Trądzik to dolegliwość, która większości z nas kojarzy się z osobami w wieku nastoletnim. Jak się jednak okazuje, dotykać może ona również dorosłe kobiety. Jakie są tego główne przyczyny?
Nadmiar cukru w diecie
Dieta online bogata w cukry proste — glukozę oraz fruktozę, prowadzić może do zaburzeń hormonalnych, które stanowią jedną z głównych przyczyn rozwoju trądziku. Najbardziej problematyczne są produkty spożywcze, takie jak ciasta, słodkie owoce, białe pieczywo, miód czy makaron. Spożywając je w nadmiernych ilościach, do czynienia możemy mieć ze wzrostem poziomu cukru we krwi, co z kolei prowadzi do wzrostu poziomu insuliny.
Dodatkowo, pobudzony zostaje podział komórek odpowiadających za budowanie przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. Ulegają one wówczas zwężeniu, czego konsekwencją jest zaleganie łoju. Dodatkowo, cukry proste prowadzą do wzrostu poziomu tłuszczu w wątrobie. To natomiast skutkuje niedoborem białka odpowiadającego za równowagę między poziom testosteronu i estrogenu we krwi. W rezultacie, stężenie pierwszego z nich wzrasta, co powodować może powstanie zmian trądzikowych oraz problemy z miesiączką i płodnością. Na skutek nadmiaru insuliny, zmniejszeniu ulega poziom białka. Rozwój trądziku jest jednym ze skutków jego niedoboru.
Nadmierna ilość nabiału w jadłospisie
Rozwój trądziku u kobiet związany może być także ze spożywaniem w nadmiernych ilościach mleka krowiego oraz jego przetworów. Związane jest jest z insulinopodobnym czynnikiem wzrostu 1, którego działanie jest zbliżone do insuliny. Od okresu dojrzewania do około 40 roku życia, jego stężenie w organizmie utrzymuje się na wysokim poziomie. Następnie zaczyna ono się samoistnie obniżać. Wspomniany IGF — 1 pobudza wzrost keranocytów oraz pracę gruczołów łojowych, wywołując problemy z trądzikiem. Nabiał przyczynia się do wydzielania insuliny. W konsekwencji tego, do czynienia mamy do produkcją czynnika wzrostu i androgenów. Drugie z nich stymulują produkcję łoju, prowadząc do rozwoju stanów zapalnych.
Zaburzenia mikroflory jelitowej
Mimo że trądzik jest chorobą skóry, może mieć on silny związek z jelitami. Przewlekły stres, wysokoprzetworzona dieta oraz antybiotykoterapia w niekorzystny sposób wpływają na kondycję jelit, co prowadzi do rozwoju dolegliwości, jaką jest zespół jelita przesiąkliwego. W sytuacji, w której do czynienia mamy ze znaczącymi zmianami w składzie prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego, skóra przejmuje na siebie pewną część funkcji wydalniczych jelit. Taki stan sprzyja rozwojowi oraz podtrzymywaniu różnego rodzaju procesów zapalnych w obrębie skóry. Jak pokazują statystyki, problem ten dotyczyć może aż połowy pacjentek borykających się z trądzikiem.
Zbyt wysoki poziom testosteronu
Testosteron odgrywa istotną rolę nie tylko w ciele mężczyzny. Niewielka jego ilość odpowiada u kobiet między innymi za prawidłową pracę jajników. Wzrost jego poziomu zaobserwować można w czasie owulacji oraz ciąży. Jeżeli jest on zbyt wysoki przez dłuższy czas, prowadzić może do rozwoju problemów z cerą i pojawienia się trądziku. Męskie hormony, jakimi są estrogeny, wpływają na pracę gruczołów łojowych. Trądzik hormonalny wywołany przez podniesiony poziom testosteronu cechuje się pojawianiem się zaskórników na twarzy, szyi oraz plecach. Aby się go pozbyć, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia hormonalnego.