Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Karmienie piersią a odchudzanie

Czy powinnaś się odchudzać karmiąc piersią? Czy rygorystyczna dieta-głodówka może wpłynąć na problemy z utrzymaniem i kontynuowaniem laktacji? Okres karmienia piersią jest ważny nie tylko dla dziecka, ale i dla jego mamy. Część kobiet w okresie karmienia piersią chudnie w błyskawicznym tempie, inne przybierają na wadze. Od czego jest to uzależnione? Czemu nie chudnę podczas karmienia piersią? Jeśli interesuje Cię ten temat – koniecznie przeczytaj mój artykuł!

Czy można odchudzać się podczas karmienia piersią?

Podobnie, jak w przypadku przebiegu całej ciąży, tak w okresie karmienia – kobieta nie musi jeść za dwoje! Takie przeświadczenie oparte na powielanych błędnie stereotypach sprawia, że część kobiet w okresie ciąży i karmienia przybiera ponadprogramowe kilogramy.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Karmiąc swoje dziecko piersią również nie powinnaś jeść za dwie osoby. W okresie laktacji zapotrzebowanie na dodatkowe kalorie wzrasta naprawdę nieznacznie. W pierwszym półroczu jest to około 500 – 650 kcal na dobę (uzależnione od poziomu odżywienia matki), w drugim mniej, bo około 400 kcal dziennie.

Ile jest to w praktyce? Dodatkowa kanapka na śniadanie, lub lekkie dodatkowe drugie śniadanie. Jeżeli masz sporo nadprogramowych kilogramów po porodzie i chcesz je szybko zgubić, możesz nie zwiększać kaloryczności swojej diety. Zadbaj tylko by była bogata w niezbędne składniki odżywcze i właściwie zbilansowana. Karmienie piersią jednego dziecka pochłania zwykle 200 – 400 kcal, a jeśli karmisz bliźniaki – dwa razy więcej.  Z uwagi na stopniowe zmniejszenie częstotliwości karmienia dziecka wraz z jego wiekiem, wartości te maleją.

WHO zaleca aby karmić dziecko piersią przynajmniej do ukończenia przez niego 2 roku życia (minimum rok), jednak coraz więcej organizacji zachęca by karmić dzieci mlekiem mamy aż do samoodsatwienia, czyli momentu, w którym dziecko samo przestanie domagać się.

Karmienie piersią a odchudzanie – jak dieta może wpłynąć na produkcję mleka?

Karmienie piersią a odchudzanie – jak dieta może wpłynąć na produkcję mleka?

Kobiety karmiące piersią w krajach trzeciego świata, często nie spożywają bardzo obfitych posiłków, a karmią swoje dzieci przez bardzo długi czas. Jak to możliwe? Deficyt kaloryczny, nie ma wpływu na ilość produkowanego mleka. Jeżeli jednak nie zadbasz o wartości odżywcze swojej diety, będziesz bardziej narażona na niedobory w swoim organizmie, ponieważ skład mleka matki nie zmienia się radykalnie pod wpływem jej diety, a te składniki, których zabraknie w Twoich daniach, zostaną pobrane bezpośrednio z Twojego krwioobiegu.

Dieta redukcyjna w trakcie laktacji – karmienie piersią a odchudzanie

Dieta redukcyjna w trakcie laktacji – karmienie piersią a odchudzanie

Odchudzanie w okresie laktacji jest bezpieczna dla mamy i jej dziecka. Prawidłowo dopasowana dieta online pomoże Ci zgubić zbędne kilogramy, bez obaw o ewentualne niedobory mikro i makroskładników w Twoim ciele. Jednak musisz wiedzieć, że radykalne diety – głodówki nie są zalecane a wręcz niewskazane. I to w zasadzie każdemu, nie tylko mamie karmiącej.

Jeśli chcesz karmić dziecko piersią i jednocześnie ćwiczyć z trenerem personalnym/samodzielnie w domu i prowadzić równolegle dietę redukcyjną – nie ma żadnych przeszkód. W okresie połogu możesz skupić się jedynie na lekkich ćwiczeniach dna miednicy. Jednak z bardziej zaawansowanym treningiem warto poczekać do zakończenia połogu i pierwszej wizyty ginekologicznej, a także do czasu ustabilizowania laktacji. Następuje on zazwyczaj około 2-3 miesiąca życia dziecka.

Przeczytaj również: Wskazówki dla kobiet odchudzających się. 3 błędy odchudzania.

Dieta matki a skład mleka

Jeżeli chodzi o dietę mamy karmiącej to nie ilość, a jakość posiłków ma znaczenie. Białko, błonnik, warzywa, owoce, wysokiej jakości tłuszcze jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także unikanie żywności przetworzonej – to filary zdrowej diety kobiety w okresie laktacji.

Musisz wiedzieć o tym, że skład Twojego mleka tylko w niewielkim stopniu jest uzależniony od tego co jesz. Jeśli nie dostarczysz w swojej diecie niezbędnych do produkcji mleka składników, takich jak witamina D, witamina A, jod, selen, kwasy tłuszczowe, wapń itp. – Twoje ciało „zabierze” sobie je od Ciebie, więc w praktyce to Ty będzie narażona na pogorszenie swojego stanu zdrowia, bez wpływu na laktację i skład mleka. Nie piszę tu oczywiście o radykalnym deficycie kalorycznym i skrajnym niedożywieniu, które oczywiście może realnie wpłynąć na ilość produkowane mleka, ale nadal tylko w bardzo niewielkim stopniu na jego skład.

Jeśli chcesz odchudzać się w trakcie karmienia piersią i aktywnie ćwiczyć – nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a wręcz przeciwnie! Jeżeli zmagasz się z dodatkowymi kilogramami po porodzie, dla swojego zdrowia powinnaś rozważyć przejście na odchudzającą dietę online. Co więcej – Twoja dieta może być bardzo smaczna i różnorodna, ponieważ nie ma czegoś takiego jak jadłospis dla mamy karmiącej. Mleko produkowane jest z krwi, a nie treści żołądkowej, więc w okresie karmienia swojego dziecka możesz sięgać po swoje ulubione produkty i prowadzić całkiem smaczną i zdrową dietę.

Źródła:

http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44117/1/9789241597494_eng.pdf?ua=1

https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/odzywianie.pdf