Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Dieta a płodność – co musisz o tym wiedzieć?

Dieta a płodność – co musisz o tym wiedzieć?

Czy można oddziaływać na swoją płodność przez dietę? Z tym pytaniem zmaga się wiele par, które starają się o dziecko. Tak naprawdę, zmianę nawyków żywieniowych powinno rozważyć się przynajmniej na pół roku przed rozpoczęciem starań. Jeśli Twój jadłospis pozostawia wiele do życzenia, a planujesz – lub już starasz się o dziecko – koniecznie zaplanuj jego zmianę! W tym tekście dowiesz się, czy i jaki wpływ ma dieta na płodność, a także co możesz zrobić, by zwiększyć szansę na ciążę.

Czy dieta ma wpływ na płodność?

Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym, co jesz. Składniki odżywcze, minerały i witaminy, które przyjmujesz wraz z dietą, mają wpływ na poziom gospodarki całego ciała – w tym na produkcję hormonów. One z kolei maja kluczowe znaczenie dla płodności, a także późniejszego utrzymania zdrowej ciąży.

Pakiety w promocyjnych cenach - kliknij wybrany plan

Płodność a diety odchudzające

Długotrwałe przebywanie na dietach odchudzających z deficytem kalorycznym może mieć wpływ – w przypadku kobiet – na zahamowanie owulacji i co za tym dzień – zatrzymanie miesiączkowania. W takiej sytuacji mówimy o wtórnym zatrzymaniu miesiączki. Poważne niedobory składników odżywczych, witamin i minerałów zaburzają współpracę między przysadką mózgową, korą mózgową, podwzgórzem i jajnikami. Organizm przez niedożywienie lub niedostateczne odżywienie traci swoją równowagę zwaną również homeostazą, a negatywny skutek tego zjawiska możesz zaobserwować np. poprzez zatrzymanie miesiączki, lub deregulację cyklów menstruacyjnych.

Składniki odżywcze w menu rodziców starających się o dziecko

Składniki odżywcze w menu rodziców starających się o dziecko

O swoją dietę powinny jednak zadbać nie tylko kobiety – przyszłe matki, ale również mężczyźni. Chociaż dieta online zwykle kojarzy się z procesem odchudzania lub osiąganiem innych celów sportowych – każdy dietetyk, ale też doświadczony trener personalny może pomóc w ustaleniu specjalnego planu jadłospisu dla osób starających się o dziecko. Do najważniejszych elementów nowego planu żywienia można zaliczyć np. rezygnację z niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności, właściwą podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także sięganie po produkty z niskim indeksem glikemicznym. Poza samą dietą oboje rodziców powinno rozważyć stosowanie dodatkowej suplementacji np. kwasu foliowego, koenzymu Q10, folianami, witaminami z grupy B, cynkiem, żelazem i jeśli dieta jest uboga w kwasy tłuszczowe – kwasami z grupy Omega, DHA itp.

Zwiększenie szans na poczęcie to nie tylko zmiana diety – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zwiększenie szans na poczęcie to nie tylko zmiana diety – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza zmianą schematu żywienia, w którym mogę Ci pomóc, przed rozpoczęciem starań o dziecko, musisz obiektywnie spojrzeć na swoje przyzwyczajenia. 

Chociaż prawdopodobnie nie muszę Ci podpowiadać, że oboje przyszłych rodziców powinno zerwać z używkami, lub ewentualnymi nałogami, to pragnę zaznaczyć, że nawet okazjonalne picie alkoholu, lub sięganie po wyroby tytoniowe (w tym e-papierosy) również nie jest wskazane.

Ruch to zdrowie! Zrównoważona aktywność fizyczna, brak stagnacji i regularne ćwiczenia ruchowe mogą mieć wpływ na poprawę metabolizmu i zwiększenie produkcji serotoniny (hormonu szczęścia). Wysiłek związany z aktywnością fizyczną ma również wpływ na redukcję poziomu kortyzolu – hormonu stresu, który jeśli będzie utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, może mieć realny wpływ na płodność i być pośrednią przyczyną problemów z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.

Problemy ze zdrowiem a płodność

Problemy ze zdrowiem a płodność

Chociaż wiele czynników związanych z płodnością jest uzależnionych od Ciebie, są również i takie, na których pojawienie się nie masz już wpływu. Przyczyny problemów z zajściem w ciążę na podłożu zdrowotnym to np.:

  • zaburzenia miesiączkowania związane z problemami endokrynologicznymi,
  • PCOS, czyli zespół policystycznych jajników,
  • niedoczynność tarczycy,
  • a w przypadku mężczyzn, zaburzenia produkcji hormonów, problemy urologiczne, zaburzenia erekcji itp.

Nie da się ukryć, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, duży wpływ na zaburzenia płodności ma otyłość, która ma wpływ na zmniejszenie aktywności przysadki mózgowej i tym samym może mieć wpływ na poważne zaburzenia hormonalne. 

W każdym wypadku warto zmienić swój dotychczasowy tryb życia i jeśli to konieczne – przenieść go na nowy, zdrowszy tor. Zarówno w ułożeniu prawidłowego planu diety online, jak i dopasowaniu rodzaju aktywności fizycznej, do Twoich prawdziwych potrzeb pomoże Ci trener personalny online!