Czy wiesz, że są różne rodzaje głodu? To uczucie kategoryzuje się na fizyczne i psychiczne. Jeśli nauczysz się je rozróżniać, dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w postanowieniach. Pamiętaj również, że dobrze dopasowana dieta online, nie oznacza przykrego uczucia ściskania w żołądku i burczenia w brzuchu. Wręcz przeciwnie! Będziesz zaskoczona/y, że tracisz kilogramy, mimo sytych, ale zdrowych, zbilansowanych posiłków. Jak zrozumieć swój głód i jak sobie z nim radzić? Sprawdź możliwe rozwiązania.
Głód fizyczny – co to takiego?
Głodem fizycznym można nazwać fizjologiczne objawy związane z niedoborem pożywienia. Organizm człowieka uległa łatwemu zaprogramowaniu. Jeśli jesz niezdrowo i nieregularnie, np. dwa razy dziennie, wysoce prawdopodobne, że nie będziesz odczuwać głodu tyle razy w ciągu dnia, co zdrowo odżywiająca się osoba, która przyjmuje przepisowe 5 posiłków dziennie.
Czy uczucie głodu jest związane z pożądanym efektem diety odchudzającej? Absolutnie nie! Opisywany głód fizjologiczny jest swego rodzaju alarmem, że w Twoim ciele brakuje składników odżywczych. Kiedy żołądek jest pusty, możesz doświadczyć nieprzyjemnego uczucia ucisku, mdłości i charakterystycznego burczenia, które jest związane z przelewaniem kwasów żołądkowych, które nie mają czego trawić.
Kiedy zmniejszasz liczbę posiłków
Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, która powstała w wyniku zbyt częstych, obfitych posiłków – prawdopodobnie będziesz potrzebować redukcji liczby spożywanych w ciągu dnia posiłków a także zmniejszenia ich objętości (zazwyczaj są to różnego rodzaju przekąski, które zawierają dużo kalorii o których nie zdajemy sobie sprawy). Jednak przy opracowywaniu każdej, indywidualnej diety online, zauważam, że tak naprawdę, w większości przypadków zmieniasz objętość na jakość. Warto dodać, że jedną z przyczyn otyłości jest właśnie nieregularne jedzenie. Osoby, które zmagają się z nadwagą, bardzo często mogą nie jeść dosłownie NIC przez połowę dnia, by wieczorem, po pracy, odrobić zaległości.
Jak zapanować nad głodem?
Jeśli prowadzisz swój dzienny jadłospis według zaplanowanej diety online, wraz z czasem zapomnisz o uczuciu braku sytości. Organizm zaprogramuje się na regularność w przyjmowaniu posiłków o określonych porach, dzięki czemu przestanie każdy z nich traktować jako „awaryjne zapasy” i gromadzić w tkance tłuszczowej na „czarną godzinę”. Jeśli wsłuchać by się w ciało, które otrzymuje posiłki za małe i za rzadko, gromadząc zapasy energii w tkance tłuszczowej, mówi ono:
„Jedzenie! Kto wie, kiedy otrzymam kolejną porcję? Lepiej tę część od razu odłożę na później!”
Chociaż takie zobrazowanie może wydawać Ci się śmieszne – mam nadzieję, że dzięki niemu zrozumiesz mechanizm głodu i tego, jak ważne jest regularne dostarczanie posiłków i to w szczególności podczas odchudzającej diety.
Sposoby na walkę z głodem
Jeśli czujesz głód i naprawdę trudno Ci sobie z nim poradzić, możesz:
- Zjeść niewielki posiłek bogaty w białko – to najczęściej jego niedobór powoduje głód,
- Jeśli trudno wytrzymać Ci do kolejnego z 5 posiłków, przypuszczalnie nie zawierają one właściwej ilości białka w każdej porcji. Jeśli w każdym z dań znajdzie się sycące źródło białka – wysoce prawdopodobne, że zapomnisz o głodzie!
- Błonnik ma niebagatelny wpływ na uczucie sytości. Błonnik dużo wolniej się metabolizuje, dzięki czemu np. śniadanie bogate w błonnik da Ci uczucie sytości na poranek i pozwoli wytrwać do obiadu.
- Zdrowe tłuszcze hamują uczucie głodu. Są jednak kaloryczne. Najlepszym rozwiązaniem na opanowanie głodu między posiłkami, jest optymalny rozkład białka, tłuszczy, błonnika i węglowodanów w każdym z posiłków.
Psychiczne uczucie głodu – jak sobie z nim radzić?
Jesteś właśnie w trakcie zmiany swoich nawyków żywieniowych i ciężko Ci zapanować nad uczuciem głodu mimo zjedzenia obfitego posiłku? Bardzo prawdopodobne, że czujesz tzw. głód psychiczny. Oznacza to, że właśnie walczysz ze swoimi przyzwyczajeniami. Jeśli zwykle zasiadałeś/łaś, wieczorem do Netflixa z paczką chipsów, lub furą kanapek, a teraz – musisz zadowolić się sałatką z łososiem – Twój mózg może wysyłać sygnały o rzekomym głodzie, który tak naprawdę jest upominaniem się o swoją „nagrodę”.
Głód psychiczny może być trudniejszy do kontrolowania niż ten fizyczny. Na szczęście jest i na niego sposób. Jeśli czujesz głód psychiczny, możesz:
- Wypić szklankę zimnej, niegazowanej wody, która „oszuka” Twój mózg i żołądek i da Ci uczucie sytości.
- Możesz również wypić filiżankę kawy, pamiętaj tylko o tym, żeby każdego napadu głodu nie zastępować kawą, bo wypracujesz sobie nowy, zły nawyk.
- Jeśli uczucie głodu jest związane z nudą, stresem, poczuciem konieczności „nagrodzenia się”, nałogiem – koniecznie musisz rozwiązać bazowy problem. Może to być np. wyjście na spacer, zajęcie czymś dłoni (np. zrobienie lekkich porządków w domu), wykonanie telefonu do znajomego itp.
Jeśli opanujesz głód psychiczny, prawdopodobnie bez trudu dotrwasz do kolejnego posiłku. Jeśli jednak czujesz, że nie dasz rady – zjedz lekką przekąskę – najlepiej białkową.
W kontrolowaniu uczucia głodu ważne jest planowanie posiłków, a także regularne godziny snu. Jeśli zarywasz noce i utrzymujesz swoją aktywność do 1,2,3 w nocy – przesuwasz tym samym czas regeneracji w trakcie snu, a także zaburzasz naturalny rytm metabolizowania i trawienia. Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem własnego jadłospisu lub planujesz dietę połączyć z ćwiczeniami – skontaktuj się ze mną, pomogę Ci nie tylko w kontrolowaniu uczucia głodu, ale tez dopasuję indywidualny trening personalny online.