Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Zaburzenia odżywiania – jak je rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania – u kobiet, mężczyzn, a nawet u dzieci przestają być tematem tabu. Dzięki coraz powszechniej dostępnym informacjom na ich temat, zdecydowanie łatwiej jest je rozpoznać, a także – w razie potrzeby –  szybko zgłosić się o pomoc. Nawet najlepsza dieta online, niestety nie jest w stanie pomóc w walce z tego rodzaju chorobami. W przypadku poważnych zaburzeń odżywiania musisz zgłosić się po pomoc do specjalisty – lekarza, psychologa, lub psychiatry.  Czy wiesz, jakie są najpopularniejsze zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania — jak je rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania — jak je rozpoznać?

Zaburzenia odżywiania mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego warto poznać ich rodzaje, objawy oraz ewentualne skutki, które niestety często mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Ze wszystkich zaburzeń odżywiania można wyróżnić dwa najczęściej występujące.

Anoreksja

Jednym z pierwszych zaburzeń odżywiania jest anoreksja (jadłowstręt psychiczny). To choroba psychiczna, która opiera się na bardzo drastycznym dążeniu do jak największej utraty masy ciała. Spowodowana jest najczęściej brakiem akceptacji swojego wyglądu, zaniżonej samooceny i niskim poczuciu własnej wartości, ale nie tylko. Osoby chorujące na anoreksję widzą często zakrzywiony obraz swojego ciała. Uważają się wciąż za grube, niedoskonałe i mimo alarmującego BMI i próśb rodziny, kontynuują swoją walkę o utratę kolejnych kilogramów.

Objawem tego zaburzenia odżywiania jest strach przed wysokokalorycznymi potrawami, jedzenie rzadko i bardzo małych ilości pokarmu, wręcz lęk przed dużymi posiłkami. Charakterystyczne dla anoreksji jest również niezwracanie uwagi na głód, brak odczuwania przyjemności z posiłków i póki są siły – wytężone ćwiczenia fizyczne (np. brzuszki). Osoby doświadczające anoreksji przyjmują również środki przeczyszczające, a nawet zmuszają się do wymiotów. Przez to, jak traktują swój organizm, skutecznie i sukcesywnie wyniszczają swoje zdrowie. Konsekwencjami głodówki są, między innymi: niepoprawne działanie układu krwionośnego, zatrzymanie owulacji, zanik mięśni, omdlenia i anemia. Anoreksja doprowadzić może również do poważnych problemów na tle psychicznym, jednymi z nich są myśli samobójcze, brak ogólnej chęci i radości z życia, utrudnienia w zasypianiu. Nieleczona anoreksja prowadzi do śmierci.

Bulimia

Bulimia nervosa to zaburzenie odżywiania, które nie zawsze skutkuje ogromnym spadkiem wagi. Tym trudniej jest ją szybko zdiagnozować. Waga osoby z bulimią często jest utrzymana w normie w stosunku do wzrostu i wieku. Niepokojącym objawem tej choroby są napady żarłoczności, nagłe chęci spożycia jak największej ilości, często wysokokalorycznego jedzenia. Po takim napadzie głodu zawsze wkracza poczucie winy i próby działań zapobiegających przyswojeniu zjedzonego pokarmu. Najczęściej kończą go sprowokowane wymioty. Osoby z tym zaburzeniem są bardzo krytyczne dla swojego ciała i ciągle myślą o tym, by nie przytyć. Jednak w przeciwieństwie do anorektyków, mają wręcz patologiczny apetyt. Jeśli zmagasz się z bulimią, musisz mieć świadomość poważnych skutków, które za sobą niesie. Najgroźniejszymi z nich są uszkodzenia układu krążenia, zniszczenie zębów, uszkodzenie przełyku i jego owrzodzenie, a także cała lista problemów na podłożu psychicznym.

Zaburzenia odżywiania – leczenie

Zaburzenia odżywiania – leczenie

W walce z anoreksją, bulimią, czy innym zaburzeniem odżywiania, najważniejszym pierwszym krokiem jest przyznanie się przed samym sobą do problemu. Następną rozsądną decyzją byłaby konsultacja z psychologiem, ponieważ przechodzenie tych chorób jest zazwyczaj ściśle związane ze zdrowiem psychicznym. Niestety, nie każdy jest w stanie skłonić się do samorefleksji. Zdarza się, że osoby z zaburzeniami odżywiania same nie są świadome tego, że się z nimi borykają. Jeśli zauważasz problem w swoim otoczeniu, postaraj się w delikatny sposób zwrócić na niego uwagę i umiejętnie wyciągnąć rękę po pomoc.

Inne zaburzenia odżywiania

Inne zaburzenia odżywiania

Warto również wspomnieć o innych zaburzeniach odżywiania, które nie wynikają z choroby psychicznej, lecz raczej braku świadomości na temat zbilansowanej, zdrowej diety. Dość często spotyka się osoby, które potrafią nie jeść przez cały dzień, by wieczorem nadrobić zaległości. Takie zachowanie również można nazwać zaburzeniem odżywiania, mimo że nie ma podłoża psychicznego i można bardzo szybko mu zaradzić.

Prawidłowa dieta — powrót do zdrowia

Prawidłowa dieta — powrót do zdrowia

W przypadku psychicznych zaburzeń odżywiania w pierwszej kolejności niezbędna jest pomoc psychiatryczna i lekarska. Diagnozowanie, terapia, leczenie to podstawa, która może doprowadzić do wyleczenia chorego.  Pamiętaj, że zbilansowana i dopasowana indywidualnie do Twoich potrzeb i stanu zdrowia dieta online rozpisana przez doświadczoną osobę jest świetnym pomysłem nie tylko jeśli za cel stawiasz sobie zrzucenie kilku kilogramów lub potrzebujesz nadwyżki kalorycznej. Będzie również ogromną pomocą, w momencie, gdy potrzebujesz powrócić do właściwego, zdrowego menu po przejściu przez zaburzenia odżywiania. Najważniejsze w dietach online jest to, że są one zbilansowane tak, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych i witamin. Takie rozwiązanie może wspomóc konwencjonalne leczenie. Dieta online pozwoli Ci powoli przyzwyczajać się do normalnych wielkości porcji, pożywnych produktów, których przy zaburzeniach odżywiania często się unika.

Finalnie – jeśli czujesz, że wracasz do zdrowia i lekarz prowadzący da Ci „zielone światło” na powrót do ćwiczeń i aktywności fizycznej, trener personalny pomoże Ci zbudować wymarzoną, sylwetkę, bez głodzenia się, zbyt ciężkich treningów lub stosowaniu innych szkodliwych dla swojego organizmu środków. Pamiętaj też, że trening wpływa na hormony – podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, które nie tylko mogą poprawić Twój nastrój, ale też są naturalnym remedium na depresję.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jad%C5%82owstr%C4%99t_psychiczny

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bulimia