Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Kortyzol – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?

Kortyzol – co to jest?

Kortyzol to hormon stresu – czy powinien być zatem kojarzony wyłącznie w sposób negatywny?Absolutnie nie! Kortyzol jest hormonem, który jest nie tylko nieodłączny, ale i niezbędny podczas budowania sylwetki. Pamiętaj jednak, że tak, jak ze wszystkim, tak i w przypadku poziomu kortyzolu, równowaga powinna być zachowana. Na temat kortyzolu i ćwiczeń powstało wiele mitów i teorii. Jak to dokładnie jest z tym hormonem?

Co to jest i skąd się bierze kortyzol?

Kortyzol to hormon, który naturalnie produkuje nasze ciało. Jego samo istnienie, a także określony poziom ma wpływ na szereg różnych procesów zachodzących w Twoim ciele. Czemu kortyzol nazywany jest hormonem stresu?

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Ponieważ jego poziom wzrasta podczas sytuacji stresowych, ale nie tylko! Organizm człowieka naturalnie kontroluje wydzielanie kortyzolu. Najwyższe stężenie hormonu stresu odnotowuje się zazwyczaj rano, najniższe jest w nocy, koło godziny 12, kiedy udajesz się na nocny spoczynek, lub po prostu śpisz. Jeśli byłoby odwrotnie – w nocy miałbyś problemy ze snem, a rano ze wstaniem z łóżka.

Jakie zadanie ma kortyzol?

Jakie zadanie ma kortyzol?

Hormon ma realny wpływ na zwiększenie poziomu glukozy podczas odczuwania niepokoju, stresu i… w trakcie aktywności fizycznej! Cały proces jego produkcji jest bardzo skomplikowany, a w jego udziale biorą udział również inne hormony, takie jak ACTH, CRH itp. Kortyzol powstaje natomiast w przysadce mózgowej. Kortyzol ma wpływ na:

  • gospodarkę białkową,
  • gospodarkę wodno-elektrolitową, która ma wpływ na układ nerwowy (i nie tylko!).
  • na stężenie sodu w osoczu.
  • redukowanie stanów zapalnych (ma działanie przeciwzapalne).
  • reakcje odpornościowe Twojego ciała.
Na co wpływa kortyzol?

Co jeszcze wpływa na poziom kortyzolu?

Poza narażeniem na długotrwały, silny stres, lub nagłe poczucie zagrożenia, kortyzol wzrasta również w innych sytuacjach. Co więcej, niewłaściwa dieta – głodówka, lub przebywanie zbyt długo na diecie redukcyjnej – również ma wpływ na wzrost poziomu kortyzolu. Mało snu lub zła jakość snu i przetrenowanie również mają zasadnicze znaczenie na jego nadmiar. Do czego to może doprowadzić?

Skutki działania kortyzolu

Skutki działania kortyzolu

Kortyzol tak, jak adrenalina nie muszą być odbierane tylko negatywnie – w „zdrowej” dawce są nie tylko bezpieczne, ale i pożądane dla zachowania zdrowia. Jednak zbyt wysokie poziomy kortyzolu, mogą działać negatywnie nie tylko na postępy Twojej diety, ale i na efekty treningów. Za wysoki poziom kortyzolu ma wpływ na formę podczas odchudzania. Mimo widocznego spadku masy i redukcją tkanki tłuszczowej – Twoje ciało może nie wyglądać dobrze. Mięśnie będą tak, jakby „za mgłą”, a Ty zaczniesz odczuwać skutki w postaci spadku chęci, motywacji i siły do ćwiczeń. Czasami, na diecie odchudzającej zaleca się stosowanie diet break, czyli okresowej przerwy w „obcince” kalorii, która pozwala na powrót hormonów – w tym kortyzolu – do pożądanych, zdrowych poziomów.

Jak widzisz, kortyzol,  jeśli trzymasz go pod kontrolą, nie musi nieść negatywnych skutków dla zdrowia. Co więcej, to w głównej mierze od Ciebie i rodzaju planu treningowego zależy jego poziom. Jeśli nie chcesz zaburzyć pracy nad poprawą swojej sylwetki – nie dopuszczaj do przetrenowania, rób diet break, unikaj głodówek i dbaj o nocną regenerację.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4263906/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6689951/