Prawidłowy cykl miesiączkowy jest jednym z najważniejszych wyznaczników kobiecej płodności. Nieregularny okres związany może być z zaburzeniami cyklu, skutecznie utrudniając zajście w ciążę. Do najpopularniejszych przyczyn zaniku menstruacji zalicza się nieprawidłową dietę, stres, brak równowagi hormonalnej oraz nadwagę.
Pierwotny i wtórny brak miesiączki
Do czynienia możemy mieć z pierwotnym oraz wtórnym brakiem miesiączki. Pierwszy z nich odnosi się do braku menstruacji u kobiet powyżej 16 roku życia. Aby go wyleczyć, niezbędna będzie wizyta u lekarza specjalisty. Uzupełnieniem terapii może być odpowiednio zbilansowany, ułożony przez dietetyka jadłospis. Jeżeli chodzi natomiast o wtórny brak miesiączki, jest to co najmniej 6 — miesięczna przerwa w menstruacji u kobiet wcześniej miesiączkujących.
Najpopularniejsze przyczyny braku miesiączki
Najpopularniejszą i najbardziej oczywistą przyczyną braku miesiączkowania jest ciąża. Niekiedy zanik okresu związany jest z brakiem równowagi hormonalnej. Bardzo często do czynienia mamy z zanikiem menstruacji w okresie okołomenopauzalnym oraz w czasie trwania menopauzy. Brak owulacji wynikać może także z otyłości. Organizm otyłych kobiet produkuje nadmiar estrogenu, czego konsekwencją są zaburzenia cyklu miesiączkowego. Problemy z regularnymi miesiączkami mogą mieć także osoby z niedowagą. Skutkiem braku tkanki tłuszczowej są problemy z jajeczkowaniem. Poziom estrogenów jest u nich na tyle niski, że nie jest on w stanie wspierać działania cyklu miesiączkowego.
Inną przyczyną zatrzymania okresu jest zespół policystycznych jajników. To najpopularniejsze zaburzenie o podłożu hormonalnym, z jakim borykają się kobiety w wieku rozrodczym. Do objawów PCOS, poza zatrzymaniem miesiączkowania, zaliczyć można także nieregularne cykle. Okres zanikać może również na skutek przewlekłego stresu. Na jego skutek w organizmie uwalnia się kortyzol oraz adrenalina, które blokują uwalnianie hormonów płodności. Pozostałe przyczyny braku miesiączki to guzy przysadki, zaburzenia pracy tarczycy oraz przedwczesne wygaszanie czynności jajników.
Sposoby na przywrócenie miesiączki
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań mających na celu przywrócenie miesiączki, niezbędna będzie konsultacja z lekarzem specjalistą. Warto również udać się do dietetyka, który skomponuje odpowiednio zbilansowany jadłospis o kaloryczności dopasowanej do indywidualnych potrzeb organizmu. Dodatkowo, do minimum ograniczyć należy sytuacje stresowe i pamiętać o tym, aby każdego dnia znalazła się chociaż krótka chwila na relaks. Oprócz tego, zadbać powinno się o odpowiednią ilość snu.
Dieta na przywrócenie okresu
Dlaczego dieta odgrywa tak ważną rolę podczas starań o odzyskanie miesiączki? Związane jest to z tym, że kiedy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych, zaburzeniu ulega mechanizm cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj kobiety jedzą dużo za mało. Aby przywrócić menstruację, do diety włączyć powinno się między innymi produkty bogate w żelazo, takie jak jajka, drób, wołowina, fasola, morele czy pestki dyni i słonecznika. Jak pokazują wyniki badań, niedobory tego pierwiastka skutkować mogą brakiem okresu lub produkcją słabej jakości jajeczek. Równie istotną rolę odgrywa tu witamina B, która pomaga przywrócić równowagę hormonalną organizmu. Zawiera ją między innymi pietruszka, jarmuż oraz bazylia. W diecie kobiet borykających się z zaburzeniami miesiączkowania znaleźć powinny się także egzogenne kwasy tłuszczowe, które to są niezbędne do produkcji hormonów. Znaleźć można je między innymi w łososiu, halibucie, sardynkach, krewetkach, oleju z wątroby dorsza, orzechach włoskich oraz nasionach chia.