przyczyn niepłodności u kobiet. Jak pokazują wyniki badań, dotyczy ona 10 — 15% osób w wieku reprodukcyjnym. W leczeniu tej dolegliwości coraz częściej stosuje się naturalnie występującą w naszym organizmie substancję, jaką jest Inozytol.

Inozytol — co to takiego?

Inozytol — co to takiego?

Inotyzol często nazywany jest witaminą B8, mimo że nie należy on do grupy witamin (jest on pseudowitaminą). Słowo to odnosi się do grupy molekuł  — stereoizomerów o zbliżonej strukturze. Co za tym idzie, inozytol nie jest pojedynczym związkiem. Wyróżnia się aż 9 jego molekuł. W kontekście omawianego zagadnienia najważniejszą rolę odgrywać będzie myo — inozytol (jest on głównym steroiizomerem inoztyolu w naszym organizmie) oraz D — chiro inozytol. Dlaczego właśnie te formy? Związane jest to z tym, że z ich użyciem przeprowadzona została największa ilość badań. Co więcej, znacząca część dostępnych na rynku suplementów zawiera w swoim składzie przynajmniej 1 z nich.

Inozytol jest dostarczany do organizmu w postaci różnego rodzaju produktów, takich jak owoce, warzywa, orzechy czy wyroby zbożowe. Dobrymi jego źródłami są między innymi: pomarańcza, grejpfrut, melon, suszone śliwki, czerwona fasola, pumpernikiel czy otręby. Niestety, ilości te są zbyt małe. Szacuje się bowiem, że nasza dieta online dostarcza średnio zaledwie 1 g inozytolu dziennie. Ludzki organizm jest w stanie samodzielnie wytwarzać inozytol ze związku o nazwie glukozo — 6 — fosforan, który jest pochodną glukozy.

Jakie funkcje pełni Inozytol?

Jakie funkcje pełni Inozytol?

Uczestniczy on w tworzeniu błon komórkowych, syntezie tłuszczów i wzroście komórek, jest prekursorem fosfolipidów mających udział w produkcji wewnątrzkomórkowych sygnałów w oocycie — komórce, która daje początek komórce jajowej oraz wpływa na jej dojrzewanie. Dodatkowo, inozytol bierze udział w syntezie hormonów, takich jak insulina, gonadoliberyna czy tyreoliberyna.

Uczestniczy on także w wychwycie glukozy przez komórkę i przekaźnictwie sygnałów uzależnionych od hormonu FSH. Inozytol jest również elementem budującym fosfoglikany, czyli związki będące przekaźnikami sygnału insulinowego we wnętrzu komórki. Jego zmniejszone stężenie w płynie komórkowym stanowi objaw pogorszenia jakości komórek jajowych.

Inozytol a PCOS

Inozytol a PCOS

Dlaczego kobiety borykające się z zaburzeniem, jakim jest zespół policystycznych jajników zdecydować powinny się na suplementację inozytolem? Efektem tego może być: jajeczkowanie, wzrost poziomu progesteronu i obniżenie testosteronu, zwiększenie wrażliwości na insulinę, zmniejszenie poziomu hormonu luteinizującego, poprawa lipidogramu, wzrost SHGB — globuliny wiążącej hormony płciowe oraz utrata wagi i nadmiernego owłosienia.

Jak pokazują wyniki badań, inozytol przywraca prawidłową aktywność owulacyjną oraz płodność u kobiet z PCOS, a także poprawia jakość jajeczek oraz współczynnik zajścia w ciążę u pacjentek po nieudanym zapłodnieniu in vitro. Przyczynia się on także do zwiększenia częstości ciąż oraz obniżenia odsetka poronienia.

Inozytol dawkowanie

Inozytol dawkowanie

Inozytol dostępny jest w postaci kapsułek oraz proszku. Jego optymalna dawka to około 2 — 4 g dziennie. Wówczas zaobserwować można najlepsze efekty uwrażliwiające komórki na insulinę i wpływające na płodność. Inozytol w proszku najlepiej rozpuścić w wodzie i wypić na czczo. Jako że jest on pseudowitaminą rozpuszczalną w wodzie, nie trzeba martwić się o jego przyswajalność.