Alkohol i zdrowy, sportowy tryb życia. Od razu widać, że to się wyklucza! Oczywiście nic się nie stanie, kiedy sięgniesz np. po kieliszek wina kilka razy w miesiącu do kolacji, czy wypijesz jedno piwo do meczu. Jednak systematyczne i częste sięganie po alkohol może nie tylko skutecznie zaprzepaścić wypracowane dietą online i treningiem personalnym efekty, ale również ma duży wpływ na zdrowie.
Dowiedz się więcej o zależności alkohol a sport, żeby podejmować jeszcze bardziej świadome decyzje. Poznaj 7 efektów spożywania alkoholu przez osoby trenujące.
Alkohol a ćwiczenia fizyczne i dieta online
Dla zawodowych sportowców, którzy np. przygotowują się do zawodów, alkohol jest zazwyczaj tym, o czym mogą jedynie pomarzyć. Spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu może doprowadzić np. do retencji wody, spadku kondycji i wydajności.
Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu może wywołać wiele innych daleko idących konsekwencji – fizjologicznych, psychicznych i społecznych. I chociaż nie mam na celu demonizowania okolicznościowego spożycia alkoholu – musisz pamiętać o tym, że wykazuje szczególnie negatywne działanie na Twoją kondycję. Jak dokładnie działa i jakie szkody wyrządza? Sprawdzamy!
Przeczytaj również: Skąd się bierze nagły wzrost wagi? 5 najczęstszych powodów
Alkohol a sport. Poznaj 7 ważnych zależności!
Pomijam kwestie psychiczne i społeczne związane z nałogowym nadużywaniem lub zbyt częstym, systematycznym spożywaniem alkoholu… Skupmy się na jego negatywnym wpływie podczas uprawiania aktywności fizycznej.
- Alkohol powoduje dysfunkcje fizjologiczne – nadużywanie alkoholu może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych. Naturalna przemiana materii spowalnia. Może to powodować przybieranie na wadze i to na nawet mimo utrzymywania narzuconego planu treningowego i przestrzegania diety online.
- Nadużywanie alkoholu może zwiększać częstotliwość występowania kontuzji. Okazuje się, że osoby nadużywające alkoholu są na nią narażone nawet dwukrotnie częściej niż abstynenci.
- Spożywanie alkoholu realnie obniża efektywność treningu. Ma on bowiem wpływ nie tylko na sam proces regeneracji, ale również zmniejszenie syntezowania białek i obniżenie koordynacji ruchowej.
Przeczytaj też: Regeneracja mięśni i organizmu – dlaczego to takie ważne?
- Alkohol jest bardzo kaloryczny! 1 gram alkoholu etylowego ma 7 kcal! (alkohol etylowy 29 KJ/g).
- Alkohol ma również działanie moczopędne, a zatem odwadnia organizm. Nie jest to jednak odwodnienie korzystne przy kontrolowanej redukcji przed np. zawodami sylwetkowymi.
- Piwo (5%) wypite po treningu działa moczopędnie i mocno odwadniająco. Z kolei piwo bezalkoholowe 0% odwrotnie – pełni funkcję izotonika, czyli świetnie nawadnia (unikaj piw smakowych z dużą ilością cukru).
- Alkohol obniża również wydolność tlenową. Wynika to z zahamowania procesu glukoneogenezy, który przez redukcję stężenia glukozy we krwi ma wpływ na obniżenie wydolności tlenowej. Ćwiczenia aerobowe (ale nie tylko) stracą na efektywności. Wykonać mniej powtórzeń i serii.
Jak widzisz, alkohol ma znaczący wpływ nie tylko na Twoją sylwetkę, ale również na osiągnięcia sportowe. Nawet najlepszy plan treningowy online połączony z dopasowaną do Twoich potrzeb dietą w parze z alkoholem będzie nieefektywny. Jeżeli interesuje Cię doświadczony trener personalny online – skorzystaj z mojej oferty!
- Źródła, bibliografia: Barbara Frączek, Jarosław Krzywański, Hubert Krysztofiak, PZWL Wydawnictwo Lekarskie