Okres ciąży i połogu jest wysoce obciążający dla kobiecego organizmu. Związane jest to z tym, że do czynienia mamy wówczas z różnego rodzaju zmianami hormonalnymi. Prawidłowo skomponowany jadłospis to klucz do dobrego samopoczucia świeżo upieczonej mamy. Jak powinna wyglądać idealna dieta po porodzie?
Co powinna zawierać dieta matki karmiącej?
Oto garść przydatnych wskazówek odnośnie diety po porodzie:
- Na właściwy przebieg połogu wpływa cały szereg czynników. Zalicza się do nich między innymi dieta matki karmiącej. Powinna ona mieć na celu uzupełniać niedobory składników pokarmowych i witamin. W przypadku kobiet karmiących piersią, jadłospis powinien dodatkowo wspierać produkcję właściwych ilości wartościowego pokarmu.
- Dieta po porodzie powinna być odpowiednio zbilansowana, tak aby dostarczała ona wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.
- Dieta matki karmiącej bogata powinna być w: chude białko (jego źródłami są między innymi kurczak, chuda wołowina, ryby, jajka, soczewica oraz rośliny strączkowe), zdrowe tłuszcze (znaleźć można je w oliwie, tłustych rybach, takich jak makrela czy łosoś, nasionach, orzechach oraz awokado), węglowodany złożone (są nimi między innymi pieczywo pełnoziarniste, ryż, makarony, kasze i warzywa skrobiowe) warzywa i owoce (stanowią one cenne źródło witamin i składników mineralnych).
- Zapotrzebowanie na energię mam, które karmią piersią zwiększa się o około 500 kalorii dziennie przez okres pierwszych 6 miesięcy po porodzie oraz o 400 kalorii w kolejnych miesiącach. Co za tym idzie, niezwykle ważną rolę w okresie laktacji odgrywa zadbanie o stosowną podaż energii. Kobiety, które nie karmią piersią, nie muszą zwiększać ilości spożywanych przez siebie kalorii.
- W przypadku kobiet karmiących piersią, do czynienia mamy również ze wzrostem zapotrzebowania na pozostałe niezbędne składniki pokarmowe. Szczególnie istotną rolę odgrywa wówczas stosowna podaż kwasów tłuszczowych DHA, jodu, witaminy, D, wapnia oraz żelaza.
Najczęściej zadawane pytania na temat diety po porodzie
Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się, jakiego rodzaju produkty powinna wykluczyć ich dieta online. Zalicza się do nich między innymi wyroby wysoko przetworzone oraz dania typu fast food.
Kolejne pytanie często zadawane przez kobiety po porodzie odnosi się do możliwości picia kawy. W okresie karmienia zaleca się spożywanie jej w umiarkowanych ilościach. Średnio jest to około 200 — 300 mg kofeiny na dobę. Warto także zdawać sobie sprawę z tego, że znajdować może się ona również w coca coli, napojach energetycznych, a nawet w czekoladzie.
Czy w okresie karmienia należy pić więcej wody? Jako że wywoływać może to wzmożone pragnienie, zadbać powinno się o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Podczas każdego karmienia zaleca się popijanie wody niegazowanej, mleka lub niesłodzonego soku.
A co, jeżeli chodzi o picie alkoholu podczas karmienia piersią? Mimo, że badania nie wykazały negatywnego wpływu sporadycznego jego spożywania na zdrowie dzieci, zaleca się unikać picia napojów wyskokowych do ukończenia przez dziecko 3 miesiąca życia. Po wypiciu alkoholu należy odczekać co najmniej kilka godzin przed karmieniem, tak aby jego poziom w organizmie znacząco spadł. Wiele mam decyduje się na odciągnięcie pokarmu przed jego spożyciem i podanie go dziecku w czasie następnego karmienia.