Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Skąd bierze się nagły wzrost wagi? 5 najczęstszych powodów

Skąd bierze się nagły wzrost wagi?


Prowadzisz zbilansowana dietę, regularnie ćwiczysz i pojawiają się tego widoczne efekty. Mimo trwania w swoich postanowieniach, któregoś dnia stajesz na wadze i ku Twojemu zdziwieniu – ważysz więcej! Jeżeli masz czyste sumienie i wiesz, że trzymasz się ustalonego planu – treningu personalnego i diety online – przyczyną wzrostu wagi może leżeć gdzie indziej. Gdzie? W moim tekście postaram się wskazać ci kilka możliwych przyczyn nagłego wzrostu wagi.

Najczęstsze przyczyny nagłego wzrostu wagi

Nagły wzrost wagi przydarza się i mężczyznom i kobietom, chociaż druga grupa jest bardziej narażona na przyrosty i spadki wagi związane z zatrzymaniem wody w organizmie.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Jest ono związane z fazami cyklu miesiączkowego. O retencji wody dowiesz się więcej, czytając jeden z moich tekstów:  Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie.

Jednak pamiętaj o tym, że u pozostałych przyczyn  nagłego wzrostu wagi może leżeć również:

Większa ilość sodu w diecie

Większa ilość sodu w diecie

Przetworzona, niezdrowa żywność zazwyczaj obfituje w znaczące ilości glutaminianu sodu. Co ciekawe – jak dowodzą badania, regularnie spożywanie produktów zawierających  glutaminian sodu aż trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. [1] Sięgając po dania typu fast food i inne tego rodzaju produkty, w których w składzie znajdziesz glutaminian sodu, może mieć  zatem wpływ na nagły wzrost wagi.

Miesiączka

Cykl menstruacyjny kobiety ma realne przełożenie na wygląd sylwetki. Typowa dla 23-28 dnia cyklu retencja wody powoduje nie tylko nawet 1-2 nadprogramowe kilogramy, ale również uczucie obrzmienia (które widać po sylwetce). Jeśli jesteś tuż przed okresem i nie dopinasz się w swoje ulubione jeansy, a waga wskazuje nadprogramowe kilogramy – nie martw się! To prawdopodobnie przejściowy stan.

Wysokie temperatury

Wysokie temperatury

Na dworze jest upalnie? Przebywasz właśnie na wakacjach w ciepłych krajach? Mało osób wie, że długotrwałe przebywanie na słońcu może przyczynić się do retencji wody. Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i wiesz, że to nie niekontrolowane kosztowanie nowych smaków na wakacjach wpłynęło na przyrost wagi – przyczyny możesz szukać w oddziaływaniu słońca na Twój organizm.

Przeczytaj również: Dlaczego witamina D jest tak ważna?

Większe treści jelitowe, zaparcia

Czasami to zawartość Twoich jelit jest efektem tego, że na wadze widzisz dodatkowe gramy. Osoby zmagające się z zaparciami, które mają duży problem z wypróżnianiem się regularnie, mogą zmagać się z nagłym przyrostem wagi. Często to właśnie większa treść jelitowa, które jeszcze nie opuściła Twojego ciała, dodaje kolejną cyfrę na wadze. Zadbaj o odpowiednią podaż błonnika i stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę online, aby uniknąć niezdrowych, niekomfortowych i problematycznych zaparć.

Poznaj także: Skuteczne sposoby na wzdęcia.

Za mało snu i stres

Za mało snu i stres

Krótki, przerywany i nieregenerujący sen jest jednym z głównych czynników zwiększenia ryzyka nadwagi. Osoby, które śpią mniej niż 7 godzin na dobę, mogą nie widzieć efektów prowadzonej diety online i nawet mimo regularnych treningów personalnych mogą przybierać na wadze (lub tkwić w martwym punkcie). [2]

Czasami to również stres może być przyczyną wzrostu wagi. Za odczuwanie stresu odpowiedzialny jest kortyzol – hormon, który ma wpływ na podwyższenie ciśnienia krwi, wzrost glukozy we krwi. Zbyt wysoki poziom kortyzolu, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do gromadzenia tkanki tłuszczowej i to nawet mimo prowadzenia zbilansowanej diety online!

Na koniec chciałbym dodać również, że czasami względnie niegroźne podjadanie i małe grzeszki żywieniowe podczas prowadzenia diety odchudzającej mogą skutecznie zrujnować cały jej efekt. To właśnie dlatego, jeżeli masz problemy ze skutecznym zrzuceniem kilogramów, a także często zdarzają Ci się nagłe przyrosty wagi – skontaktuj się ze mną! Jako doświadczony trener personalny online pomogę Ci skutecznie osiągnąć cel.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2610632/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27857841/