Wstajesz rano i jeszcze przed śniadaniem sięgasz po napój energetyczny? Wspomagasz się energetykiem przed treningiem? Łączysz go z alkoholem? Znasz ten schemat? To bardzo niedobrze, ale możesz to zmienić! Coraz więcej badań donosi, że spożywanie napojów energetycznych, nawet w niewielkich ilościach nie tylko nie doprowadzi do oczekiwanych efektów w postaci nagłego przyrostu energii, ale wręcz przeciwnie – przyczynia się do poczucia zmęczenia i szkodzi zdrowiu oraz koncentracji. Czy polecam coś zamiast słodkich napojów energetycznych? Przeczytaj mój tekst, a dowiesz się, co lepiej wpłynie na zwiększenie koncentracji przy dobrze dopasowanej diecie online.
Napoje energetyczne – tak, czy nie?
Popularne napoje energetyczne niestety w większości nie mają dobrego składu. Jeśli przyjrzysz się ich tylnej etykiecie prawdopodobnie znajdziesz tam dużo cukru, sztuczne barwniki, chemiczne aromaty, ale też witaminy z grupy B i inne witaminy.
Myślisz, że to dobrze i uzupełnisz braki w witaminy/minerały pijąc napój? Witaminy w napojach energetycznych są syntetyczne i występują w śladowych ilościach. Za czynnik, który ma powodować wzrost energii w energetykach odpowiada zawarta w nich kofeina, guarana, lub tauryna.
Przeczytaj – Czy cukier brązowy jest zdrowszy niż cukier biały?
Skutki spożywania napojów energetycznych
Niestety często zdarza się, że zamiast poczucia przypływu energii związanego z przyjęciem wysokiej dawki kofeiny, tauryny, czy guarany (lub wszystkich naraz) skutkiem jest poczucie niepokoju, rozdrażnienia, przyspieszone bicie serca, a nawet senność, czy rozkojarzenie. Nietrudno się domyślić, że zamiast pobudzenia i zwiększenia koncentracji może przynieść to negatywne skutki dla pracy serca. Z kolei wysoka zawartość cukru w napojach energetycznych nie tylko jest zabójcza dla Twojej diety, ale i może powodować rozwój różnego rodzaju chorób cywilizacyjnych (w tym cukrzycy). Chociaż podobnie jak ze wszystkim – to dawka czyni truciznę – nawet sporadyczne picie bardzo słodkich napojów energetycznych nie przynosi w zasadzie żadnych wymiernych korzyści.
Zobacz też – Czy słodziki są zdrowe i bezpieczne?
Co zamiast napojów energetycznych?
Jeśli chcesz poprawić koncentrację przed bardziej intensywnym treningiem i dodać sobie energii przed ważnym dla Ciebie zadaniem, masz jednak kilka innych rozwiązań, które będą zdrowsze dla Ciebie i skuteczniejsze niż reklamowane napoje energetyczne. Niżej podrzucę Ci kilka zdrowszych zamienników słodkich napojów energetycznych:
- Zwykła, poczciwa mocna kawa – zaparz po prostu mocniejsza niż zwykle kawę (espresso), pobudzi nawet lepiej niż napój energetyczny, jest niskokaloryczna i ma w sobie mnóstwo przeciwutleniaczy.
- Zacznij pić Yerba Mate – według wielu opinii ma jeszcze mocniejsze działanie pobudzające od kawy!
- Wybierz napój energetyczny z dobrym składem, bez cukru, sztucznych barwników i innych sztucznych substancji. Jeśli dobrze się rozejrzysz, szybko znajdziesz napój energetyczny z całkiem rozsądną listą komponentów.
- Opcjonalnie – możesz sięgnąć po przedtreningówkę z kofeiną, guaraną lub właśnie tauryną.
Komu odradzam napoje energetyczne?
Tak naprawdę spożywanie napojów energetycznych nie powinno być elementem codzienności nikogo. Spożywane z umiarem, tylko w wyjątkowych sytuacjach mogą być dopuszczalne. Jednak jeśli jesteś w bardzo młodym wieku, jesteś kobietą w ciąży lub karmiącą piersią, a także masz problemy z sercem i układem krążenia – unikaj „energetyków” jak ognia. Pamiętaj, że przeciętna puszka takiego napoju ma 80-200 mg kofeiny. Z kolei dobowe, bezpieczne spożycie samej kofeiny u dorosłych to 400 mg /dobę, a dla kobiet w ciąży 200 mg/dobę. Każde przekroczenie dawki może rodzić poważne skutki dla Twojego zdrowia. Czy warto sięgać po napoje energetyczne, skoro istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z ich spożywaniem?
Jak widzisz napoje energetycznie, szczególnie te najtańsze, z kiepskim składem nie tylko nie są wartościowe, ale są i niebezpieczne dla Twojego zdrowia! Pamiętaj, że jeśli masz problem ze zmęczeniem, przyczyną może być nieprawidłowa dieta, źle dopasowany plan treningowy lub choroba. W pierwszej kolejności przyjrzyj się swojemu jadłospisu i skorzystaj z porady trenera personalnego – czasem nawet jedna mała zmiana może sprawić, że po prostu nie będziesz czuć potrzeby picia napojów energetycznych.
Źródła: