Zmagasz się z anemią? A może jesteś jeszcze przed badaniami krwi, ale widzisz u siebie symptomy, które mogą wskazywać na niedobór żelaza? Koniecznie zapoznaj się z moim tekstem, w którym znajdziesz skuteczne sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia anemii, a także produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci zwalczyć niedobór żelaza.
Co to jest anemia?
Anemia to stan, którym w Twojej krwi jest za mało czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Hemoglobina jest białkiem, którego zadaniem jest transportowanie tlenu do wszystkich organów i układów w Twoim ciele, w tym do najważniejszego – mózgu. Anemia jest schorzeniem, które zaliczane jest do najczęściej diagnozowanych zaburzeń krwi.
Przyczyn wystąpienia anemii, czyli tzw. niedokrwistości może być wiele. Począwszy od skłonności dziedzicznych przez złe odżywianie po inne czynniki. Czasami do anemii prowadzą restrykcyjne głodówki.
Przeczytaj: Dieta głodówka dla kobiety – czy to jest dobry pomysł?
Niedobór żelaza
Jest to najczęstsza przyczyna anemii. Organizm potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny. Brak żelaza w diecie lub problemy z wchłanianiem żelaza mogą prowadzić do niedokrwistości.
Niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego
Kwas foliowy i witamina B12 są niezbędne do produkcji czerwonych krwinek. Ich niedobór może prowadzić do anemii megaloblastycznej.
Schorzenia układu krwiotwórczego
Czasami anemia jest objawem toczącej się choroby nowotworowej lub innego, poważnego schorzenia układu krwiotwórczego. Choroby takie jak białaczka, szpiczak czy niedokrwistość sierpowatokrwinkowa mogą prowadzić do niedoboru czerwonych krwinek.
Choroby przewodu pokarmowego
Schorzenia takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelit mogą prowadzić do niedoboru żelaza, lub witaminy B12, ponieważ wymienione wchłaniają się przez jelita do krwi.
Nadmierna utrata krwi
Krwotok spowodowany urazem, a nawet w przypadku kobiet – bardzo obfite miesiączki mogą prowadzić do anemii. W przypadku obfitych krwawień może dojść nawet do sytuacji, w której konieczne może być przetoczenie krwi.
Zobacz również: Jak odzyskać miesiączkę?
Jakie są objawy anemii?
Do najczęściej diagnozowanych objawów anemii zaliczanych jest wiele różnorodnych symptomów. To między innymi bóle i zawroty głowy, charakterystyczna blada skóra i zasinienia pod oczami, zmęczenie. brak energii, osłabienie, omdlenia, kłopoty z nauką i koncentracją, częste chorowanie, trudne gojenie się ran. Czasami zdarza się, że sygnałem świadczącym o anemii jest również kołatanie serca.
Jak zwalczyć anemię? Kilka skutecznych metod?
Tak naprawdę możliwości zwalczenia anemii są tylko dwie: leczenie farmakologiczne lub zmiana diety na dietę specjalną, obfitującą w:
żelazo hemowe – pozyskiwane wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego:
- wątroba wieprzowa 18.7 mg żelaza/100g produktu
- płuca wołowe 14 mg/100g produktu
- wątróbki drobiowe 9,5 mg/100g produktu
żelazo niehemowe – pozyskiwane głównie z produktów pochodzenia roślinnego:
- dynia (pestki) 15 mg żelaza/100g produktu
- otręby pszenne 14,9 mg/100g produktu
- kakao 16% proszek 10,7 mg/100g produktu
W przypadku niedoboru żelaza lub witaminy B12 lekarz może również zalecić stosowanie leków, lub suplementów diety, które pomogą zwiększyć poziom tych składników. W niektórych przypadkach, gdy niedobór jest poważny, lekarz może przepisać również leki dożylnie.
Jeżeli chcesz czuć się dobrze i tak samo wyglądać – skorzystaj z mojej oferty. Jako doświadczony trener personalny online pomogę Ci dopasować odpowiednią do Twoich potrzeb i stanu zdrowia dietę online. To pewność zachowania dobrego zdrowia, samopoczucia i smukłej sylwetki.
- Źródła, bibliografia: Barbara Frączek, Jarosław Krzywański, Hubert Krysztofiak, PZWL Wydawnictwo Lekarskie