Czy narażenie się na przewlekły stres może wpłynąć negatywnie na efekty treningowe? Okazuje się, że tak! Badania dowodzą, że długotrwały , podwyższony poziom kortyzolu może mieć wpływ nie tylko na inicjację procesów katabolicznych, ale również realnie zmniejszyć wydajność i efektywność ćwiczeń. Przeczytaj koniecznie mój wpis i dowiedz się jak kortyzol wpływa na mięśnie.
Co to jest kortyzol?
O tym, co to jest kortyzol i jaki ma wpływ na Twój organizm pisałem już wielokrotnie na moim blogu. Tutaj podrzucam Ci wcześniejsze wpisy:
- Kortyzol – suplementacja na obniżenie hormonu stresu
- Kortyzol – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?
Kortyzol to tzw. hormon stresu. Wydzielany jest naturalnie w korze nadnerczy, które są małymi gruczołami położonymi na górnym biegunie nerek. Kortyzol pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka i sam w sobie nie powinien być uważany za negatywny, czy niepotrzebny. Jest wręcz przeciwnie. Negatywne skutki działania kortyzolu są jednak zauważalne wtedy, gdy w organizmie utrzymywane jest za długo jego zbyt wysokie stężenie. Do takiej sytuacji może dojść np. w przypadku długotrwałego wystawienia organizmu na stres. W takiej sytuacji kortyzol może przyczynić się do powstania takich skutków jak osłabienie układu odpornościowego, problemy ze snem, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, problemy z metabolizmem i finalnie – negatywnie oddziaływać na mięśnie i proces budowania tkanki mięśniowej.
Jak kortyzol wpływa na mięśnie?
Za wysokie stężenie kortyzolu, które można zaobserwować u osób, które narażone są na przewlekły, silny stres może inicjować procesy kataboliczne. Katabolizm mięśni polega na rozpadzie ich cząsteczek. Dla przykładu – odpowiednia regeneracja po treningu i silnym wysiłku fizycznym związana z odpoczynkiem i odpowiednią suplementacją wykazuje działanie antykataboliczne.
Kortyzol stymuluje proces zwany proteolizą, który prowadzi do rozpadu białek mięśniowych. Proteoliza może z kolei prowadzić do utraty masy mięśniowej i zmniejszenia siły mięśni. Treningi staną się mniej wydajne i ciężko Ci będzie obserwować postępy w zakresie wzrostu siły i wytrzymałości. Za wysoki poziom kortyzolu hamuje również syntezę białek w mięśniach poprzez zahamowanie procesów anabolicznych. Może to prowadzić do redukcji budowy i naprawy tkanek mięśniowych. Mało tego! Zbyt wysokie stężenie kortyzolu może ograniczać również wchłanianie glukozy przez mięśnie, a to prowadzi do tego, że Twoje mięśnie nie będą otrzymywały wystarczającej ilości “paliwa”.
Dlaczego warto unikać długotrwałego narażenia na stres?
Oczywiście brak stresu sprzyja ogólnemu dobrostanowi Twojego organizmu, niemniej jest to szczególnie ważne wśród osób ćwiczących sport. Długotrwały, zbyt wysoki poziom kortyzolu może mieć negatywne konsekwencje dla osób, które chcą zwiększyć masę mięśniową lub utrzymać i dobrą kondycję. Jeżeli nie zareagujesz w porę, taki stan może prowadzić do utraty masy mięśniowej, osłabienia siły i wytrzymałości mięśniowej oraz opóźnienia w procesach regeneracji mięśni po treningu.
Jeżeli chcesz zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i osiągnąć kondycję i sylwetkę marzeń – skorzystaj z mojej oferty. Znajdziesz w niej: plan treningowy online, dietę online i plany suplementacyjne dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego zdrowia. Zapraszam do kontaktu!