Kurkuma, a dokładnie zawarta w niej kurkumina, jest jednym z silniejszych antyoksydantów i substancji przeciwzapalnych, jakie stworzyła matka natura. Czy wiesz, jakie działanie może powodować włączenie do swojej diety i suplementacji kurkumy? Koniecznie przeczytaj, jakie korzyści Ci przyniesie przy dłuższym stosowaniu!
Kurkuma – co to jest i skąd ją się pozyskuje?
Kurkuma to tak naprawdę zmielona na mączkę esencja ostryżu. Indyjskiej rośliny, której bogaty smak i aromat są powszechnie stosowane w kuchni na całym świecie. Warto jednak zwrócić uwagę nie na sam smak, ale działanie terapeutyczne, które stawia kurkumę, a dokładnie zawartą w niej substancję – kurkuminę, wysoko na liście naturalnych suplementów, które warto włączyć do swojej diety. I to niezależnie od stanu zdrowia!
Kurkuma jest jedną z substancji roślinnych, które były stosowane w medycynie już w XIX wieku. Dawniej wykorzystywano ją jako silny środek przeciwzapalny, antywirusowy i przeciwgrzybiczy – zbliżony działaniem do współczesnych antybiotyków. Kurkuma wpływała również na przyspieszanie procesów gojenia ran, łagodziła dolegliwości żołądkowe, regulowała procesy trawienne. Jej holistyczne działanie lecznicze jest zresztą cenione do dziś. Poza kuchnią kurkuma jest stosowana w farmaceutyce i kosmetyce.
Suplementacja kurkumą – czy warto?
Kurkuma a dokładniej zawarte w niej kurkuminoidy to substancje bioaktywne, które wspomagają naturalną walkę organizmu z zapaleniem. Co więcej, działają antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu lub poprawie swojego zdrowia, obok treningu personalnego i diety online, rozważ również suplementację produktami i substancjami pochodzenia naturalnego, które pomogą zwalczać wolne rodniki w Twoim ciele. Wolne rodniki, kiedy dochodzi do ich nagromadzenia, niszczą zdrowe komórki Twojego ciała i ogólnie – powodują przedwczesne starzenie się Twojego organizmu. To właśnie one wywołują tzw. stres oksydacyjny i mogą powodować zmęczenie, problemy z utrzymaniem wagi, brak energii i niekorzystny wygląd zewnętrzny (szara cera, zmarszczki, matowe włosy itp).
Pamiętaj również, że aby osiągnąć zauważalne korzyści związane z przyjmowaniem kurkuminy, powinno się przyjmować jej przynajmniej około 1 grama dziennie. Niestety przyjęcie takiej dawki w samej diecie jest praktycznie niemożliwe. To właśnie dlatego, tak istotne jest jej dodatkowa suplementacja.
Jak przyjmować kurkumę?
Suplementacja dobrym środkiem jest jednym z najlepszych sposobów na zapewnienie sobie optymalnych dawek kurkuminy. Co więcej, warto równolegle stosować kolejny naturalny suplement – piperynę, czyli jeden ze związków występujących w czarnym pieprzu. Wykazano, że jest w stanie ona zwiększyć wchłanianie kurkuminy do krwiobiegu nawet o kilka tysięcy procent! Kurkumina i piperyna najlepiej rozpuszczają się w tłuszczach. Dobrze jest zatem przyjąć kapsułkę w trakcie posiłku.
Kurkuma – pożywka dla ciała
Poza opisanym już prozdrowotnym działaniem suplementów z kurkuminy, substancja również inne zalety, To jeden z naturalnych środków roślinnych o działaniu neuroprotekcyjnym. Kurkumina redukuje również ryzyko rozwoju chorób serca, może wspomagać leczenie Alzheimera, a także być skutecznym wsparciem terapii osób zmagających się z przewlekłym zapaleniem stawów. Finalnie – regularne przyjmowanie kurkumy może poprawiać nastrój! Szacuje się, że w 1 gramie kurkumy mieści się około 20 mg potasu i niewielkie ilości cynku.
Czy kurkumę da się przedawkować?
Chociaż suplementacja naturalnymi substancjami pochodzenia roślinnego jest zazwyczaj bezpieczna- pamiętaj, że wszystko w nadmiarze szkodzi! Stosuj się zawsze do zaleceń producenta na opakowaniu suplementu. W przypadku przedawkowania suplementu możesz odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, refluks, bóle brzucha.
Czy warto sięgnąć po kurkumę i włączyć ją do swojej diety? Jak najbardziej tak! To jedna z roślinnych substancji pochodzenia naturalnego, która wykazuje tak szerokie spektrum zastosowania. Jeśli planujesz przejść na dietę online – zapytaj mnie, czy w Twoim przypadku stosowanie kurkumy w formie suplementu będzie dobrym pomysłem!
Źródła: