Czym jest kac? Chociaż odczuwasz go jako ból, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, spadku formy, a nawet drżenia ciała, bólu głowy i mdłości – musisz wiedzieć, że kac to zjawisko istnie chemiczne. Reakcje zachodzące w Twoim ciele, w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości alkoholu, wpływają bowiem na szereg czynników związanych z niemalże całą gospodarką organizmu. Co to jest kac? Jakie są na niego sposoby?
Czym jest kac?
Kac to stan po spożyciu dużych ilości alkoholu. To, co czujesz następnego dnia to fizyczne skutki:
- odwodnienia,
- zatrucia aldehydem octowym,
- hipoglikemii, czyli niedoborem cukru,
- a także utraty niezbędnej witaminy B12 i zmniejszeniem poziomu glutaminy.
To właśnie z uwagi na wyżej opisane reakcje, możesz czuć pragnienie i mocny ból głowy – to pierwsze objawy odwodnienia. Z kolei zaburzona gospodarka cukrowa może powodować drżenie rąk, uczucie senności i trudności ze wstaniem z łóżka. Im bardziej wymyślne alkohole wypijesz, tym mocniejszych możesz spodziewać się objawów następnego dnia. Dostępne na rynku rozmaite trunki to nie tylko czysty alkohol, ale też różne substancje chemiczne (słodzące, aromatyzujące itp.), które biorą niemały udział w potęgowaniu kaca.
Jak zapobiec kacowi?
Jeśli planujesz picie dużych ilości alkoholu – nie unikniesz kaca. Jedyny sposób na jego ominięcie to po prostu rezygnacja z picia. Są jednak sposoby, które mogą złagodzić negatywne skutki picia. Co możesz do nich zaliczyć?
1. Przed planowaną imprezą, zjedz koniecznie pełnowartościowy posiłek. Pełnowartościowy niekoniecznie oznacza bardzo tłusty. Wybierz po prostu ten bardziej obfity w węglowodany i zdrowe tłuszcze z Twojej diety online.
2. Spożywanie alkoholu na pusty żołądek sprawia, że ten wyrządza poważniejsze, negatywne skutki dla Twojego ciała, ale i szybciej staniesz się pijany. Alkohol, który dociera do pustego żołądka, prowadzi do wzmożonej produkcji kwasów żołądkowych, a co za tym idzie – może powodować zgagę, nadkwaśność i dolegliwości bólowe.
3. Nie mieszaj alkoholu! Wybierz jeden, określony typ trunku, po który będziesz sięgać przez całą imprezę. Wybieraj jak najprostsze alkohole. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po czystą wódkę, niż mieszać wino, z piwem i słodkim drinkiem.
4. Unikaj alkoholi kolorowych, czyli kongenerów.
5. Nie mieszaj alkoholu z napojami gazowanymi, syropami, a bezwzględnie nie łącz go z napojami energetycznymi!
6. Podczas spożywania alkoholu, nie zapomnij o aktywności. Ruszaj się, tańcz – spalaj kalorie! Przyspieszasz tym sposobem metabolizm i „wypacasz” alkohol.
7. Nie zapominaj o wodzie – pij dużo niegazowanej wody. Nie doprowadzisz tym sposobem do odwodnienia.
8. Pamiętaj, żeby po imprezie dać sobie czas na regenerację, której potrzebuje Twój organizm. Wyśpij się i jeśli poczujesz taką potrzebę – rób drzemki w ciągu dnia.
9. Nie łącz alkoholu z lekami. Zwracaj szczególną uwagę na te przeciwbólowe (np. ibuprofen, aspirynę). Alkohol nie tylko potęguje działanie tych leków, ale również może doprowadzić do poważnego uszkodzenia żołądka.
10. Jeśli to możliwe – postaraj się nie przekraczać zalecanych porcji alkoholu. Oczywiście ich liczba jest uzależniona od masy ciała, a także procesów metabolicznych, ale można ogólnie przyjąć, że „bezpieczna” porcja dla mężczyzny to np. 4 kieliszki wódki lub 4 małe piwa. U kobiet będą to natomiast 3 porcje.
Suplementy na kaca
Aby zminimalizować skutki kaca i poprawić swój stan zdrowia, musisz również zwrócić uwagę na suplementację. Dzień po – możesz sięgnąć po elektrolity, które bardziej niż woda nawodnią Twój organizm. Bardzo ważne jest również przyjmowanie witamin z grupy B, witaminy C, a także aminokwasu NAC (n-acetylocysteina), który jest silnym przeciwutleniaczem wspomagającym funkcję wydalniczą wątroby i stanowiącym jej skuteczną ochronę.
Pamiętaj, żeby po „wyleczeniu: kaca wrócić do swojej diety i rutyny treningowej. Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować wykonać krótki jogging, który pomoże Ci usunąć resztki alkoholu ze swojego organizmu, pobudzi krążenie i usprawni metabolizm.