Kup kartę podarunkową i spraw bliskim radość 😀

Zamów teraz

Jak trening wpływa na hormony?

Jak trening wpływa na hormony?

Hormony w Twoim ciele odpowiadają za niemal wszystkie funkcje życiowe. Ich działanie odczuwasz na każdej płaszczyźnie życia – w sferze fizycznej i psychicznej. Pełnią one zatem bardzo istotne zadanie, a kiedy dojdzie do ich dysharmonii (nazwa się to zaburzeniami hormonalnymi), Twoje ciało do Ci o tym z pewnością znać! Czy wiesz, że trening i ogólnie – aktywność fizyczna ma realny wpływ na gospodarkę hormonalną? Sprawdź, jak trening wpływa na hormony?

Aktywność a hormony

Każda aktywność fizyczna ma wpływ na stymulowanie produkcji niektórych z hormonów Twojego ciała. Wykazano, że w zależności od stanu Twojego zdrowia, wieku i płci – odpowiedź hormonalna na wysiłek fizyczny będzie inna. Ważny jest również rodzaj wykonywanych ćwiczeń – od nich również zależy to, jak Twoje ciało odpowie na trening.

Spersonalizowana współpraca online! Kliknij i wybierz swój plan w promocji!

Można jednak przyjąć ogólnie, że im wyższa będzie Twoja aktywność i cięższy trening, tym większe skutki hormonalne. Zmiana stężenia hormonów w Twoim ciele zauważalna jest zazwyczaj po zakończeniu sesji ćwiczeń.

Na jakie hormony wpływa trening?

Na jakie hormony wpływa trening?

Aby Twoja sylwetka się zmieniała, ciało regenerowało, a tkanka tłuszczowa zmieniała swoją objętość, niezbędny jest udział określonych hormonów. Sprawdź, na jakie hormony wpływa trening.

GH – Hormon wzrostu

W zasadzie im cięższe ćwiczenia, tym większy wyrzut hormonu wzrostu. Chociaż nawet lekki trening np. jogging i inne ćwiczenia aerobowe mają  już wpływ na zwiększenie produkcji GH, to największe stężenie tego hormonu można zaobserwować dopiero po ciężkim treningu (np. trening FBW). Hormon wzrostu odpowiada za rozrost niemalże wszystkich tkanek. Osoby, które przyjmują GH z dodatkowego źródła spotykają się nierzadko nawet z problemem wynikającym z rozrostu narządów wewnętrznych. Aby GH działał efektywnie, czyli poprawiał wygląd Twojego ciała w zdrowy i kontrolowany sposób nie możesz zapomnieć o regeneracji. Jeśli nie odpoczniesz po ciężkiej sesji i zaczniesz ćwiczyć ponownie, pomijając regenerację, GH nie będzie rósł, a wręcz przeciwnie – jego poziom znacząco spadnie!

ACTH i Kortyzol

Kortyzol to hormon stresu. Powstaje one w wyniku działania adrenokortykotropiny. Kortyzol to hormon, którego stężenie rośnie po treningu – powoduje on rozpad białek, ma działania kataboliczne, zwiększa stężenie glukozy we krwi i uwalnia zmagazynowany tłuszcz (proces ten nazywany jest lipolizą). Czy wiesz, czemu jego stężenie rośnie po ciężkim wysiłku? To reakcja organizmu na mikrourazy powstałe w mięśniach – kortyzol działa przeciwzapalnie. W ten sposób Twój organizm stara się naprawić wyrządzone szkody (o które jednak Ty zabiegasz). Aby zapobiec działaniu katabolicznemu, przyjmujesz zatem np. odżywkę białkową. Pamiętaj, że im cięższy jest Twój trening, tym większy wyrzut hormonu stresu.

Testosteron

Testosteron to hormon, który występuje w ciele kobiet i mężczyzn, chociaż u panów jego stężenie jest zdecydowanie dużo wyższe. To hormon słynący z działania androgennego i anabolicznego. Testosteron powoduje pozytywnego „kopa treningowego”, wprowadza ciało w stan anaboliczny – rozrostu mięśni, zwiększa siłę i wydajność, poprawia wydolność podczas treningu, przyspiesza regenerację, zmienia metabolizm i poprawia przyswajalność składników odżywczych, w tym białka. Jak widzisz, ma naprawdę ogromne znaczenie dla osób, którym zależy na budowaniu swojej sylwetki. To właśnie z uwagi na jego działanie, niektórzy kulturyście sięgają po niego w formie syntetycznych sterydów. Nie mniej jednak można osiągnąć równie zadowalające efekty bez dopingu – ciężką pracę, dobrze dopasowanym treningiem i właściwą dietą online. Co ciekawe – wpływ na wzrost testosteronu ma trening siłowy. Wykazano, że długotrwałe wykonywanie ćwiczeń aerobowych może nie wpłynąć wcale na jego wzrost, a nawet spowodować spadek.

Hormony tarczycy – TSH, T3/T4

Hormony tarczycy mają naprawdę duży wpływ na Twój wygląd, zdrowie i samopoczucie. Co ciekawe, trening ma wpływ na ich gospodarkę. TSH, T3 i T4 mają wpływ na przemianę materii, są odpowiedzialne za syntezę białek, poprawiają wydolność i odporność na wysiłek fizyczny. Nie da się ukryć, że wszystkie ich cechy zebrane łącznie są najlepszym fundamentem do zrzucania wagi i tak zwykle jest! Warto jednak pamiętać, że jeśli ich poziom będzie nieprawidłowy – mogą skutecznie utrudniać odchudzanie, powodując brak jego efektów, mimo stosowania diety odchudzającej i regularnych ćwiczeń. Stymulowanie hormonów tarczycy odbywa się podczas treningu o umiarkowanej intensywności. Jeśli chcesz zatem wpłynąć na T3 i T4 – wykonuj np. ćwiczenia interwałowe.

Adrenalina, noradrenalina

Wykazano, że w zasadzie już umiarkowany, niezbyt wytężony trening uruchamia produkcję adrenaliny i noradrenaliny, jednak im bardziej staje się on intensywny, tym wyższy poziom tych hormonów. Adrenalina i noradrenalina to Twoi sprzymierzeńcy w odchudzaniu. Mają ogromne działanie dla przebiegu procesu lipolizy, podnoszą temperaturę ciała i przyśpieszają przemianę materii. Działają jednak raczej krótkotrwale. Adrenalina to hormon przetrwania – w dużym skrócie pozwala zebrać Ci wszystkie możliwe siły, by tylko przeżyć, uratować się, uciec. To z uwagi na jej wysokie stężenie słyszy się o przypadkach, w których wątła kobieta przesunęła samochód celem ratowania swojego dziecka. [3]

Jeśli chcesz, by hormony wspomagały, a nie utrudniały budowanie swojej sylwetki – trenuj zgodnie z dobrze przygotowanym planem treningowym. Właściwe dopasowana dieta online, dbanie o regenerację i podstawowa znajomość procesów zachodzących w organizmie są realnym wsparciem w osiąganiu swoich celów treningowych.

Źródła:

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5988244/

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10484567/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4962068/